Korzár logo Korzár Prešov

Za rok neprišiel za parkovanie do mestskej kasy ani cent

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva vyvolala búrlivú diskusiu správa hlavného kontrolóra Milana Tkáčika o výsledkoch kontroly plnenia koncesnej zmluvy za parkovacie služby. Dôvodom bol fakt, že hoci počet parkovacích miest v meste stúpol na dvojnásobok,

Slovenská ulica. Parkovanie je drahšie ako v centre Bratislavy.Slovenská ulica. Parkovanie je drahšie ako v centre Bratislavy. (Zdroj: ako)

do mestskej kasy sa zatiaľ nedostal ani jediný eurocent. Odzneli aj argumenty, že parkovanie v Prešove je drahšie ako v Bratislave.

PREŠOV. Viacerí poslanci kritizovali zmluvu medzi mestom Prešov a Vinci Park Slovakia (VPS), s. r. o., Bratislava. Zmluva bola uzavretá v júni 2008 a do roka k nej pribudli tri doplnky, ktoré však umožnili, aby si spoločnosť ponechala všetky príjmy z parkovania.

Niektorí poslanci zmluvu nazvali pohromou a žiadali nápravu, iní navrhovali okamžité odvolanie prednostu Jozefa Višňovského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty poslancov

Poslankyňa Andrea Turčanová (KDH) vystúpila s argumentom, že za 8 mesiacov získala spoločnosť 139-tisíc eur (4,2 mil. Sk) a do mestského rozpočtu neprišiel ani cent. Zároveň navrhla prijať uznesenie, ktorým mestský parlament žiada primátora o zjednanie nápravy v koncesnej zmluve a okamžité odvolanie prednostu Jozefa Višňovského.

„Táto zmluva je pohroma pre mesto a podľa mňa ani nie je nádej, že Prešov niekedy z toho bude niečo mať. Firma zaplatila 332-tisíc eur (10 mil. Sk) za automaty, čo sa im do dvoch rokov vráti a za ďalšie tri roky zbohatnú na úkor Prešovčanov. A taká zmluva vyšla z rúk renomovaného právnika, akým je Pavel Hagyari," podporil kolegyňu Vasiľ Janko (SDKÚ).

Mária Čižiková (SDKÚ) zase žiadala o písomné vyčíslenie nákladov na mzdu zamestnanca VPS a vozidla, ktoré dáva vodičom papuče. Tiež za nájomné v Župnom dome, kde zamestnanci spoločnosti sídlia. „Žiadam o písomné vyčíslenie týchto nákladov," zdôraznila upozorňujúc aj na fakt, že mestská polícia asistuje pri zakladaní papúč vodičom a pritom ich platí mesto.

Stanislav Kahanec (KDH) zase pripomenul, že už na predchádzajúcom zastupiteľstve poslanci žiadali prednostu J. Višňovského o analýzu efektivity spoločnosti, ale nedostali ju. „Zmluva je zjavne nevýhodná. Zaujímalo by ma, či táto spoločnosť, ktorá pôsobí v rôznych štátoch aj v iných mestách nedáva do ich rozpočtu nič. Ešte sa nám môže stať, že okrem výnosov raz zbalia aj automaty a mestu neostane celkom nič," argumentoval Kahanec.

SkryťVypnúť reklamu

Drahšie ako v Bratislave

Podľa Antona Bidovského (nezávislý) zmluva je nielenže zlá, ale pravdepodobne je aj v rozpore so zákonom o nakladaní s mestským majetkom. „Vinci Park si mesačne účtuje okolo 24-tisíc eur (745-tisíc Sk) z výberu parkovného a mestu by malo odvádzať aspoň 20 - 30 percent," konštatoval.

Jozef Kužma (SDKÚ) opakovane pripomenul, že systém vyberania poplatkov cez automaty ľudí v meste zbytočne stresuje. „Stáva sa to najmä pri zdravotníckych zariadeniach, keď nevedia, koľko mincí majú dať do automatu, lebo nevedia ako dlho sa u lekára zdržia. Ľudia, ktorí bývajú na Štefánikovej ulici teraz nemajú kde parkovať, a musia odstaviť autá na tráve, za čo im policajti dávajú papuče. Obrali sme ich o právo parkovať pri bloku, kde bývajú a ešte s tým majú výdavky. Žiadam, aby sa pre nich riešilo parkovisko vo vnútrobloku," emotívne komentoval situáciu Kužma.

Výhrady však neboli len zo strany opozície. Mária Kusendová (Smer) trvala na tom, aby sa začal plniť dodatok koncesnej zmluvy, podľa ktorého by malo do mestskej kasy prúdiť 49-tisíc eur (1,5 mil. Sk). „Parkovala som v centre Bratislavy a za hodinu som zaplatila 70 centov, v Prešove na Jarkovej ulici 1 euro. Voči Prešovčanom je to naozaj kruté," uviedla a navrhla prijať uznesenie, v ktorom sa odporučí primátorovi rokovať o ďalšom dodatku k zmluve s tým, aby sa parkovné znížilo o 25 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia kontrolóra a prednostu

Hlavný kontrolór mesta Prešov Milan Tkáčik upozornil poslancov, že v plnení koncesnej zmluvy nezistili nedostatky, ani pri kontrole výberných lístkov z 34 automatov. Tiež na fakt, že spoločnosť si ponechala príjmy v zmysle dohodnutých podmienok, lebo čiastku 24-tisíc eur (730-tisíc Sk) bez DPH z parkovného neprekročila ani v jednom mesiaci.

Prednosta Jozef Višňovský reagoval na výhrady poslancov. „Tretí dodatok k zmluve začal platiť len v júni tohto roku a plnenie výnosov sa bude musieť vyhodnotiť. Myslím si, že touto zmluvou sme mesto nepoškodili. Čo sa týka mestskej polície, nie sú prisluhovači a poplatky za priestupky, ktoré riešia v súvislosti s parkovaním, idú do mestského rozpočtu."

Prijaté uznesenia

Návrhová komisia sa nestotožnila s návrhom poslankyne Turčanovej o návrhu na okamžité odvolanie prednostu. Neprešiel ani Kahancov návrh, aby sa zmluva s VPS upravila tak, aby bol garantovaný 25-percentný podiel mesta na príjmoch bez akýchkoľvek podmienok. Mestský parlament napokon vzal na vedomie správu a prijal uznesenie, ktorým odporúča primátorovi rokovanie o koncesnej zmluve s VPS so zameraním na zníženie parkovného o 25 percent. Prešiel aj Kahancov druhý návrh, aby sa upravili podmienky zmluvy s tým, že minimálny príjem pre mesto bude platiť bez podmienok. Tou spornou podmienkou v dodatku platnom od 1. 6. 2009 bol fakt, že príjem 4 170 eur (125-tisíc Sk) sa dostane do mestskej kasy len v prípade, ak aspoň 80 percent kontrolovaných áut bude mať vystavený platný lístok. To sa doteraz nestalo.

Vinci Park Slovakia reaguje

  • V súvislosti s rozpravou na zasadnutí mestského parlamentu sme oslovili riaditeľa Vinci Parku Slovakia, s. r. o. (VPS) Mária Gregu a opýtali sme sa, prečo mesto doteraz z vyberania parkovného nemalo žiadne príjmy. „Na základe koncesnej zmluvy s mestom Prešov sme investovali do zavedenia systému vyberania poplatkov za parkovanie a tiež do úpravy parkovacích plôch. Zmluva je na päť rokov a dohodli sme sa, že z príjmov budeme odpisovať investované náklady. Rozložili sme to tak, že do odpisov ide asi 66 400 eur (2 mil. Sk) ročne. Dodatok k zmluve hovorí o tom, že o príjmy nad plánované odpisy sa budeme deliť s mestom. Bohužiaľ, doteraz sme nemali vyššie tržby, ako boli odpisy," argumentoval M. Grega.
  • Zaujímalo nás tiež, či sa dá jedna z podmienok zmluvy v dodatku 3 splniť a teda či dokážu odkontrolovať, že v výber parkovného bol vyšší ako 80 percent. Poslanec Stanislav Kahanec(KDH) totiž tvrdil, že je to nekontrolovateľné. "Dá sa to. Kontroly robíme trikrát týždenne, ale ak nám mesto nedôveruje, pokojne sa môžu spolu s nami podieľať na kontrole. Zatiaľ nám to nikto nenavrhol," odpovedal riaditeľ VPS.
  • Opýtali sme sa aj na to, či je spoločnosť ochotná akceptovať uznesenie, ktoré prijali poslanci o 25-percentnom znížení parkovného. „Na jednej strane chcú poslanci príjmy do mestského rozpočtu a na druhej zníženie poplatkov. V teoretickej rovine by sa to dalo, ale celá zmluva by nadobudla iný rozmer," uviedol Grega.

(ak)









Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 41 817
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 175
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 675
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 942
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 706
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 670
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu