al argumentom, že mestský úrad (MsÚ) tieto údaje má v elektronickej podobe a nemal by mať problém so zverejnením. Preto sa pýta, čo chce Hagyari utajiť.
PREŠOV. Juraj Hurný (SDKÚ) vyžiadal od MsÚ prehľad zmlúv, faktúr, služobných telefónnych čísel, poskytnutých dotácií, služobných ciest vedenia mesta a vedúcich odborov, verejných obstarávaní, zoznam zákaziek, prijatých faktúr Technických služieb mesta Prešov a kópie zmlúv mesta pri sume prevyšujúcej 15-tisíc eur.
Hagyari označil žiadosť za drzosť
Hagyari to považuje zo strany poslanca za drzosť až nemorálnosť. "V takej ucelenej forme to nie je možné. Museli by na tom pracovať najmenej dvaja ľudia z každého odboru aspoň tri mesiace. Znefunkčnili by sme úrad, a to nemôžem urobiť. Táto požiadavka je šikanózny výklad práva a ten je zakázaný. Toto je nelogické a nemá to nič spoločné so zdravým rozumom," argumentoval na zvolanej tlačovke Hagyari, podľa ktorého nie je samospráva povinná zverejňovať dokumenty nad rámec potreby.
Prečo žiadal informácie
Juraj Hurný to vidí ináč. Včera zvolal tlačovku, na ktorej povedal, že k napísaniu infožiadosti inšpirovala SDKÚ veta, ktorú primátor povedal počas zasadnutia zastupiteľstva poslankyni Andrei Turčanovej (KDH). Tá sa ho na margo zmluvy s Vinci Park Slovakia opýtala, ako mohol sťaby renomovaný právnik dopustiť takú nevýhodnú zmluvu. Hagyari na to povedal: "Pani inžinierka, vy si myslíte, že ja môžem čítať všetky zmluvy? Asi by som sa zbláznil a nerobil nič iné." Video s touto replikou je aj na YouTube. Druhou inšpiráciou pre Hurného bolo mesto Šaľa, ktoré má všetky dokumenty, ktoré požadoval od prešovskej radnice, zverejnené na svojom webe.
Ochromenie úradu? Absurdné...
"To ma viedlo k tomu, aby sme 10. júla požiadali o informácie. Celý prípad medializoval sám pán primátor. Otázkou je, prečo asi? Čo ho viedlo k tomu, aby rozpútal takú hystériu?" Hurný ďalej povedal, že informácie, ktoré od mesta požaduje, sú na úrade v elektronickej podobe a "nie je problém ich poskytnúť". Ako dodal, netrvá na excelových tabuľkách a súhlasil by aj s postupným uverejnením informácií. "Paragraf 16 pritom hovorí, že ak nemožno poskytnúť informácie požadovaným spôsobom, môže poskytovateľ dohodnúť so žiadateľom inú formu poskytnutia. Mohol ma osloviť a hľadať cestu. Od žiadosti však uplynulo 20 dní a vôbec sa neozval, hoci vyhlásil, že sa bude snažiť dohodnúť na inej forme," uviedol poslanec, ktorý považuje za absurdné, že by jeho žiadosť ochromila chod úradu.
Prednosta: Poslanec zavádza
Prednosta prešovskej radnice Jozef Višňovský tvrdí, že Hurný svojimi vyhláseniami zavádza. "Nie je pravda, že úrad nechce poskytnúť požadované informácie. Mestský úrad v súvislosti s platným zákonom o slobodnom prístupe k informáciám Z. z. 211/2000 poskytuje ktorémukoľvek žiadateľovi všetky požadované informácie vo forme, v akej ich má a eviduje. Keďže pán poslanec Hurný požaduje informácie sprístupniť vo forme, ktorú úrad v súčasnom systéme evidencie nepoužíva, žiada od MsÚ prácu nad rámec zákona," argumentoval Višňovský.
Dodal, že tvrdenie poslanca o tom, že mesto má v elektronickej podobe všetky údaje a stačí ich preklopiť do iného programu, vyvracia vyhlásenie správkyne informačného systému radnice Marianny Hurnej (mimochodom, ide o sestru Juraja Hurného). "Nie je možný presun požadovaných informácií z informačného systému MsÚ do iného programu, pretože tieto informácie nie sú vedené v informačnom systéme MsÚ."
Podľa Višňovského nie je pravdivé ani tvrdenie, že takýmto spôsobom zverejňuje informácie mesto Šaľa. "Mesto Šaľa poskytuje informácie o faktúrach na svojej internetovej stránke vo forme prepisu do iného systému, nie ich verné kópie. Môže tým dôjsť k chybám, odchýlkam a ľudskému zásahu," uviedol.
Nezáujem radnice?
Správanie radnice pripadá Hurnému ako nezáujem. "Preto si kladiem otázku, čo chce mesto zatajiť? Neviem, čoho sa zľakol," položil otázku Juraj Hurný. Podľa neho to mohol byť napríklad prehľad služobných ciest: "Prednosta sa v Korzári vyjadril, že sa to týka 1 500 služobných ciest. Z toho vychádzajú dve služobné cesty denne, vrátane víkendov. To nič na úrade nerobia, len cestujú?"
Prednosta Višňovský vyvracia tvrdenie, že mesto nedodržiava zákonné lehoty. "Odo dňa doručenia žiadosti na MsÚ, t. j. 10. 7. 2009, uplynie 16 pracovných dní, počas ktorých sa má žiadosť vybaviť, teda až v pondelok 3. 8. 2009. Podľa doručenky dňa 15. 7. 2009 J. Hurný osobne prevzal na adrese svojho trvalého bydliska oznámenie o predĺžení lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácií a takisto oznámenie o postúpení 2 bodov zo žiadosti spol. Prešov Real a Technickým službám mesta Prešov. V oznámení bolo uvedené, že lehota sa predlžuje o 8 pracovných dní z dôvodu vyhľadávania a zberu väčšieho počtu oddelených alebo odlišných informácií."
Chcú informovať verejnosť
Miestny zväz SDKÚ bol pripravený na to, že informácie dostane v elektronickej podobe. Chcel vytvoriť webstránku, kde by ich zverejnil. Čo sa stane, ak z MsÚ nepríde nič? "Nad tým som ani nerozmýšľal. Avšak keby sa tak stalo, budeme postupovať v zmysle zákona," konštatoval J. Hurný. Tento spor s primátorom nepovažuje za politický: "V mestskom zastupiteľstve budeme postupovať ako naďalej. Dobré veci podporovať, zlé kritizovať... Politika je správa vecí verejných a občania majú právo vedieť, čo sa v meste deje a kam idú ich peniaze." Aj na toto tvrdenie mal prednosta odpoveď. Podľa jeho slov v piatok 31. 7. 2009 J. Hurnému odošlú informácie, ktoré má radnica k dispozícii. "Zároveň dostane rozhodnutie, v ktorom zdôvodňujeme nemožnosť vyhovieť jeho požiadavkám v 9 z 10 bodov jeho žiadosti. Dôvodom je neexistujúca elektronická evidencia dokumentov, ktoré požaduje sprístupniť," vysvetlil dodávajúc, že mu ponúknu možnosť vyhotovenia kópií listinných evidenčných kníh, ale budú v zmysle infozákona požadovať poplatok za vyhotovenie kópií.
Autor: Anna Košuthová & Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári