Korzár logo Korzár Prešov

Stále si zarobí viac, ako na hádzanú dokáže minúť

Zaujímavú myšlienku vyslovil po príchode jeden z dvojice legionárov, ktorí sa v týchto dňoch na skúške v Tatran handball aréne uchádzajú o miesto v tíme slovenského hádzanárskeho majstra, v budúcej sezóne aj účastníka najvyššej súťaže v Maďarsku. Krídelní

Miloslav Chmeliar. Majiteľ Tatrana uvažuje o aj novom domovskom stánku.Miloslav Chmeliar. Majiteľ Tatrana uvažuje o aj novom domovskom stánku. (Zdroj: jale)

ka Dunaferru Zoltána Missa, ktorý napriek platnej trojročnej zmluve hodlá odtiaľ odísť, oslovila predovšetkým ekonomická stabilita Tatrana Prešov.

PREŠOV. V Dunaferii sa finančná situácia zhoršila. Klub si vraj neplnil finančné záväzky ani voči Z. Missovi. "Hľadám si klub, ktorý aj napriek svetovej ekonomickej kríze je stabilizovaný. Tatran Prešov sa mi taký javí," zopakovali sme výrok dvadsaťšesťročného hádzanára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrejme majú šťastie

"Zrejme máme šťastie v tom, že obchodná spoločnosť Tatran Prešov nemá na hádzanú vyčlenený žiadny finančný rozpočet. Tá stále dokáže mať vyššie príjmy ako náklady. Skrátka, zarobí viac, než dokáže hádzaná minúť. Preto nerobíme rozpočet, preto si môžeme aj v čase hospodárskej krízy dovoliť doplniť káder podľa predstáv trénera," reagoval na nadhodenú tému majiteľ klubu Miloslav Chmeliar. Ako sme už informovali, Tatran pred novou sezónou zbrojí. S Prešovom podpísali trojročné kontrakty ľavý krídelník Radoslav Antl z Amicitie Zürich a 212 centimetrov vysoká, osemnásťročná spojka z Lotyšska Dajnis Kristopans. Na skúške v Prešove sú aktuálne už spomenutý Z. Miss a juniorský reprezentant Srbska, tiež ľavoruký krídelník Nenad Delibašič. Prísť ešte má jeden z veľkých talentov súčasnej hádzanej, 21-ročný kapitán majstrovského Partizanu Belehrad Ilja Abutovič a bývalý hráč FC Barcelona Petar Nennadič. "Za hráčov, ktorí v kádri nie sú buď zo zdravotných dôvodov, alebo museli odísť, hľadáme minimálne adekvátne náhrady. Výber zo zahraničia je dosť veľký, to je pravda. Lenže aj to, že získať ich a splniť im podmienky, to zase nie je vôbec lacná záležitosť."

SkryťVypnúť reklamu

Inde uvoľňujú, oni berú

V Prešove stavajú pri výbere hráčov na novú sezónu na skúsenosť starších i talent mladších. "Samozrejme, výber musí byť vyvážený," potvrdil M. Chmeliar. "Zároveň musí spĺňať kvalitatívne parametre. Budeme hrať aj v Maďarsku, kde hádzanú vnímajú inak ako na Slovensku. Jej úroveň s našou je neporovnateľne vyššia v mužskej i ženskej kategórii. Lenže ani tam sa kluby nevyhnú problémom. Napríklad v Dunaferri, odkiaľ hodlá odísť viacero hráčov." Na rozdiel od Tatranu, ktorému ich manažéri núkajú jedna radosť. "Faktom naozaj je, že ponúk, počnúc brankármi, pivotmi, krídlami a spojkami končiac, máme dosť," potvrdil aj majiteľ klubu. "My sme sa však rozhodli, že káder pre budúcu sezónu rozšírime len o Lotyša D. Kristopansa a mladíkov z vlastnej liahne Bujdoša, Orlovského a Babjaka. Ďalší, pre ktorých sa rozhodneme, budú náhradami za Kozlova, Fuňaka a Pekára. V kádri bude 21 hráčov. S trénerom R. Trtíkom sme sa dohodli na inom princípe, ako tomu bolo u nás doteraz. V budúcej sezóne by mali hrávať v slovenskej extralige všetci, aby zápasová záťaž bola rozložená proporcionálnejšie. Mladší, talentovaní hráči by mali hrávať sprvu hlavne v domácich zápasoch. Domácou súťažou by sme chceli prejsť bez prehry a podľa toho budeme prispôsobovať zostavy v jednotlivých zápasoch."

SkryťVypnúť reklamu

Hádzanári verzus tenisti

Cestu do základnej skupinovej fázy Ligy majstrov Tatranu Prešov zrejme sťaží fakt, že klub sa vzdal práva usporiadať kvalifikačný turnaj o postup do najprestížnejšej pohárovej súťaže v Európe. Z dôvodov, o ktorých sme už v Korzári informovali. Niektoré sa dotkli aj Mestskej haly v Prešove, ktorá prichádzala v prípade, že by Slovenská televízia bola schopná zabezpečiť prenosy zo všetkých zápasov kvalifikačnej skupiny, do úvahy ako dejisko stretnutí. Tatran handball aréna má všetko, čo vyžadujú veľmi prísne kritériá Európskej hádzanárskej federácie, s jedinou výnimkou, regulárnych rozmerov ihriska pre Ligu majstrov. Tie musia byť v porovnaní s bežnými rozmermi 40 x 20 metrov, aké má aj THA širšie, 46 x 26 metrov. Mestská hala má novú krásnu palubovku, no LM sa hrá na špeciálnom povrchu. Ten by musel organizátor dať nainštalovať a potom zase zdemontovať za 2 500 eur na kvalifikačný turnaj, potom aj na prípadný každý ďalší zápas LM. "Aj keby sme postúpili, o čo sa iste pokúsime aj v Kielcoch, ďalšie termíny (konkrétne päť) tejto súťaže od októbra 2009 do februára 2010 by sme v Mestskej hale asi sotva mali," mienil M. Chmeliar. "Nám nešlo iba o kvalifikačný, ale aj o tie ďalšie, ktoré na základe predbežných informácií boli obsadené. V tom sme asi neboli pochopení. Zdá sa mi preto zavádzajúce, ak sa hovorí, že naším vzdaním sa práva usporiadať turnaj v Prešove za účasti Kielcov a Porta, a tým pádom rušením vopred plánovanej akcie prevádzkovateľovi Mestskej haly, Mestskej správe služieb Prešov, vznikla škoda niekoľko tisíc eur, ako tvrdila riaditeľka správcu I. Pronerová. Neviem, ako ju mohol spôsobiť Tatran Prešov, keďže my sme žiadnu objednávku nezaslali. Zdôrazňujem, aj prostredníctvom poslanca prešovského mestského zastupiteľstva A. Bidovského sa o možnosti len informovali. Zaujímavé pritom je, že za jeden víkend, keď vraj kvôli nám museli preložiť termín akcie, dokáže prísť o niekoľko tisíc eur. Ako je potom možné, že daňoví poplatníci prispievajú na prevádzku Mestskej haly ročne v slovenských korunách sumou vyše siedmich miliónov a ona si podľa riaditeľky dokáže za víkend zarobiť takýto peniaz? Čo sa týka šatní a sociálneho vybavenia, tenistom azda vyhovujú. Je rozdiel, ak so svojím servisom bol v šatni, ako pred rokmi trebárs Čiľan Marcel Rios, alebo v nej má byť štrnásť aj vyše dvojmetrových hádzanárov s trénermi, masérmi s vybavením, lekárom, kustodom. Ako vravím, nároky na haly v rámci zápasov LM sú z roka na rok prísnejšie. Preto tvrdíme, že ak by sa mali hrať v Mestskej hale, museli by v nej podmienky do každého detailu vyhovovať," uzavrel túto tému majiteľ Tatrana.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup do projektu

Tatran Prešov zarobí na hádzanú zrejme aj preto, že zbytočne peniaze nerozhadzuje. O THA sa stará jediný muž, správca. Na polovičný úväzok pracuje v nej upratovačka. Úsporne by sa teda správalo vedenie klubu aj v prípade, keby klub musel prejsť do iných priestorov. M. Chmeliar tvrdil, že mali už vyhliadnuté priestory na výstavbu novej haly, vyhovujúcej po všetkých stránkach požiadavkám EHF. Do hry však vstúpil iný projekt. "Po viacerých rozhovoroch s primátorom Prešova P. Hagyarim je Tatran Prešov pripravený vstúpiť do spoločného projektu s mestom Prešov. To by do novej spoločnosti vložilo ako nepeňažný vklad Mestskú halu a Tatran Prešov by zafinancoval rozsiahlu rekonštrukciu a modernizáciu za zhruba 2,5 milióna eur, ktorú si vyžaduje. Nie je to však len o rozhodnutí primátora Hagyariho. Avšak vízia prerobiť Mestskú halu na jeden špičkový kultúrno-spoločensko-športový stánok tu ozaj je," povedal M. Chmeliar.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 40 482
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 850
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 205
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 285
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 112
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 643
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 635
  1. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  2. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  4. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  5. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  6. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 469
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 726
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 793
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 038
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 656
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 996
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  2. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  4. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  5. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  6. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 469
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 726
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 793
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 038
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 656
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 996
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu