Korzár logo Korzár Prešov
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
PRIMÁTOR DÁVA NÁVRH NA ODVOLANIE KONATEĽOV REALU

V mestských podnikoch padajú hlavy

V prešovských mestských firmách to vrie. Primátor podáva návrh na odvolanie oboch konateľov spoločnosti Prešov Real. O kreslo prišiel aj šéf firmy IPZ, ktorý abdikoval sám.

Konateľov Petra Bobka a Martina Buranovského asi odvolajúKonateľov Petra Bobka a Martina Buranovského asi odvolajú (Zdroj: archív)PREŠOV. Zmeny v spoločnosti Prešov Real, s. r. o., spravujúcej mestské nebytové priestory, nemajú konca. Na začiatku volebného obdobia primátora Pavla Hagyariho (NEKA) došlo k odvolaniu vtedajšieho riaditeľa a konateľa Jozefa Kislíka, inak poslanca mestského zastupiteľstva (MsZ) za KDH. Hlavný kontrolór v tejto spoločnosti vykonal kontrolu aj počas pôsobenia novej dvojice konateľov Petra Bobka a Martina Buranovského a výsledok bude pravdepodobne rovnaký. Primátor predloží zastupiteľstvu návrh na ich odvolanie.

Primátor: Konatelia Realu sklamali

Správou o návrhu opatrení na odstránenie zistených nedostatkov z finančnej kontroly sa zaoberala mestská rada, 15. júla ju dostanú na stôl poslanci MsZ.

názor
Kislík: Vinu za stav Realu nesie najmä primátor


PREŠOV. Po nástupe Pavla Hagyariho do funkcie primátora došlo k odvolaniu Jozefa Kislíka z postu riaditeľa a konateľa spoločnosti Prešov Real. Voči Kislíkovi bolo vedené aj trestné stíhanie, ktoré však bolo zastavené. Jeho odvolaniu prechádzal rozpad klubu KDH, SDKÚ, keď časť poslancov z KDH na čele s Jozefom Balážim založila Klub kresťanských demokratov a nezávislých. Ten začal podporovať nového primátora, kým materský klub bol vytlačený do opozície.

Hagyariho návrh na odvolanie konateľov Kislík komentoval slovami: „Osobne to beriem ako odvážny krok, lebo neviem, čo to urobí s klubom kresťanských demokratov a nezávislých. Budem veľmi zvedavý na ich hlasovanie hlavne proti Buranovskému. Okrem tohto môjho pohľadu to však na základe výsledkov kontroly svedčí o tom, že problém nie je v konateľoch (ja, Bobko či Buranovský), ale v čomsi inom. Konatelia firmu zastrešujú a robia dôležité rozhodnutia, ale výsledky svedčia o veľmi zlej práci hlavne ekonomického úseku..."

Ako hodnotí počínanie svojich nástupcov? „Magistra Bobka považujem za seriózneho človeka, ktorý však pod vedením valného zhromaždenia, ktorým je primátor Hagyari, má zviazané ruky. Takto sa veľmi ťažko pracuje. Na rozdiel od neho ja som bol za primátora Benča svojprávny a navzájom sme sa vážili a akceptovali. Pána Buranovského radšej nehodnotím, lebo na ňom vlastne ani poriadne nie je čo hodnotiť. Ja by som takého človeka bez vyššieho odborného vzdelania nikdy nepostavil na čelo podobnej spoločnosti. Pokiaľ mám informácie, tak pán Buranovský sa venoval firme iba okrajovo."

Podľa Kislíka nesie veľký podiel viny za stav v spoločnosti primátor (ako valné zhromaždenie). „Kto vyberal konateľov? Predsa on. Musel vedieť, čo môže čakať hlavne od Buranovského. So serióznosťou to však nemalo nič spoločné, bol to iba tvrdý obchod za podporu primátora. Ako skúsený manažér, majiteľ 20-30 firiem by mal vedieť, ako na to. Vôbec však nevylučujem úmysel zaviesť spoločnosť do tejto uličky a teraz pokojne môže predkladať návrhy na jej zrušenie..." Kislík nevylučuje, že za celou situáciou môže byť záujem o lacný rozpredaj majetku mesta.

Primátor Pavel Hagyari odmieta, že by niesol vinu za chod spoločnosti: „S konateľmi sme viackrát diskutovali. Vysvetlil som im filozofiu, ako by mala fungovať táto spoločnosť, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami. Viete, že ja mám niektoré nehnuteľnosti a moje nehnuteľnosti fungujú. Bohužiaľ, ja ako valné zhromaždenie nemám priamy dosah na konateľov. Je to spoločnosť sui generis, má svojich konateľov, ktorí konajú, ja mám obmedzené právomoci. Mám však pocit, že spoločnosť Prešov Real od počiatku nefungovala efektívne a je to dôsledok toho, že mestská spoločnosť nie je ideálnym správcom majetku."

frk


„Zákon platí pre každého. Padni komu padni. Hlavný kontrolór mesta Prešov urobil kontrolu v spoločnosti Prešov Real. Sú tam výrazné nedostatky. Vzhľadom na to, že pôvodne sme navrhli odvolať pána konateľa Kislíka, navrhujem odvolať aj týchto dvoch konateľov. Sú tu závažné nedostatky v oblasti ekonomiky a musím povedať, že títo ľudia sklamali aj odborne," uviedol včera primátor Pavel Hagyari.

Upozornil tiež na to, že od 1. júla platí nový zákon o majetku obcí, takže mesto bude hľadať iné riešenie správy mestského majetku. „Buď vytvoriť rozpočtovú organizáciu, čo sa mi osobne nepáči, alebo zobrať mestský majetok pod mesto, pod odbor majetku, kde by sme mali priamu kontrolu nad financiami, ktoré idú do Realu," konštatoval Hagyari a konkretizoval: „Je otázne, či vôbec bude spoločnosť Prešov Real existovať naďalej. Ten čas Realu skončil, môj názor je, že bola vytvorená účelovo, neefektívne a túto spoločnosť treba zrušiť." Riešiť sa má aj otázka nových konateľov. Primátor už má svoju predstavu: „Mám človeka, ktorý je odborník, manažér. Predpokladám, že druhým konateľom by mohol byť ekonóm, ktorý pracuje na úrade, na manažmente kontroly."

Podľa konateľov fungoval Real efektívne

Konatelia spoločnosti Prešov Real Peter Bobko a Martin Buranovský sa vyjadrili, že „voči správe vzniesli 14 strán námietok, na ktorých trváme". Tvrdia, že firma je riadená efektívne, pričom poukazujú na čísla obratu, zisku i stavu na účtoch, ktoré vzrástli. „Sú to relevantné ukazovatele. Aj vo vzťahu k celej činnosti pri riadení firmy chcem poukázať na to, že sme sa zamerali na čo najefektívnejšie nakladanie s verejnými prostriedkami, dôkazom čoho sú nižšie ceny prác i tovarov, za ktoré spoločnosť Prešov Real platí," uviedol P. Bobko, podľa ktorého čísla dokazujú, že mestu nevznikla žiadna škoda.

Pri ich nástupe sa však hovorilo o vyšších výnosoch. „Výber nájomného je závislý od smernice primátora, ktorá hovorí o výškach nájmov. Treba povedať, že od nášho nástupu sme nezainvestovali do nebytových priestorov, hoci plán opráv a investícií sme každoročne predkladali. Je len na vlastníkovi nehnuteľností, ako s týmto plánom naloží. My sme plán navrhli, lebo treba preventívne predchádzať havarijným stavom a tieto nehnuteľnosti zveľaďovať," dodal Bobko.

Padol aj Molitoris z IPZ

Ďalšia spoločnosť, v ktorej je horúco, je IPZ Prešov, a. s. Ide o mestskú firmu, ktorá má na starosti chystaný priemyselný park IPZ Prešov - Záborské. Správou o jej ekonomických výsledkoch sa zaoberala mestská rada. Podľa prednostu úradu Jozefa Višňovského je chyba, že „správa nezávislého audítora bola doložená jeden deň pred zasadnutím rady". Podľa radných obsahuje materiál predložený firmou IPZ nedostatky a MsZ má dať návrh na schválenie otvorenia účtovnej knihy podľa doporučenia audítora.

Predseda predstavenstva spoločnosti IPZ Prešov Ľudovít Molitoris sa k 30. 6. vzdal svojej funkcie. „Pán Molitoris je projektový manažér, avšak chýbajú mu skúsenosti z riadenia firmy," uviedol primátor s tým, že bol pripravený dať návrh na jeho odvolanie.

„Pevne verím, že sa nám podarí získať tie peniaze z európskych fondov. Mám človeka, ktorý sa zaoberá priemyselnými parkmi. Je to človek z praxe, toho navrhnem na funkciu predsedu alebo podpredsedu spoločnosti IPZ Prešov," dodal P. Hagyari.

Kusendová sa vzdala

Zmena nastala aj v Technických službách mesta Prešov, a. s., kde sa miesta v dozornej rade vzdala poslankyňa MsZ za Smer Mária Kusendová. Rovnako tak urobila v prípade združenia Lapanč, zaoberajúceho sa výstavbou triediaceho dvora na separovaný zber. O nástupcovi na jej miesto má rozhodnúť MsZ. Kusendová je riaditeľkou Krajského pozemkového úradu Prešov.

Prešov Real

Spoločnosť Prešov Real, s. r. o., vedie účtovníctvo na dvoch okruhoch (tzv. mestskom a Prešov Real). Aké mala výsledky? Na mestskom okruhu bol v roku 2006 obrat (príjmy z nájmov) 24,874 mil. Sk (825 666 €), v roku 2007 to bol asi desaťpercentný nárast (26,387 mil. Sk/875 888 €) a v roku 2008 medziročný nárast o 27 percent (33,55 mil. Sk/1 113 656 €). Medziročne rástol aj obrat na okruhu Prešov Real. Čo sa týka zisku, na mestskom okruhu narástol z 265-tis. Sk (8 796 €) v roku 2006 na 5,14 mil. Sk (170 617 €) v minulom roku. Okruh Prešov Real vykázal v roku 2006 zisk 78-tis. Sk (2 589 €), vlani to bolo 3,399 mil. Sk (112 826 €). Cash sa zvýšil dovedna na oboch okruhoch z 8,791 mil. Sk (291 808 €) v roku 2006 na 28,322 mil. Sk (940 118 €). Konatelia Peter Bobko a Martin Buranovský tvrdia, že tieto čísla hovoria v ich prospech. Ako dodávajú, za prvý polrok 2009 čísla zhruba kopírujú úroveň z minulého roku aj napriek kríze.

frk

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 543
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 724
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 505
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 397
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 919
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 843
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 433
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 423
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 295
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 163
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obyvatelia Dreveníka sú na celoplošné testovanie naladení

Zažili karanténu 52 dní. Motivuje ich voľnosť pohybu pri negatívnych testoch.

Sídlisko Dreveník počas prvej vlny koronavírusu. testovanie tu bolo takmer na dennom poriadku.

Počasie preverí odhodlanie ľudí čakajúcich na testy. Rozfúka sa severák

V sobotu treba počítať s vetrom a zrána aj s dažďom.

Ilustračný záber.

Košické odberné miesta sa pripravujú, materiál na testovanie nemajú

Robia, čo môžu, nedostatok miest môže ovplyvniť vyučovanie.

Ľudí k testom nasmerujú tabuľky.

Primátorka Prešova: Máme málo miest a ešte menej zdravotníkov

Turčanová: Viac urobiť nedokážeme, odmietame zodpovednosť za neúspech.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (KDH).
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Testovanie v Dolnom Kubíne.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop