Korzár logo Korzár Prešov

Poslanci PSK schválili úver 7 miliónov eur

Poslanecký zbor Prešovského samosprávneho kraja (PSK) odsúhlasil úver 7 miliónov eur na predfinancovanie projektov zo štrukturálnych fondov EÚ. Urýchli sa tak ich realizácia a kraj získa rezervu pre ďalšie rozpracované projekty.

Zastupiteľstvo PSK. Úver odhlasovalo bez výhrad.Zastupiteľstvo PSK. Úver odhlasovalo bez výhrad. (Zdroj: Anna Košuthová)



PREŠOV. "Ide o úver, ktorým predfinancujeme už schválené projekty, aby sme mohli stavby a opravy nehnuteľností realizovať. Má to svoju logiku, lebo nechceme zaťažiť rozpočet kraja. Kofinancovanie projektov, čo je päť percent, budeme uhrádzať z vlastných zdrojov," upresnil predseda PSK Peter Chudík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na školy a cesty

Podľa materiálu, ktorý poslancom predložila vedúca odboru financií Mária Holíková, PSK sa pravidelne zapája do výziev a z 22 podaných žiadostí bolo zatiaľ 13 úspešných. Ide pri nich o náklady za 11,3 milióna eur. V tomto prípade ide o infraštruktúru vzdelávania, a teda peniaze sa použijú na rekonštrukciu a modernizáciu objektov škôl, na zníženie ich energetickej náročnosti a podobne.

Medzi schválenými projektmi sú aj cestné siete v prihraničných oblastiach. Tam ide o 6,4 milióna eur. Bude sa stavať napríklad spojnica Osturňa-Niedzica-Jaslo-Bardejov. Ostatné projekty sú v štádiu dopracovania, alebo prešli do druhého kola.

SkryťVypnúť reklamu

Voľné peniaze na tri roky

Predpokladá sa, že úverom bude kraj viazaný minimálne na tri roky. "Tento úver bude slúžiť na prekrytie finančných prostriedkov aj na ďalšie projekty. Možno ich za tri roky nevyčerpáme všetky, možno budeme potrebovať ďalšie peniaze, to prehodnotíme podľa situácie," dodal predseda Chudík. Všetko závisí od toho, aké výzvy v budúcnosti budú a koľko projektov bude úspešných.

Hlavný kontrolór súhlasí

Podľa hlavného kontrolóra PSK Jána Majdu úverové zaťaženie PSK aj s novým úverom nebude v rozpore s predpismi. Samospráva neprekročí celkovú sumu dlhu, ktorá je stanovená hranicou 60 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

PSK má v súčasnosti dlh 57,2 milióna eur, po získaní úveru od niektorej z bankových inštitúcií s výhodným úrokom sa celková zadlženosť zvýši na 64,2 milióna eur. Podľa Majdu splnená bude aj ďalšia podmienka a tou je, aby suma ročných splátok neprekročila 25 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu