PREŠOV. Pochádzal z Moravy. Hudobné vzdelanie získal na vysokých školách v Brne, Olomouci a Prahe. Profesionálne ovládal hru na viacerých hudobných nástrojoch. Ako hudobný pedagóg pôsobil na základných a hudobných školách, Pedagogickom inštitúte v Hradci Králové, Pražskom konzervatóriu a ako dramaturg a aktívny inštrumentalista v Pardubickej filharmónii. Pre svoje politické názory prichádzal do konfliktu so zamestnávateľmi a predstaviteľmi politickej moci.
Po podpísaní Charty 77 v roku 1978 a prepustení zo zamestnania sa prihlásil na konkurz do Poduklianskeho ukrajinského ľudového súboru v Prešove a bol prijatý na miesto zbormajstra a dirigenta. Pri súbore založil závodnú školu práce. Intenzívne študoval miestny rusínsky folklór, komponoval, dirigoval upravoval pesničky pre zbor a orchester, nahrával v prešovskom, košickom a bratislavskom rozhlase. Úspechy dosiahol predovšetkým v práci so speváckym zborom a orchestrom. V Prešove založil mládežnícky rozhlasový súbor zo žiakov Ukrajinského gymnázia a iných stredných škôl.
Z politických aj osobných dôvodov po dvoch rokoch bol nútený odísť z PUĽS-u. V Prešove zanechal kus dobrej práce a veľa osobných priateľov (speváci Rudolf Smoter, Jožko Prihoda, Mária Mačošková, redaktorka Božena Hanatová a mnohí iní).
V roku 1980 odišiel na Moravu. Pôsobil ako zbormajster v opere Divadla P. Stibora v Olomouci. V roku 1983 bol prijatý na miesto učiteľa Pražského konzervatória, kde jeho školou prešli stovky budúcich českých hudobníkov, teoretikov a učiteľov hudby. Publikoval vedecké štúdie v odborných časopisoch, zborníkoch a populárno-vedecké články v periodickej tlači.
V tomto období sa zblížil s prešovskou spisovateľkou Máriou Ňachajovou, ktorá v roku 1990 sa stala jeho manželkou a pomocníčkou v práci. Umeleckým zviditeľnením ich vzájomného vzťahu bol cyklus básni M. Ňachajovej Čakám ťa!, zhudobnený V. Dvořákom a nahraný ukrajinsko-rusínskou redakciou Slovenského rozhlasu v Prešove v roku 2000.
Po 14-ročnom pobyte v Prahe sa manželia Dvořákovci v roku 2004 presťahovali do Prešova. Tu sa pokúsil nadviazať prerušenú spoluprácu so súborom PUĽS. Ten mal už iný charakter ako pred štvrťstoročím, jeho pokus nepriniesol očakávané ovocie. Úspešnejšia bola spolupráca s gréckokatolíckymi a pravoslávnymi cirkevnými zbormi v Prešove, Vranove, Stropkove, Svidníku a inde.
Ťažká choroba mu znemožňovala naplno rozvinúť svoje tvorivé schopnosti. Dlho s ňou úspešne bojoval, avšak napriek úsiliu lekárov a obetavosti manželky choroba zvíťazila.
Príbuzní, známi a prešovská verejnosť sa rozlúčia s PhDr. Václavom Dvořákom v Dome smútku dnes o 12. hodine.
Autor: Mikuláš Mušinka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári