V areáli Šarišského hradu vyrástla cez uplynulý víkend skautská osada. Takmer 40 skautov z celého Slovenska tu bude 11 dní upravovať vegetáciu na svahoch pod hradbovými múrmi a v rámci dvoch schválených grantov sa uskutočnia aj záchranné práce na samotných hradbách a priľahlých objektoch.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Aktivity súvisiace so záchranou Šarišského hradu začala skupina domácich nadšencov. Neskôr založili Občianske združenie (OZ) Rákociho cesta, aby sa mohli uchádzať o finančnú dotáciu z programov, ktoré nadácie poskytujú na zveľaďovanie kultúrnych pamiatok.
Tieto pracovné skautské tábory organizujú od roku 2007 a je o ne pomerne veľký záujem. "Okrem skautov sme na hrade už v minulom roku privítali zahraničných študentov a šesť dobrovoľníkov zo zahraničia tu pracovalo aj v júli tohto roka. V druhej polovici augusta pricestuje ďalšia skupina, ktorú budú tvoriť šiesti vysokoškoláci zo Španielska, Ukrajiny, Nemecka, ale i ďalekého Japonska," uviedol predseda OZ Martin Sárossy.
Odkrývajú opevnenie, konzervujú stavby
Mladým ľuďom, ktorým učarovala história, sa v predchádzajúcich rokoch podarilo upraviť severozápadný svah priamo pod hradbami. Odstránili náletové drevo, vysekali kroviská a svah vysiali trávou. Návštevníkom a turistom prichádzajúcim na hradný vrch sa tak odkrýva panoráma stredovekého opevnenia. "Očakávame, že by sme mali odhaliť aspoň pätinu obvodových múrov hradu, ktorý má v podstate rozlohu asi 2,4 hektára, takže je to dosť náročný cieľ," konkretizoval Sárossy.
Okrem odstraňovania krovín sa však venujú aj konzervačným prácam. V spolupráci s pamiatkarmi vytypovali objekty, na ktorých by sa mali uskutočniť stavebné úpravy. Vďaka grantu Komunitnej nadácie Prešov vo výške 1 000 eur (30 126 Sk) chcú podmurovať lícny balvan hradného bastiónu. Rovnako by mali stabilizovať aj oblúk hradnej brány, na čo získali dotáciu 2 888 eur (87 000 Sk) z Komunitnej nadácie Veľký Šariš.
Podľa Sárossyho je táto manuálna práca dobrovoľníkov v podstate nenahraditeľná, pretože ju nemôžu zabezpečiť mechanizmami. Navyše je potrebné, aby bola vykonávaná opatrne, keďže sa uskutočňuje bezprostredne pri pamiatkach a v neposlednom rade aj v pásme 5. stupňa ochrany prírody.
Skauti v celom areáli i pod hradbami zbierajú lícne kamene, ktoré povypadávali z opevnení. Tie potom špecialisti použijú pri murárskych prácach. Rovnako využívajú aj sutinu, ktorú preosejú a získaný piesok potom spotrebujú na výrobu malty.
Zaujímavý program
Jeden z účastníkov tábora Miroslav Žufana pricestoval na Šariš so svojimi troma priateľmi z Pezinka. "Bol som tu už aj minulý rok, je tu výborná atmosféra, niečo sa naučíme a mám pocit, že robíme dobrú vec. Nie je to len o práci, večer mávame kultúrny program, chodia medzi nás sokoliari, šermiari a pred rokom nás dokonca školil zlatokop," opísal atmosféru 19-ročný študent.
Vlastníkom hradu je mesto Veľký Šariš, okolité lesy sú národnou prírodnou rezerváciou a všetky objekty hradu sú chránené ako kultúrne pamiatky. Pri konzervačných prácach spolupracujú realizátori projektu s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove a na všetky opravy získali stavebné povolenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári