PREŠOV. Na budúci týždeň má mestské zastupiteľstvo (MsZ) rozhodovať o niektorých majetkových prevodoch. Opozícia sa búri a obviňuje primátora Pavla Hagyariho (nezávislý), že začína s rozpredajom mestského majetku.
Poslanci rozbehli petíciu
"Primátor Hagyari sa rozhodol v treťom roku svojej vlády rozpredať majetok mesta. Keby išlo o predaj nevyužívaného majetku, z ktorého mesto nemá žiaden prínos, nemal by som voči tomu nič. Ide však o výpredaj lukratívnych priestorov, ktoré mesto prenajíma a majú vysokú hodnotu. Nachádzajú sa v husto osídlených častiach mesta," uviedol opozičný poslanec Jozef Kislík (KDH), ktorý je zároveň predsedom petičného výboru za "zastavenie výpredaja majetku mesta Prešov". Vo výbore figurujú aj ďalší poslanci opozičného klubu KDH, SDKÚ-DS.
Kislík: Odpredaj v čase krízy je nevýhodný
Podľa opozičných poslancov chce samospráva postupne predať nákupné strediská Družba, Opál, Dubník, Centrál, Centrum, Čapajevova 27, Haburská 9, Jarková 2, Potraviny Švábska 80, zdravotné strediská Švábska, Solivar, Reimanova (vojenská nemocnica), Exnárova, Kováčska (MÚČO), tenisové kurty Nábrežná a Centrál, budova kultúrneho domu PKO v Solivare, kino Panoráma, hotel Senátor na Hlavnej a ďalšie objekty.
Chystaný predaj majetku považujú za škandalózny. "Podľa renomovaných ekonómov a realitných maklérov je odpredaj majetku v čase krízy pre mesto nevýhodný z dôvodu jeho nízkej trhovej hodnoty," zdôraznil Kislík.
Hagyari: Treba si urobiť poriadok
Primátor tvrdenia signatárov petície odmieta. Ako zdôraznil, na najbližšie zasadnutie MsZ budú predložené na odpredaj len objekty, ktoré už boli schválené v rámci rozpočtu: "Tí, ktorí hlasovali za rozpočet, vedeli, že nehnuteľnosti v zlom stave ako Opál a Dubník, pôjdu do odpredaja tým nájomcom, ktorí sú tam."
Podľa neho si treba urobiť poriadok práve v čase krízy. "Načo sú nám nehnuteľnosti, ktoré nič neprinášajú a ešte nás aj zaťažujú. Tí, ktorí o tom rozhodnú, budú poslanci. Bol urobený audit firmy špecializovanej na nehnuteľnosti a na základe tohto auditu nám bolo odporučené - toto si môžeme nechať, toto opraviť a toto je vhodnejšie do predaja."
Výpredaj označil za "bohapustú lož"
Čo hovorí na názor, že sa predáva lukratívny majetok za nevýhodných podmienok? "Je to bohapustá lož. Zákon hovorí jednoznačne, musí ísť za znaleckú cenu. Znalecká cena je trhová cena. Ak nebudú záujemcovia za trhovú cenu, tak sa objekty nepredajú."
Poslanci MsZ však tvrdia, že objekty sú stopercentne obsadené nájomcami, ktorí platia nájomné. "Treba sa spýtať nájomcov, všetci sa sťažujú, že treba vymeniť okná, zatepliť, že opadáva omietka, okolie budov je v zlom stave. Jednou z možností je získať peniaze cez úver, ale ten je problematický, a môžeme opravovať alebo predáme. Práve v súčasnosti je to výhodné predať, získať financie a prekonať krízu, ktorá tu je. V čase krízy si každý robí upratovanie, musíme aj my. Nie som to ja, kto to navrhol. Navrhol to audit a rozhodnú poslanci. A bude to za znalecké ceny," zareagoval Hagyari, podľa ktorého sa touto problematikou bude MsZ zaoberať v auguste, respektíve septembri.
Zdôraznil tiež, že zoznam budov, ktoré označujú signatári za určené na predaj, nie je pravdivý. "Určite nepôjde Mestský účelový objekt (MÚČO), už to je blud. Alebo Družba by nemala ísť na predaj. Diskutujeme o možnosti jej prebudovania na nové obchodné centrum, máme dvoch-troch investorov, ktorí majú záujem, ale to je otázka dlhších rokovaní. Osobne som aj proti tomu, aby sa predával hotel Senátor," dodal.
Preferujú verejnú súťaž
Podľa nezainteresovaných odborníkov je potrebné predaj majetku zvážiť, pričom to závisí od jednotlivých objektov. "Ak predávať, tak len na základe serióznej ekonomickej analýzy toho, čo je pre mesto výhodné a aké sú alternatívy," uviedla Emília Sičáková Beblavá z Transparency International Slovensko. Zdôraznila, že nehnuteľnosti by mesto určite malo predávať cez verejnú súťaž.
Podobný názor má aj Elena Pätoprstá, bratislavská občianska aktivistka, ktorá sa touto problematikou zaoberá. Podľa jej slov je najlepšie predávať majetok "vo verejnej súťaži a treba ponuku realizovať na celom území SR, aj v zahraničí, v dostatočnom predstihu. Potom je potrebné z obálkových ponúk so všetkými uchádzačmi spraviť elektronickú aukciu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári