Nehlasoval zaň jediný poslanec - Ladislav Babuščák (nezaradený). Na protest dokonca požiadal o uvoľnenie so sociálnej komisie. Výber nájomníkov sprevádzajú podozrenia z netransparentnosti.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Výstavba bytov stála 20 miliónov korún (663 878 eur), išlo o kombináciu dvoch úverov - zo Štátneho fondu rozvoja bývania a vkladu mesta. Ľudia nebudú mať na byty predkupné právo. Podľa primátora Róberta Orosa (SDKÚ) by sa mali odovzdávať koncom júna, najneskôr v polovici júla.
Poslanec: Sociálna komisia o výbere nerokovala!
Poslanci už schválili poradovník. Jediný, kto bol proti, bol poslanec Babuščák. Všetci ostatní desiati poslanci poradovník prijali bez výhrad. "Ja som nehlasoval, sociálna komisia o tomto výbere nerokovala a môžem to dokázať. Neschvaľovala žiadne kritériá, neskúmalo sa, či majú prácu a môžu platiť nájomné, či nevlastnia napríklad rodinný dom, alebo nemajú druhý byt," argumentoval Ladislav Babuščák.
Netransparentný výber
Podľa Babuščáka išlo o netransparentný výber, preto sa na protest vzdal aj členstva v sociálnej komisii. "Keď som sa na zastupiteľstve pýtal, kto zostavil ten zoznam, nedostal som odpoveď," dodal Babuščák. Nepáčilo sa mu ani to, že materiál do zastupiteľstva predkladal prednosta Mestského úradu vo Veľkom Šariši Marcel Kurty (SDKÚ, KDH) a nie sociálne oddelenie na úrade alebo komisia.
Primátor: Nájomníkov vybrali poslanci
Primátor Róbert Oros túto kritiku odmieta. V súvislosti so zostavovaním poradovníka uviedol, že výber urobili poslanci, predsedníčka sociálnej komisie Margita Birošová (KDH), prednosta Marcel Kurty a primátor. Odmietol však uviesť ich mená. "Nevidím dôvod zverejňovať ich mená," uviedol. Na adresu postoja poslanca Babuščáka ešte dodal, že na zasadnutiach komisie sa nezúčastňuje pravidelne, preto nie je informovaný.
Ľudia sa začali sťažovať
Tí, ktorí sa do poradovníka nedostali, sa rozhodli protestovať. Zatiaľ síce len ústne, ale zrejme podajú sťažnosti aj písomne. Niekoľkí z nich už oslovili sociálnu komisiu. Viacerí poslanci, ktorí nechcú byť menovaní, nám potvrdili, že o kritériách vopred nevedeli, a že byty sa vo Veľkom Šariši nikdy nežrebovali.
Mnohým z 280 čakateľov na byt sa javí poradovník nespravodlivý. Zvlášť, ak mesto navyše ponúka budúcim nájomníkom bezúročnú pôžičku vo výške 2-tisíc eur na štandardné vybavenie holobytu, teda na kúrenie a kuchynskú linku!
"Rozhodne je to transparentný výber. Keby sa ukázalo, že niekto zo zoznamu nemá povedzme príjem, alebo vlastní aj nejaký iný byt, čo sa nám už v minulosti stalo, vyškrtne sa a do poradia postúpi náhradník," povedal prednosta Kurty pripomínajúc, že keby mali poslanci pochybnosti, hlasovali by proti.
Pomery nájomníkov skúmajú až teraz
Na otázku, či skúmali podmienky vybratých nájomníkov, primátor reagoval: "Pracuje sa na tom teraz. Situácia rodín sa teraz rýchlo mení a nepovažoval som za potrebné skúmať pomery všetkých 280 žiadateľov. Vybrali sme 26 z nich a 9 náhradníkov."
Primátor povedal, že uprednostnili ľudí, ktorí akútne potrebovali riešiť problém bývania. "Žrebovanie sa nám nezdal dobrý prístup a nikdy predtým sme to nerobili. Priamy výber je adresnejší. My vieme, kto byty potrebuje," reagoval primátor Oros na otázku, prečo sa vyhli žrebovaniu.
Kritériá
Pracovná skupina, ktorá vyberala spomedzi 280 žiadostí 26 budúcich nájomníkov a 9 náhradníkov, zohľadňovala tieto kritériá:
trvalý pobyt vo Veľkom Šariši
ak žije rodina dlhodobo v podnájme
mnohopočetné rodiny v jednom dome
výnimka žiadateľa z okolia len vtedy, ak robí niečo záslužné pre mesto
príjem nepresahujúci trojnásobok životného minima
POZNÁMKA
Čo je transparentné?
n Strecha nad hlavou. Sen každej rodiny. Pre mnohé je však cesta za týmto snom tŕnistá. Bytov je nedostatok. Mladé rodiny sa často musia zaťažiť úverom na celý život. Ľudia, ktorí sa ocitnú v zlej sociálnej situácii, rozvedení manželia, alebo ľudia, ktorí prišli o dom pre exekúciu, prípadne sa museli vysťahovať pre nájomné, ktoré si už nemohli dovoliť platiť, sú na tom ešte horšie. Žijú s obavami, že sa jedného dňa ocitnú na ulici.
Je príma, keď štát cez štátne fondy pomáha samosprávam stavať byty. Všetci však očakávajú, že sa budú rozdeľovať verejne a spravodlivo. Viaceré mestá i obce popri stanovení kritérií zvolili cestu žrebovania, čo je najtransparentnejší spôsob prideľovania bytov. Za predpokladu, že žiadateľ splnil nastavené podmienky. Samosprávy sa tak chceli vyhnúť sťažnostiam a kritike.
Mesto Veľký Šariš to zrejme nepovažuje za dobrú cestu. Vraj oni si vedia vybrať adresne, vraj poznajú potreby svojich ľudí, vraj ich rozhodovanie je spravodlivé. Naozaj? Bude zaujímavé sledovať, ako budú v najbližších dňoch obhajovať svoj výber. Nechceme nikomu vstupovať do svedomia, ale v schválenom poradovníku sú aj ľudia, ktorých len ťažko možno považovať za sociálne prípady. Dokonca ľudia, ktorí v meste vôbec nebývajú, hoci formálne majú trvalý pobyt. Alebo primátorovi spolupartajníci.
Do poradovníka sa mali dostať len ľudia, ktorých podmienky predtým niekto preveril. Ak sa na tom pracuje ex post, môže vzniknúť podozrenie, že niektorá z podmienok bude v konečnom dôsledku upravená na mieru. Kto teraz presvedčí ostatných 250 žiadateľov, že ich potreby sú menej dôležité? Čo ak je ich situácia oveľa vážnejšia, ako niektorých zo spomínaného zoznamu? To naozaj poslanci vedia o sociálnej situácii Veľkošarišanov toľko, aby mohli iba tak zostavovať zoznam tých, ktorí byt prednostne potrebujú? Aj napriek presviedčaniu o transparentnosti výberu v tejto situácii všetci sklamaní potom môžu oprávnene hovoriť o podozreniach z klientelizmu, vychádzaní v ústrety kamarátom, či o naháňaní popularity pred komunálnymi voľbami.
Podobné skúsenosti
Transparentný spôsob prideľovania obecných bytov nepoužili ani v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov). Napriek tomu, že obec má prijaté všeobecne záväzné nariadenie o prideľovaní bytov. Poslanci dostali menoslov žiadateľov o byty. "Mali sme krúžkovať mená osôb," uviedol miestny poslanec Stanislav Škop. Tento spôsob sa mu nepáčil, nepomohli ani jeho námietky. Preto spolu s nespokojnými občanmi spísal petíciu. "Vyhodnotili ju ako neopodstatnenú. Navyše ma obvinili, že som zneužil osobné údaje žiadateľov. Pritom sme uviedli iba mená žiadateľov a počet vyživovaných detí, ktoré nám ako poslancom úrad predložil v materiáloch," dodal.
Takýmto spôsobom prideľovania bytov získali nájom aj takí žiadatelia, ktorí sú slobodní a bezdetní. A napríklad manželia, ktorí majú tri malé deti a bývali v podnájme, byt nedostali.
(tim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári