Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

V mestských podnikoch padajú hlavy

V prešovských mestských firmách to vrie. Primátor podáva návrh na odvolanie oboch konateľov spoločnosti Prešov Real. O kreslo prišiel aj šéf firmy IPZ, ktorý abdikoval sám.

Konateľov Petra Bobka a Martina Buranovského asi odvolajúKonateľov Petra Bobka a Martina Buranovského asi odvolajú (Zdroj: archív)PREŠOV. Zmeny v spoločnosti Prešov Real, s. r. o., spravujúcej mestské nebytové priestory, nemajú konca. Na začiatku volebného obdobia primátora Pavla Hagyariho (NEKA) došlo k odvolaniu vtedajšieho riaditeľa a konateľa Jozefa Kislíka, inak poslanca mestského zastupiteľstva (MsZ) za KDH. Hlavný kontrolór v tejto spoločnosti vykonal kontrolu aj počas pôsobenia novej dvojice konateľov Petra Bobka a Martina Buranovského a výsledok bude pravdepodobne rovnaký. Primátor predloží zastupiteľstvu návrh na ich odvolanie.

Primátor: Konatelia Realu sklamali

Správou o návrhu opatrení na odstránenie zistených nedostatkov z finančnej kontroly sa zaoberala mestská rada, 15. júla ju dostanú na stôl poslanci MsZ.

názor
Kislík: Vinu za stav Realu nesie najmä primátor


PREŠOV. Po nástupe Pavla Hagyariho do funkcie primátora došlo k odvolaniu Jozefa Kislíka z postu riaditeľa a konateľa spoločnosti Prešov Real. Voči Kislíkovi bolo vedené aj trestné stíhanie, ktoré však bolo zastavené. Jeho odvolaniu prechádzal rozpad klubu KDH, SDKÚ, keď časť poslancov z KDH na čele s Jozefom Balážim založila Klub kresťanských demokratov a nezávislých. Ten začal podporovať nového primátora, kým materský klub bol vytlačený do opozície.

Hagyariho návrh na odvolanie konateľov Kislík komentoval slovami: „Osobne to beriem ako odvážny krok, lebo neviem, čo to urobí s klubom kresťanských demokratov a nezávislých. Budem veľmi zvedavý na ich hlasovanie hlavne proti Buranovskému. Okrem tohto môjho pohľadu to však na základe výsledkov kontroly svedčí o tom, že problém nie je v konateľoch (ja, Bobko či Buranovský), ale v čomsi inom. Konatelia firmu zastrešujú a robia dôležité rozhodnutia, ale výsledky svedčia o veľmi zlej práci hlavne ekonomického úseku..."

Ako hodnotí počínanie svojich nástupcov? „Magistra Bobka považujem za seriózneho človeka, ktorý však pod vedením valného zhromaždenia, ktorým je primátor Hagyari, má zviazané ruky. Takto sa veľmi ťažko pracuje. Na rozdiel od neho ja som bol za primátora Benča svojprávny a navzájom sme sa vážili a akceptovali. Pána Buranovského radšej nehodnotím, lebo na ňom vlastne ani poriadne nie je čo hodnotiť. Ja by som takého človeka bez vyššieho odborného vzdelania nikdy nepostavil na čelo podobnej spoločnosti. Pokiaľ mám informácie, tak pán Buranovský sa venoval firme iba okrajovo."

Podľa Kislíka nesie veľký podiel viny za stav v spoločnosti primátor (ako valné zhromaždenie). „Kto vyberal konateľov? Predsa on. Musel vedieť, čo môže čakať hlavne od Buranovského. So serióznosťou to však nemalo nič spoločné, bol to iba tvrdý obchod za podporu primátora. Ako skúsený manažér, majiteľ 20-30 firiem by mal vedieť, ako na to. Vôbec však nevylučujem úmysel zaviesť spoločnosť do tejto uličky a teraz pokojne môže predkladať návrhy na jej zrušenie..." Kislík nevylučuje, že za celou situáciou môže byť záujem o lacný rozpredaj majetku mesta.

Primátor Pavel Hagyari odmieta, že by niesol vinu za chod spoločnosti: „S konateľmi sme viackrát diskutovali. Vysvetlil som im filozofiu, ako by mala fungovať táto spoločnosť, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami. Viete, že ja mám niektoré nehnuteľnosti a moje nehnuteľnosti fungujú. Bohužiaľ, ja ako valné zhromaždenie nemám priamy dosah na konateľov. Je to spoločnosť sui generis, má svojich konateľov, ktorí konajú, ja mám obmedzené právomoci. Mám však pocit, že spoločnosť Prešov Real od počiatku nefungovala efektívne a je to dôsledok toho, že mestská spoločnosť nie je ideálnym správcom majetku."

frk


„Zákon platí pre každého. Padni komu padni. Hlavný kontrolór mesta Prešov urobil kontrolu v spoločnosti Prešov Real. Sú tam výrazné nedostatky. Vzhľadom na to, že pôvodne sme navrhli odvolať pána konateľa Kislíka, navrhujem odvolať aj týchto dvoch konateľov. Sú tu závažné nedostatky v oblasti ekonomiky a musím povedať, že títo ľudia sklamali aj odborne," uviedol včera primátor Pavel Hagyari.

Upozornil tiež na to, že od 1. júla platí nový zákon o majetku obcí, takže mesto bude hľadať iné riešenie správy mestského majetku. „Buď vytvoriť rozpočtovú organizáciu, čo sa mi osobne nepáči, alebo zobrať mestský majetok pod mesto, pod odbor majetku, kde by sme mali priamu kontrolu nad financiami, ktoré idú do Realu," konštatoval Hagyari a konkretizoval: „Je otázne, či vôbec bude spoločnosť Prešov Real existovať naďalej. Ten čas Realu skončil, môj názor je, že bola vytvorená účelovo, neefektívne a túto spoločnosť treba zrušiť." Riešiť sa má aj otázka nových konateľov. Primátor už má svoju predstavu: „Mám človeka, ktorý je odborník, manažér. Predpokladám, že druhým konateľom by mohol byť ekonóm, ktorý pracuje na úrade, na manažmente kontroly."

Podľa konateľov fungoval Real efektívne

Konatelia spoločnosti Prešov Real Peter Bobko a Martin Buranovský sa vyjadrili, že „voči správe vzniesli 14 strán námietok, na ktorých trváme". Tvrdia, že firma je riadená efektívne, pričom poukazujú na čísla obratu, zisku i stavu na účtoch, ktoré vzrástli. „Sú to relevantné ukazovatele. Aj vo vzťahu k celej činnosti pri riadení firmy chcem poukázať na to, že sme sa zamerali na čo najefektívnejšie nakladanie s verejnými prostriedkami, dôkazom čoho sú nižšie ceny prác i tovarov, za ktoré spoločnosť Prešov Real platí," uviedol P. Bobko, podľa ktorého čísla dokazujú, že mestu nevznikla žiadna škoda.

Pri ich nástupe sa však hovorilo o vyšších výnosoch. „Výber nájomného je závislý od smernice primátora, ktorá hovorí o výškach nájmov. Treba povedať, že od nášho nástupu sme nezainvestovali do nebytových priestorov, hoci plán opráv a investícií sme každoročne predkladali. Je len na vlastníkovi nehnuteľností, ako s týmto plánom naloží. My sme plán navrhli, lebo treba preventívne predchádzať havarijným stavom a tieto nehnuteľnosti zveľaďovať," dodal Bobko.

Padol aj Molitoris z IPZ

Ďalšia spoločnosť, v ktorej je horúco, je IPZ Prešov, a. s. Ide o mestskú firmu, ktorá má na starosti chystaný priemyselný park IPZ Prešov - Záborské. Správou o jej ekonomických výsledkoch sa zaoberala mestská rada. Podľa prednostu úradu Jozefa Višňovského je chyba, že „správa nezávislého audítora bola doložená jeden deň pred zasadnutím rady". Podľa radných obsahuje materiál predložený firmou IPZ nedostatky a MsZ má dať návrh na schválenie otvorenia účtovnej knihy podľa doporučenia audítora.

Predseda predstavenstva spoločnosti IPZ Prešov Ľudovít Molitoris sa k 30. 6. vzdal svojej funkcie. „Pán Molitoris je projektový manažér, avšak chýbajú mu skúsenosti z riadenia firmy," uviedol primátor s tým, že bol pripravený dať návrh na jeho odvolanie.

„Pevne verím, že sa nám podarí získať tie peniaze z európskych fondov. Mám človeka, ktorý sa zaoberá priemyselnými parkmi. Je to človek z praxe, toho navrhnem na funkciu predsedu alebo podpredsedu spoločnosti IPZ Prešov," dodal P. Hagyari.

Kusendová sa vzdala

Zmena nastala aj v Technických službách mesta Prešov, a. s., kde sa miesta v dozornej rade vzdala poslankyňa MsZ za Smer Mária Kusendová. Rovnako tak urobila v prípade združenia Lapanč, zaoberajúceho sa výstavbou triediaceho dvora na separovaný zber. O nástupcovi na jej miesto má rozhodnúť MsZ. Kusendová je riaditeľkou Krajského pozemkového úradu Prešov.

Prešov Real

Spoločnosť Prešov Real, s. r. o., vedie účtovníctvo na dvoch okruhoch (tzv. mestskom a Prešov Real). Aké mala výsledky? Na mestskom okruhu bol v roku 2006 obrat (príjmy z nájmov) 24,874 mil. Sk (825 666 €), v roku 2007 to bol asi desaťpercentný nárast (26,387 mil. Sk/875 888 €) a v roku 2008 medziročný nárast o 27 percent (33,55 mil. Sk/1 113 656 €). Medziročne rástol aj obrat na okruhu Prešov Real. Čo sa týka zisku, na mestskom okruhu narástol z 265-tis. Sk (8 796 €) v roku 2006 na 5,14 mil. Sk (170 617 €) v minulom roku. Okruh Prešov Real vykázal v roku 2006 zisk 78-tis. Sk (2 589 €), vlani to bolo 3,399 mil. Sk (112 826 €). Cash sa zvýšil dovedna na oboch okruhoch z 8,791 mil. Sk (291 808 €) v roku 2006 na 28,322 mil. Sk (940 118 €). Konatelia Peter Bobko a Martin Buranovský tvrdia, že tieto čísla hovoria v ich prospech. Ako dodávajú, za prvý polrok 2009 čísla zhruba kopírujú úroveň z minulého roku aj napriek kríze.

frk

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Super zábava, super deň
 2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 4. Čo priznali rodičia?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 437
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 058
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 044
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 624
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 151
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 711
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 949
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 706

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 2. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 3. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 4. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 5. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 6. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 7. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
 8. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 24 762
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 496
 3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 665
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
 5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 765
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 849
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 801
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
 2. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
 3. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
 4. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
 5. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
 6. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
 7. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
 8. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 24 762
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 496
 3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 665
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
 5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 765
 7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 849
 8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 801
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu