PREŠOV. Legislatívny proces k zámeru rozšíriť prešovskú spaľovňu odpadov Fecupral na nadregionálne centrum energetického zhodnocovania odpadov stále prebieha. Jeho výsledkom po záverečnom stanovisku ministerstva životného prostredia by malo byť integrované stavebné povolenie.
Poslanci: Vydať negatívne stanovisko
V súčasnosti k spomínanému zámeru prebieha pripomienkové konanie. Mestský parlament sa však vyjadril jednoznačne. „Zaviazal ma, aby som dal negatívne stanovisko tejto spaľovni," vyhlásil primátor.
Dodal, že mesto nie je proti spaľovniam. „My sme za moderné technológie, za ekologickú likvidáciu odpadu. Sme za to, aby sa v prípade spaľovania vytvárala elektrická energia, teplo a podobne. Otázne je, či to musí byť v tejto časti, pretože táto časť sa už stáva obytnou zónou a má veľmi blízko k obytnej zóne," uviedol Hagyari. „Ja osobne som za takéto technológie mimo mesta," doplnil.
Ani aktuálny územný plán neráta s takouto výstavbou. „Povolenie na stavbu by spoločnosť mohla dostať až po zmenách a doplnkoch územného plánu, ktoré by museli schváliť poslanci," informovala hovorkyňa prešovskej radnice Katarína Pirohová.
Hanigovský: Dodržíme všetky limity
Šéf prešovskej spaľovne Fecupral Štefan Hanigovský od modernizácie a rozšírenia kapacity zariadenia upustiť nechce. „Náš zámer je v súlade s európskymi právnymi predpismi pri dodržaní všetkých limitov," uviedol pre Korzár. Podľa neho všade vo vyspelom svete sa odpady likvidujú spaľovaním pri ich ďalšom energetickom zhodnotení. „Najväčšia spaľovňa v Európe je v Amsterdame a stojí takmer v centre mesta a ročne zhodnotí 1,370 milióna ton," vysvetlil.
Kapacita prešovskej by oproti tejto mala byť omnoho nižšia. Ročne by mala zhodnotiť 22-tisíc ton odpadov s využitím najmodernejších technológií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári