dochádza trpezlivosť. Problémy s výkopovými prácami sa totiž objavili vo viacerých častiach mesta. V súčasnosti sa najviac sťažujú občania sídliska Vinbarg. Výstavba kogeneračky má však aj ďalší rozmer. Týka sa jej umiestnenia, zhorší totiž životné prostredie v historickom centre mesta.
BARDEJOV. Na problémy, súvisiace s výkopovými prácami pri uložení horúcovodného potrubia na sídlisku Vinbarg pre kogeneračný zdroj, našu redakciu upozornil predseda Okresného bytového a stavebného družstva (OSBD) v Bardejove Ján Lenárth. Posťažoval sa, že zo šachty na odpadovú vodu pri ich bytovke zložili vrchnú časť, zakryli ju panelmi a na ňu položili teplovzdušné potrubie: "Ak to tak zostane, nebude sa odpadový kanál dať čistiť a spodná voda bude prerážať do pivníc obyvateľom našej bytovky," skonštatoval.
Spúšť po výkopoch
Lenárth tiež upozornil na to, že pri materskej škole na Vinbargu 50-metrovým výkopom zničili novovybudované parkovisko: "Prišli na to, že výkop robili nesprávne. Zahrabali ho a začali kopať o štyri metre ďalej, opäť až od materskej školy. Parkovisko, ktorého sme sa horko-ťažko od mesta domohli, je zdevastované. Naši ľudia sa divia, akú má investor projektovú dokumentáciu, ako sa robilo sondážne zameranie. Na inom mieste nám zase zasypali uzáver na vodu. Vyrezali tam tiež vysokú jedličku. Ďalšia vyrezaná leží tu," ukázal na pohodený strom. "Zničili nám aj chodník pri bytovke a tiež skruže, ktoré boli určené na zachytávanie dažďovej vody."
Zároveň sa pozastavil nad tým, ako sa kladie potrubie. Niekde je hlboko dva metre, inde meter a niekde je zarovno so zemou: "Keď sme to tu majstrovi povedali, odpovedal, že sme veľmi múdri." Následne nás predseda OSBD zobral k ďalšej ich bytovke. Ukázal, že tu sa pri výkopových prácach dostali až pod bytovku: "Toto, čo tu spravili, je od nich odvaha," zdôraznil Lenárth. Konštatoval, že 60 centimetrov pozemku od bytovky je pritom vlastníctvom OSBD. "Na stavebné konanie nás však nepozvali. Boli sme účastníkmi iba územného konania," dodal.
Povinnosť: Všetko do pôvodného stavu
V súvislosti s výkopovými prácami na sídlisku Vinbarg sme sa obrátili na primátora. Reagoval však kancelár René Semanišin. Uviedol, že síce ide o akciu súkromnej firmy, mesto však napriek tomu vykonáva nad celou stavbou dozor. Čo sa týka chybného výkopu, povedal, že problém je v tom, že siete sú zo 70. - 80. rokov a nie všetky sú zachytené na digitálnej mape: "Občas sa stane, že sú ináč vytýčené."
Investor má povinnosť dať všetko do pôvodného stavu, komunikácie, chodníky aj výkopmi poškodený majetok mesta: "Máme prísľub od nich aj istého nadštandardu," konštatoval Semanišin. Súčasťou stavebného povolenia je aj súhlas na výrub stromčekov, ktoré sú v trase kladenia potrubia. Budú ich však musieť novou výsadbou nahradiť.
Napokon sme sa opýtali, prečo OSBD, ako vlastník bytoviek na stavbou dotknutom území, nebolo pozvané na stavebné konanie. Semanišin odpovedal, že ide o stavbu veľkého rozsahu a stavebné konanie sa preto robilo verejnou vyhláškou.
Kolaudácia bude 1. decembra
Bardejovčanov rozčuľuje, že je rozkopané celé mesto a výkopové práce nerobili na etapy. Ľudia bývajúci na sídlisku Družba sú presvedčení, že už v máji mali byť všetky výkopy zasypané a cesty opravené. Primátor Boris Hanuščak tvrdí opak: "Je pravda, že na Družbe vznikol problém, lebo sa tam objavil nevysporiadaný pozemok. V týchto dňoch je však záležitosť doriešená." Uviedol, že všetky výkopy budú zahrabané v jeseni, lebo na 1. decembra je plánovaná kolaudácia stavby.
Do výkopu spadol 5-ročný chlapec
"Investor dá všetko do pôvodného stavu. Ale nebudeme na nich tlačiť, aby komunikácie dali do poriadku už v tomto roku, lebo do jari sa to prevalí a budeme mať korýtka," konštatoval Hanuščak. Keďže sme mali aj informáciu, že do jedného asi dvojmetrového výkopu, v ktorom stála dažďová voda, spadol v júni 5-ročný chlapec, spýtali sme sa primátora aj na to, ako je postarané o bezpečnosť: "Pravidelne s investorom sedím raz za dva týždne a riešime problémy. Postarám sa aj o to, aby všetky hlboké výkopy boli prikryté."
Výstavbu kogeneračky odobrili poslanci
Centrálny kogeneračný zdroj na Štefánikovej ulici v Bardejove bude už túto vykurovaciu sezónu vyrábať teplo a elektrickú energiu z drevnej štiepky. Nahradí doterajšie vykurovanie v meste prostredníctvom 12 plynových kotolní. Ide o investíciu za 1 miliardu Sk. Zámer súkromného investora postaviť kongeneračnú jednotku odobrili poslanci mestského zastupiteľstva. Občanom má priniesť desaťpercentné zníženie ceny tepla v porovnaní s vykurovaním plynom. Negatívom však bude znečistenie ovzdušia.
Nový zdroj znečistenia ovzdušia
V stanovisku Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove sa konštatuje, že bola zle vybraná lokalita pre umiestnenie kogeneračného zdroja. Podľa rozptylovej štúdie najväčšia koncentrácia znečistenia z kogeneračky bude smerovať do historického jadra mesta: "Toto považujeme z hľadiska ochrany historických pamiatok a zdravia ľudí za neprípustné. Vytvorí sa nový významný zdroj znečistenia ovzdušia v meste, ktorého historické centrum je zapísané v zozname UNESCO," uvádza poverený riaditeľ bardejovského obvodného úradu životného prostredia Vladimír Benko v stanovisku k stavbe.
Podľa neho je rizikom aj prípadný požiar v prevádzke, keďže bude ohrozené historické centrum mesta a okolitá zástavba spodinami a popolom. Za záťaž pre komunikácie v meste považuje aj dopravu drevnej štiepky. Ročne sa jej bude v kogeneračnej jednotke spaľovať 80-tisíc ton.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári