kraji má vek od 51 do 60 rokov.
PREŠOV. Ďalších 14 percent lekárov má vek nad 61 rokov a v strednom veku, teda od 31 do 40 je ich len 11 percent, medzi 41 až 50 rokov ide o 24 percent.
Legislatívny problém
"Už teraz potrebujeme prijať systémové riešenie a odstrániť legislatívnu dieru, aby sa nám nestalo, že o desať rokov ostanú ambulancie prázdne," uviedol Cyril Václav.
Problém je v tom, že všeobecní lekári nemôžu ambulovať bez praxe a tú nemajú kde získavať. V posledných rokoch nemocnice odmietajú školiť praktických lekárov, najmä z finančných dôvodov. Robia to len niektoré stavovské organizácie a lekári si to musia financovať sami. "Kým lekár vyštuduje a získa dvoj- až trojročnú prax, aby si mohol požiadať o licenciu na ambulanciu, ubehne desať rokov. Tu je potrebné legislatívne ošetriť, aby im lekárske fakulty aj rezortné ministerstvo zabezpečili priestor pre potrebnú prax, ale aj priebežné doškoľovanie," dodal C. Václav.
Upozornili na problém
Na krajskom zastupiteľstve preto C. Václav navrhol, aby poslanci prijali uznesenie, ktorým by zastupiteľstvo PSK zaviazalo predsedu PSK Petra Chudíka, aby o situácii informoval vládu SR. Tiež ministerstvá zdravotníctva a školstva a aby sa problémom zaoberali. Zdôraznil, že situácia sa zatiaľ nemusí javiť ako problém, ale ten reálne existuje a po čase sa môže znížiť dostupnosť pacientov k lekárom prvého kontaktu.
Nehovoriac o tom, že každý rok desiatky lekárov odchádzajú pracovať do zahraničia a nikto nevie predpokladať, či a kedy sa vrátia. "Uvediem príklad stomatológov. Na dvoch fakultách na Slovensku ročne končí 40 absolventov, ale 15-20 lekárov ročne odchádza za hranice," dodal.
O návrhu poslanci ďalej nediskutovali, ani nemali doplňujúce otázky a uznesenie schválili jednomyseľne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári