PREŠOV. Výškový bytový dom na prešovskom Sídlisku Sekčov momentálne zatepľujú. Jeden z jeho obyvateľov, Pavol Uličný, má hlavu smútku. "Bývame tu už roky, ale nikdy sme nemali pleseň. Teraz po zateplení spoločných priestorov bytového domu sa objavila na viacerých múroch a nevieme čo s tým," hovorí. "V pivničných priestoroch, kde je bytovka zateplená, začala vznikať pleseň, ktorá pokračuje do nášho bytu. Ten sa nachádza na prvom poschodí. V každej izbe odspodku sa vytvára pleseň," pokračuje vlastník bytu, ktorý žiadal o pomoc viaceré orgány.
Prípad sa dostal na inšpektorát
Stavebný úrad mesta odpísal, že so svojou žiadosťou sa má obrátiť sa na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Odtiaľ odstúpili žiadosť na obhliadku bytu ďalej. "Zamestnanci úradu nie sú oprávnení v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru vstupovať do bytov, ani v tejto súvislosti vykonať žiadne opatrenie... Odstupujeme vaše podanie Slovenskej stavebnej inšpekcii - Inšpektorátu Košice ako príslušnému orgánu stavebného dohľadu," napísala regionálna hygienička Jana Mýtniková.
Stavba bola v poriadku, ale pleseň vznikla
Slovenská stavebná inšpekcia (SSI) na základe podnetu vykonala v máji stavebný dohľad. Podľa vyjadrenia riaditeľa inšpektorátu Borisa Troščáka je stavba "realizovaná podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní".
Inšpektori potvrdili výskyt plesne: "Pravda je, že na severnej strane v spodných častiach rohov miestnosti bytu bola v čase kontroly pleseň."
SSI však nie je oprávnená vydávať rozhodnutia o povolení stavieb, ani preverovať postup a rozhodnutia stavebných úradov. "Slovenská stavebná inšpekcia však nemá príslušné zákonné kompetencie v tejto veci konať a zjednať nápravu," uvádza v stanovisku riaditeľ Troščák.
Z chemického odstránenia má strach
Správcom domu je Bytové družstvo (BD) Prešov. Ako uviedol v stanovisku jeho predseda Miroslav Sopko, BD navrhuje "zatepliť bytový dom podľa vypracovanej projektovej dokumentácie, t. j. vrátane zateplenia lodžiovej steny, zabezpečiť dostatočné odvetranie pivničných priestorov a bytu, vykonať protiplesňový náter".
S vykonaním protiplesňového náteru chemickými prípravkami však má pán Uličný problém. "Som po operácii srdca a mám silnú astmu," dôvodí.
Nevie, ako ďalej pohnúť s problémom a svoj byt, v ktorom žije už roky, považuje momentálne zo zdravotných dôvodov za nevyhovujúci.
Družstvo tiež žiada majiteľa bytu, aby sprístupnil priestory pivnice k zatepleniu stropov prvého nadzemného podlažia, aby v obytných miestnostiach nad pivnicou nedochádzalo k ochladzovaniu vnútorného prostredia a "aby sa zabránilo vzniku tepelných mostov z dôvodu predchádzania vzniku kondenzácie vodných pár na vnútornom povrchu a vzniku plesní". Pavol Uličný nie je presvedčený, že tento krok pomôže riešiť jeho problém.
Zatepľovanie by malo byť komplexné
Čo robiť v takýchto prípadoch? Oslovili sme odborníčku na zatepľovanie, Mariannu Sedlackú z energetického poradenstva mesta Prešov.
"Dôležité je komplexné zateplenie. Nie je dobré zatepliť len časť stavebných konštrukcií a ostatné časti nechať bez zateplenia. Takéto riešenie má potom za následok vznik tepelných mostov a následne aj plesní. Vlastníci bytov, ktorí sa rozhodnú pre zateplenie, majú uvažovať o úplnej regenerácii bytovky s výmenou všetkých okien, zateplením strechy, stropu suterénu, s prihliadnutím na odstránenie tepelných mostov," uviedla M. Sedlacká a zdôraznila, že komplexnosť riešenia regenerácie bytového domu je aj jednou z podmienok pre pridelenie štátnej dotácie (z vládneho programu pre zatepľovanie).
Aby počas a hlavne po zateplení nevznikali plesne, je potrebné krátkodobé nárazové vetranie (prievan). V prípadoch, ako spomínal pán Uličný, je potrebné komplexne zatepliť všetky miesta, vrátane stropu suterénu pod bytom, aby neunikalo teplo a nedochádzalo ku kondenzácii vodných pár. Ak už pleseň vznikne, je nutné ju odstrániť chemicky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári