BARDEJOV. Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch oficiálne otvorili v roku 1965. S jeho výstavbou však začali oveľa skôr. V 30. rokoch minulého storočia tam presunuli drevený chrám z Mikulášovej. Ten sa stal základom budúceho skanzenu, ktorý je výnimočný aj tým, kto ho staval.
"Boli sme prví, teda nás ešte stavali nositelia ľudovej kultúry. To je tá výhoda, že to mali v oku a v rukách. Vidieť ešte poctivú prácu," vraví odborná pracovníčka Šarišského múzea (ŠM) v Bardejove Anna Holtmanová.
Návštevníci múzea ľudovej architektúry majú dojem, že sú v ozajstnej dedine. Na malej ploche dvoch hektárov majú možnosť vidieť všetko, čo múzeum ponúka. Navyše, v neďalekej Rákócziho vile je zriadená etnografická expozícia. Autentickosť skanzenu podčiarkuje fakt, že sem nezaviedli elektrickú energiu. "Často, keď sem ľudia prídu, sa im vidí šero. Ja im vravím, že my sme takí autentickí, že, prepytujem: ´cma vonku, cma dnuka´," žartuje A. Holtmanová, ktorá má na starosti národopisné oddelenie.
Samé originály
V súčasnosti sa skanzen pýši 28 drevenými objektmi. Z nich je 26 originálov. V uplynulom období múzeum kompletne obnovili a z pozemku v starej časti skanzenu sem presunuli tri stavby. Jednou z nich je zvonica z Janoviec z roku 1706 s gotizujúcim štýlom. Podľa riaditeľa ŠM Františka Guteka ide o klenot ľudovej architektúry: "V podstate ho nikto nevidel takmer 40 rokov, lebo sa nachádzal v inej časti skanzenu."
Práce na jej presune boli náročné. "Každá časť stavby sa zadokumentovala fotograficky, urobili sa montážne výkresy, očíslovali sa jednotlivé diely a následne sa rozobrali," vysvetľuje správkyňa skanzenu.
Ďalšou stavbou s úctyhodným vekom je stavba z Mikulášovej. Ide o chrám Presvätej Bohorodičky z roku 1730. Výnimočnou je vrtáreň, v areáli je aj roľnícko-remeselnícky dom z Bardejova. Nechýba tu ani obytný dom, sypanec či rôzne sakrálne stavby - pravoslávny a gréckokatolícky chrám. V nich sa dokonca v súčasnosti slávia liturgie.
Tohto roku sem premiestnia dom z obce Richvald. Ten má byť novou turistickou atrakciou. Jednotlivé objekty nie sú zakonzervované, pretože sú umiestnené v prvom stupni ochrany pre tamojšie minerálne pramene.
Fakty
Objekt vrtárne je svetovým unikátom
Výnimočnou stavbou bardejovského múzea ľudovej kultúry je vrtáreň, ktorá je dokonca svetovým unikátom. Na tomto technickom zariadení sa jednoduchým spôsobom robili drevené vodovodné rúry. "Kráľ Žigmund v 1426 roku dal pokyn mestu Bardejovu, že je potrebné skvalitniť obranný systém a vybudovať vodné priekopy. Do nich potrebovali dopraviť vodu. Jej zdroj bol však ďaleko od centra mesta. Bardejovčania vyvinuli jedno unikátne zariadenie, ktorým si dokázali vyrobiť horizontálnym spôsobom drevené vodovodné potrubie z borovicového dreva," vraví odborný pracovník múzea Andrej Holtman.
O päť rokov neskôr už boli vodné priekopy napustené. Podľa záznamov v mestských účtovných knihách sa v nich dali chytať aj ryby. Neskôr urobili celý rozvod vody po meste a aj minerálna voda z kúpeľov tiekla týmto potrubím. "Perličkou je, že hádam posledný úsek dreveného gravitačného vodovodu v strednej Európe zanikol v Bardejove až v roku 1966," dodáva. Vo zvyškoch teda drevený vodovod v meste fungoval 540 rokov, čo je unikátna záležitosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári