BREZNICA.
Od 1. júna má štátny poľovný revír Potašňa v prenájme Horabrez, s. r. o. Konateľ spoločnosti Anton Ruda uviedol: "S odstrelom sme začali krátko po tom, čo správa o premnožených líškach v okolí Breznice zarezonovala v médiách, hneď, ako sme dostali povolenky. Doposiaľ sme ulovili deväť líšok, asi šesť kusov v lesoch nad časťou obce zvanou Roveň."
Podľa našich zistení v ostatných obciach okresu podobné problémy nezaznamenali. "Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že kataster Breznice patrí pod štátne Lesy SR a dlho sa v ňom nepoľovalo," uvažoval A. Ruda. "Líška je premnožená, navyše je to veľký škodca. Rabuje dvory, vyberá mladé i vajcia z hniezd, predstavuje nebezpečenstvo pre malé sŕňatá, zajace, bažanty, jarabice." Susedné poľovnícke združenie Kančov potok prijalo uznesenie, v ktorom sa uvádza, že v blízkosti hranice s poľovným revírom Potašňa bude prebiehať zvýšený odstrel líšok.
Ochranár nevidí dôvod
Ochranári majú na celú záležitosť odlišný názor. "Podľa mňa ich odstrel nie je opodstatnený, pretože premnožené nie sú. Okrem toho, hydina, zajace a ostatné domáce zvieratá nie sú hlavnou zložkou potravy týchto zvierat. Živia sa predovšetkým hrabošmi a zdochlinami, sú teda takými lesnými lekármi. Keby líšky nežrali zdochliny, a tých v lese nie je málo, rozkladali by sa a hrozilo by riziko vzniku a prenosu rôznych chorôb. Na druhej strane aj líšky sú prenášačmi niektorých chorôb. V tomto období učia matky loviť mladé, takže potrebujú viac a pestrejšej potravy. Keď niekto býva v blízkosti lesa a nechá cez noc sliepky na dvore, pre líšku sú ideálnym objektom na lov. Aj keď sa tvrdí, že líšky sa premnožili, nemyslím si, že je to naozaj tak. Viac ľudí z našej organizácie z celého Slovenska potvrdí, že je menej líšok, než bolo v minulosti. Podľa všetkého to môže byť spôsobené zhoršením životného prostredia a rôznymi chemickými postrekmi, ktoré narúšajú reprodukčnú schopnosť týchto zvierat," povedal člen Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a člen stráže prírody CHKO Východné Karpaty Kamil Soóš.
Množia sa rýchlo
O názor sme požiadali aj špecialistu na voľne žijúce zvieratá MVDr. Ladislava Molnára z Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach. "Reprodukčná schopnosť líšok je taká veľká, že ani odstrel nedokáže jej stavy regulovať. Líšok je dosť, a keďže sú potenciálnym rezervoárom besnoty v blízkosti ľudských sídiel a hospodárskych zvierat, odstrel je potrebný. Každá populácia sa vyvíja cyklicky, takže sú obdobia premnoženia a úpadku v závislosti od zdroja potravy," uviedol.
Od začiatku odstrelu nezaznamenali v obci ani jeden nový prípad útoku líšky na domáce zvieratá.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári