ministerstva životného prostredia teda môže byť výsledkom integrované stavebné povolenie. Negatívne stanovisko však zaujali poslanci a mesto.
PREŠOV. Odradiť sa nedá. Šéf prešovskej spaľovne Fecupral Štefan Hanigovský od svojho zámeru zmodernizovať a rozšíriť kapacitu zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov neupustil. "Ústava mi zaručuje slobodne a voľne podnikať. Náš zámer je v súlade s európskymi právnymi predpismi pri dodržaní všetkých limitov," uviedol pre Korzár.
Dodal, že obavy obyvateľov, že ide o veľkú spaľovňu, sú neopodstatnené. Najväčšia spaľovňa je v Amsterdame, stojí takmer v centre mesta, a ročne zhodnotí 1,370 milióna ton. Kapacita prešovskej by mala mať 22-tisíc ton.
Hanigovský zdôraznil, že modernizovať chcú novou high-tech technológiou, ktorá bude prvá takáto v Európe. Využívať bude súčasné moderné technické a technologické vymoženosti. Okrem zariadenia na ochladzovanie spalín bude jeho súčasťou aj zariadenie na stopercentnú likvidáciu zvyškov po horení materiálov s obsahom chlóru. Podnikateľ zabezpečí aj kontinuálne meranie spalín v ovzduší, ktoré budú môcť kedykoľvek sledovať obyvatelia Prešova.
Podľa Hanigovského všade vo vyspelom svete kladú dôraz na životné prostredie a práve preto stavajú spaľovne. Aj pre nedostatok fosílnych palív.
Podnikateľ: Skládkovanie je barbarstvo
Naši odporcovia energetického zhodnocovania odpadov nahrávajú podľa Hanigovského na smeč majiteľom skládok. "Ide im o to, aby tam dostali čo najviac odpadu. Pritom skládkovanie je najbarbarskejší spôsob nakladania s odpadmi. Je to časovaná bomba budúcnosti," vyhlásil.
Vysvetlil to tým, že vo vnútri skládky sa vytvára teplota od 300 do 500 stupňov a dochádza tam k nedokonalému horeniu. Zároveň dochádza k znečisťovaniu podzemných vôd. "Nikto nezabráni, aby potkan neprehryzol fóliu. A keď prší, znečistená voda kontaminuje pôdu," dodal.
V jeho firme dokážu zneškodniť aj nebezpečné PCB-látky. Počas existencie spaľovne údajne bezpečne zlikvidovali tri vlaky s 50 vozňami a v každom bolo 50 ton týchto látok: "Je to prínos pre životné prostredie a vyrobili sme množstvo tepla s minimálnym odpadom - popolom." Neobstojí vraj ani tvrdenie, že tento popol obsahuje spomínané nebezpečné látky, lebo tie sa pri vysokých teplotách rozložia. "Popol je nevylúhovateľný. Súčasná legislatíva je veľmi prísna k energetickým zariadeniam a povoľuje vypustiť do ovzdušia iba 0,1 nanogramu škodlivín. My rádovo dosahujeme 0,013 až 0,016. Nanogram je jedna kvapka v 25-metrovom bazéne," uzavrel Hanigovský.
Poslanci sú proti
V súčasnosti ešte stále prebieha pripomienkové konanie k tomuto zámeru. Zatiaľ námietky k nemu neprišli. Nepozdáva sa však poslancom ani úradníkom: "Poslanci prijali negatívne stanovisko k zámeru spoločnosti Fecupral vystavať Nadregionálne centrum materiálového a energetického zhodnocovania odpadov," informovala hovorkyňa prešovského mestského úradu Katarína Pirohová.
S takouto výstavbou sa neráta ani v aktuálne platnom územnom pláne mesta. "Povolenie na stavbu by spoločnosť mohla dostať až po zmenách a doplnkoch územného plánu, ktoré by museli schváliť poslanci," doplnila Pirohová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári