isti a dovolenkári by nemali preceňovať svoje sily, dodržiavať pitný režim, chrániť sa pred slnkom a neskákať do neznámych vôd.
PREŠOV. Na Domaši platí všade oficiálny zákaz kúpania. Táto vodná nádrž nebola pôvodne stavaná na rekreačné účely, napriek tomu ju v lete navštevuje mnoho ľudí. Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) bola ochotná poskytnúť záchranárov na túto vodnú nádrž.
"Lokality na Domaši spadajú pod príslušné obce. To znamená, že starosta môže, ale nemusí mať na pláži plavca-záchranára. Zákon mu neurčuje, že má zabezpečiť vodnú záchrannú službu. Existuje vyhláška plavebnej správy, ktorá hovorí o tom, že požičovňa, ktorá má zriadené stanovisko, kde sa požičiavajú malé plavidlá alebo vodné bicykle, je povinná byť vybavená plavcom-záchranárom," informoval vedúci školiaceho strediska VZS v Prešove a viceprezident VZS SČK Martin Humeňanský. "Myslím si, že toto je problém, ktorý tu bude stále, pokiaľ nebude doriešený a upravený zákon. Taký, ako rieši napríklad Horskú záchrannú službu, kde existuje priamy zákon," uviedol M. Humeňanský.
Ľudia riskujú
Takýto problém je aj na rybníkoch pri Rožkovanoch i priehrade pri Jakubovanoch v okrese Sabinov. V týchto lokalitách je zákaz kúpania, no ľudia často vstúpia do vody na vlastné riziko.
Rybníky využívajú najmä rybári. V lete sa tam však chodia kúpať nielen obyvatelia Rožkovian. "V nedeľu tu býva hlava na hlave. Je to zradná voda. Na kúpanie by mali ľudia využívať kúpaliská. Plavci, ktorí sa odvážia do takej vody, musia byť zodpovední. Spodná voda sem prúdi z blízkej Torysy. Je chladná a ani vynikajúci plavec nemá šancu, keď sa dostane do studenej vody. Lebo zvrchu je to teplé, zrazu však narazíte na studenú vodu. Keď dostanete kŕč... Ľudia preceňujú svoje sily," uviedol bývalý pedagóg Milan Fabián z Lipian.
Nepreceňovať svoje schopnosti!
Odborníci kladú dôraz na to, aby ľudia nepreceňovali svoje sily. Vstup do vody by si mali dobre zvážiť. "Ľudia by nemali ísť do vody, o ktorej nič nevedia. Tiež by nemali vkročiť do vody, kde je zakázané kúpanie, a ani tam, kde je veľa rastlín pod vodou alebo veľa uhynutých rýb i iných zvierat," povedala primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ľubomíra Romanová.
Do vody treba ísť postupne. "Človek by sa mal postupne ochladzovať. Umyť si hrudník, brucho, ruky, tvár, hlavu a krk. Treba si prispôsobiť teplotu tela k vode. Ak je človek na slnku, jeho telo môže mať teplotu aj 38 stupňov, a ak ide do 20-stupňovej vody, rozdiel je až 18 stupňov," uviedla Ľ. Romanová a pokračovala: "Keď je telo rozhorúčené, voda, ktorá bolo preňho dovtedy teplá, už nebude. Rozdiel teplôt medzi telom a vodou môže byť pre organizmus taký vysoký, že dôjde k aktivácii reflexných mechanizmov. Tie pôsobia na cievy a srdce. Môže dôjsť až k tomu, že cievy sa sťahujú. Srdce sa môže až zastaviť a človek náhle zomrie. Alebo sa cievy stiahnu tak, že sa nedokrvia. Nedokrví sa mozog, alebo aj srdce. Ak predtým už bolo choré, môže dôjsť k jeho zastaveniu alebo poškodeniu," zdôraznila primárka.
Pri vode sa treba vyhýbať alkoholu
Človek potúžený alkoholom nevie odhadnúť nebezpečenstvá, ktoré na neho vo vode číhajú. Podceňuje situáciu. Do vody by nemali vstupovať ani ľudia, ktorí berú lieky, ktoré stlmujú ich koordináciu a vnímanie. "Takýto človek nevie, čo vo vode urobí. Nie je schopný plávať, môže vypiť veľa vody, môže sa začať topiť a sám sa nevie zachrániť. Ak nie je v okolí niekto, kto by mu pomohol, jednoducho zomrie," povedala primárka.
Pitný režim sa však v týchto teplotách nesmie podceňovať. "V takých horúčavách, ako boli posledné dni, by mali ľudia denne vypiť aspoň tri litre tekutín. Podľa možnosti by to mali byť minerálky alebo ovocné čaje. Minimum alkoholu," skonštatovala Ľ. Romanová. Aj strava by mala byť ľahšia a vyvážená. Nemalo by sa jesť veľa tukov.
Ľudia by sa nemali prehrievať na slnku
Ľudia by nemali byť ani dlho na slnku. "Slniť by sa nemali cez obed. Skôr zrána a potom až od tretej, štvrtej. Obed by mali stráviť niekde v tieni a natierať sa krémami, ktoré majú UV faktory, aby sa nespálili. Aj slnko môže spôsobiť popáleniny až druhého stupňa, a to je vážna vec. Budú mať pľuzgiere, akoby sa popálili na žehličke," informovala Romanová.
Záchrana a záchranári
- Kto môže podať topiacemu sa prvú pomoc? "Nikto by nemal preceniť svoje sily, pretože by mohlo dôjsť k tomu, že zo záchranára sa stane topiaci. Ale ak vie niekto poskytnúť prvú pomoc, tak by určite mal zareagovať a poskytnúť adekvátnu prvú pomoc s tým, aby zachránil ľudský život. To je prvá vec, ktorú mu prikazuje ústava. Druhou vecou je, aby vedel odhadnúť svoje sily a schopnosti," povedal Martin Humeňanský.
- Prioritou je dostať topiaceho na súš, kde by mu mala byť poskytnutá predlekárska prvá pomoc alebo lekárska prvá pomoc. Podľa toho, v akom stave sa dotyčný nachádza. "Prvá predlekárska pomoc je taká, ktorú dostane topiaci sa alebo plavec, ktorý je unavený. Dostane ju predtým, ako príde lekárska pomoc. Je to pomoc, kým príde rýchla zdravotná služba (RZS). Len čo príde RZS, topiaceho preberá lekár, ktorý mu poskytuje lekársku pomoc."
- Plavec-záchranár nie je lekár, ktorý by vedel poskytnúť adekvátnu lekársku pomoc. "Plavec-záchranár prechádza kurzom. Spoznáva predlekársku prvú pomoc. Túto pomoc v rámci kurzu prednášajú a vyučujú lektori, ktorými sú lekári z praxe alebo lekári, ktorí prednášajú na univerzite a majú na starosti danú problematiku. To znamená, že po praktickej i teoretickej stránke by mali zvládnuť túto problematiku do privolania lekárskej pomoci," zdôraznil Humeňanský.
(čor)
Čo robiť, keď sa niekto topí
- Prioritne treba zavolať prvú pomoc na číslo 155 alebo 112. Topiaceho sa treba vytiahnuť na breh, až potom ho začať oživovať. Nie počas toho, ako ho ťaháte na breh. Postihnutého treba položiť na tvrdú podložku. Topiaceho sa neotáčajte na brucho ani z neho nevytriasajte vodu. Otočte ho na chrbát. Stláčajte hrudník v strede hrudnej kosti v priemere 100-krát za minútu, to je 30 stlačení hrudníka k dvom dychom. Ak má niečo v ústnej dutine, podľa možnosti to treba vybrať.
(čor, spracované podľa rady lekára)
Alarmujúce príbehy posledných dní
- ! Jún - Na stredisku Dobrá sa utopil 53-ročný muž zo Zamutova (okres Vranov).
- ! 4. júla - Na Domaši v stredisku Poľany sa utopil 48-ročný muž z neďalekej obce Giglovce (okres Vranov nad Topľou). Bol si zaplávať so svojím 12-ročným synovcom. Malý chlapec na breh doplával, jeho strýko nie. Utopený bol podľa jeho príbuzných vynikajúci plavec.
- ! 15. júla - O život prišiel na rybníkoch v Rožkovanoch (okres Sabinov) dvadsaťtriročný Sabinovčan. Bol sa tam okúpať spolu so svojimi kamarátmi. Plánoval preplávať na druhý breh. Zrazu však začal kričať o pomoc a zmizol pod hladinou.
- ! 16. júla - Vo vodnej nádrži Domaša sa v noci utopil 22-ročný muž z Bardejova. Podľa rybárov mladík patril k partii mladých ľudí, ktorí v rekreačnej oblasti celý večer popíjali. Obeť po niekoľkých hodinách z vody vytiahli potápači z humenskej záchrannej brigády.
- ! 16. júla - V rozostavanej vodnej nádrži pri Ružbašskej Miľave (okres Stará Ľubovňa) zahynul Bardejovčan. Spolu s kamarátmi splavoval na člne rieku Poprad, osudným sa mu stal kanál v nádrži s obrovským prúdom vody.
- ! 17. júla. - Na Jakubovianskej priehrade v okrese Sabinov sa utopil mladý 31-ročný muž z Terne v okrese Prešov.
- ! 18. júla - Domaša si počas víkendu takmer vzala ďalšiu obeť. Vo vodnej nádrži sa topil 36-ročný muž z Chminianskej Novej Vsi (okres Prešov). Z vody ho vytiahli dvaja rybári. Leží vo vranovskej nemocnici.
(čor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári