UNESCO. Toto je ešte zaujímavejšie konštatovanie.
Obvodný úrad životného prostredia síce navrhoval stavbu kogeneračky presunúť do inej lokality, konkrétne do priemyselnej zóny vo východnej časti mesta. Ale toto odporúčanie nikto z kompetentných nevypočul. Nevypočuli ani požiadavku na vykonanie veľkého EIA, teda dopadov na životné prostredie, ktoré na územnom konaní ohľadne výstavby kogeneračky vyslovili zástupcovia Okresného bytového a stavebného družstva. Výsledok bol taký, že na stavebné konanie neboli pozvaní.
Argument mesta, že stavebné konanie robili verejnou vyhláškou, neobstojí, keďže v takomto prípade mali byť oboznámení s termínom verejného vypočutia týkajúceho sa stavebného konania. Čo sa nestalo. Veľké EIA, ktoré je v právomoci ministerstva životného prostredia, sa teda pri stavbe kogeneračky, teda pri stavbe, ktorá zahrňuje celé mesto, neurobilo.
Plakať však nad rozliatym mliekom v tomto okamihu je neskoro. V Bardejove vládne 13-členná koalícia Smer-HZDS, HZD, KSS a NEKA na čele s primátorom Borisom Hanuščakom. Opozícia čas, keď mohla reagovať, zaspala. Pritom pri zamýšľanom predaji mestských lesov spustili petíciu občanov. Pri kogeneračke sa na to vy... Jediným poslancom, ktorý sa nevzdal a proti výstavbe kogeneračky neustále brojí, je Dušan Divulit (SNS). Výstavba kogeneračnej jednotky v Bardejove však finišuje. Jej dokončenie je neodvratné.
Výsledok bude žalostný. Aspoň čo sa týka historickej časti mesta. Zrekonštruované objekty Baziliky sv. Egídia a historickej radnice čoskoro dostanú novú patinu. Spôsobí ju popolček a dym z kogeneračky. Len nech Boh ochráni mesto, aby nedošlo k horšiemu, napríklad k požiaru v sklade drevnej štiepky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári