Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Polícia rozohnala protest extrémistov

Policajná brutalita! Tak nazvala väčšina obyvateľov obce zásah polície proti protestujúcim v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov).

Extrémisti zo Slovenskej pospolitosti tu v sobotu organizovali neohlásený protest proti narastajúcej kriminalite Rómov zo susedných Ostrovian.

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Časy hlbokej totality pripomínali obyvateľom obce spôsoby polície, ktoré použili na zásah proti demonštrantom. Najprv totiž spacifikovali údajných vodcov demonštrantov na čele s Mariánom Kotlebom a ostatných rozohnali obuškami. Neskôr aj vodným delom.

Až po prvotnom zásahu policajtov začali protestujúci hádzať na policajný kordón sklenené poháre, neskôr kamene. Ťažkoodenci vytlačili dav z priestorov obecného športového ihriska. Nevynímajúc miestnych.

"Fúj! Policajná brutalita! Prídete nás takto chrániť aj proti Rómom? Na nás útočíte a vrahovia sa nám môžu smiať do očí," kričali miestni obyvatelia, ktorí prišli podporiť protestujúcich. "Ja žijem neďaleko Rómov. Viem, čo to je," kričala Helena Falatová.

Sestra dôchodcu - hospodára miestneho futbalového ihriska, ktorého presne týždeň pred protestom zbili dvaja mladí osadníci a prišiel o oko, je znepokojená. Nepáči sa jej, že kompetentní problém neriešia. "Môj brat je taký dobitý, že vyzerá, akoby ho prešiel tank. Pritom on nikdy na nikoho ani krivo nepozrel," skonštatovala Júlia z Popradu. Na margo akcie neonacistov podotkla: "Dobre. Keby ich viac prišlo!" Jej brata dnes čaká ďalšia operácia. "Otec bojuje o život," uviedol Peter Pindroch, syn dobitého Štefana.

Volali ministra vnútra

Akcia bola pôvodne naplánovaná v priestoroch pred miestnym obecným úradom, nebola však riadne ohlásená a povolená. Policajti však extrémistov do obce vôbec nepustili a nasmerovali ich k futbalovému štadiónu. Schádzať sa začali ešte dopoludnia. Prví prišli vlakom po jedenástej, dovedna ich prišlo vyše 200.

Neskôr dorazil aj šéf pospolitosti Marián Kotleba. Svojimi plamennými vystúpeniami získaval sympatizantov z obce: "Prišli sme protestovať, aby obyvateľov tejto obce už ďalej neterorizovali rómske hordy. Zostaneme tu, kým nepríde minister Kaliňák alebo policajný šéf Packa, aby povedali, ako budú proti nim postupovať."

Dostali aj obyvatelia obce

Policajné zložky proti demonštrantom zasiahli krátko po 16. hodine popoludní. Predchádzala tomu výzva starostu obce Jozefa Brendzu, aby účastníci neohláseného zhromaždenia opustili areál a ukončili protest. Jeho výzvu neposlúchli. Policajti sa preto po viac ako pol hodine snažili osloviť vodcu pospolitosti a žiadať vysvetlenie. Ten stál pokojne a počúval slová jedného z policajných šéfov. Zrazu sa však policajti vrhli na Kotlebu a jeho kolegov a spacifikovali ich.

Vtedy začali vzduchom lietať smerom k policajtom od zhromaždených sklenené poháre a fľaše. Kordón ťažkoodencov začal následne vytláčať všetkých, aj miestnych, deti i novinárov von z areálu. Dav tlačili aj za pomoci vodného dela od ihriska až do stredu obce a neskôr aj k bytovým domom na sídlisku. Ťažkoodenci vtedy museli čeliť aj kameňom, ktoré do nich demonštranti hádzali. Preto viacerých naháňali po okolitých poliach i na sídlisku, aby ich mohli zatknúť.

V neprehľadnej situácii schytali rany od obuškov aj miestni. Boli z toho šokovaní a nahlas vyjadrovali svoj hnev. Okrem polície zo vzniknutej situácie vinili aj starostu obce a zúrili na neho. "Treba ho odvolať," kričal Anton Žgravčák. Strety medzi policajtmi a extrémistickými skupinami, s ktorými sympatizovala väčšina prizerajúcich sa dedinčanov, trvala viac ako jednu hodinu. Postupne sa situácia v obci upokojovala.

Policajti: Zásah bol v medziach zákona

Podľa prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Magdalény Fečovej boli v obci prívrženci pospolitosti na neohlásenom a nepovolenom stretnutí. Výzvu starostu, aby do určenej hodiny opustili priestor miestneho futbalového areálu, nerešpektovali a nerozišli sa. Údajne na základe apelov a výziev M. Kotlebu k vystúpeniam rôznych ním pozvaných hostí ho policajti jednoznačne identifikovali ako organizátora neohláseného stretnutia. Tým sa vraj dopustil porušenia ustanovenia o zhromažďovacom práve.

"Zástupcom polície bol vyzvaný, aby ho nasledoval a podal vysvetlenie. Počas tejto výzvy členovia Slovenskej pospolitosti a ich prívrženci začali hádzať kamene, fľaše a sklenené poháre do policajtov a aj vyzývajúceho policajta. Keďže k uposlúchnutiu výzvy polície nedošlo, polícia Kotlebu predviedla na príslušné obvodné oddelenie policajného zboru k podaniu vysvetlenia. Zároveň policajti v medziach zákona zakročili voči útočiacim zhromaždeným, aby nastolili verejný poriadok," uviedla hovorkyňa. Na políciu predviedli aj ďalších ľudí.

Obyvatelia: Policajti to prehnali!

Podľa obyvateľov obce bol policajný zásah neadekvátny. "Veď tí ľudia nič nerobili. Nikoho fyzicky nenapadli," argumentovali miestni. Na zhromaždenie neprišiel ani jeden z obyvateľov osady zo susedných Ostrovian. Viacero z nich, najmä ženy a deti, odcestovali k príbuzným do iných obcí. Zostali niekoľkí chlapi, ktorí palicami v rukách strážili prístupové cesty do osady.

NÁZOR

Politológ: Zásah bol neprimeraný

Podľa politológa a zároveň obyvateľa obce Šarišské Michaľany Tomáša Koziaka bol zásah proti prítomným na proteste prívržencov Slovenskej pospolitosti neprimeraný.

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Polícia použila neprimerané prostriedky. Reaguje na sobotňajšie udalosti v obci politológ T. Koziak.

"Štát v blízkosti osád zlyháva vo svojej najzákladnejšej úlohe - zabezpečení ochrany majetku a života občanov. Ľudia nielen v Michaľanoch sa oprávnene pýtajú, aké konkrétne systémové opatrenia prijme štát na to, aby sa cítili bezpečne v oblastiach, kde žijú spoločensky neprispôsobiví občania a kde je zvýšené riziko kriminality," vraví.

Tvrdí, že východisko možno hľadať v koncepčnejšom prístupe ministerstva vnútra k tomuto problému - prehĺbiť spoluprácu so samosprávami a vytypované rizikové oblasti lepšie chrániť pred spomínanými občanmi. "Lebo ak ministerstvo vnútra nenájde nejaké systémové riešenie, tak takéto útoky na majetok, zdravie či dokonca životy občanov budú v týchto rizikových oblastiach pokračovať. A ako vidíme, budú čoraz brutálnejšie."

Štát musí chrániť občanov

Koziak si myslí, že ak nechceme, aby sa situácia vymkla spod kontroly ako napríklad v Maďarsku a čiastočne aj v Česku, štát musí lepšie chrániť občanov v oblastiach, kde je zvýšené riziko kriminality. "Najhoršie na tom už je to, že sa postupne zmierujeme s tým, že poľnohospodári v Ostrovanoch, Jarovniciach nezasadia zemiaky, lebo vedia, že im ich pozbiera niekto iný. A to predsa v právnom štátne nie je možné!"

(tim)
Svedkovia: Kopčik sa skrýval na ihrisku

Obyvatelia Šarišských Michalian sú pohoršení z postupu polície. Znechutení sú postojom policajného funkcionára, ktorý sa skrýval v budove štadióna v areáli futbalového ihriska, ktoré na protest pospolitosti vyhradil starosta obce.

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Skrýval sa. Neprišiel ani na výzvu davu, ktorí volali niektorého z policajných funkcionárov. Chceli, aby povedali ľuďom, ako budú riešiť narastajúcu kriminalitu osadníkov. "Prvý policajný viceprezident Michal Kopčik bol v areáli ihriska," potvrdili nám dvaja miestni, ktorí s ním prišli do kontaktu.

Ľudia: Máme právo hovoriť o kriminalite

Edita Vaľková sa na ihrisko prišla pozrieť spolu s dcérou a vnúčatami. "Policajti brutálne a neprimerane zasiahli proti pokojnej demonštrácii. Nikto na ihrisku nenarúšal verejný poriadok. Situáciu vyprovokovali práve policajti a bez výstrahy zakročili. Hnali dav do obytnej zóny na sídlisku. Malé deti, ktoré sa hrali v okolí bytoviek, kričali od strachu," povedala nám. Dodala, že pri nákupnom stredisku do nej sotili policajti tak, že sa potkla, spadla a rozbila si kolená.

Jej dcéra Renáta Martoňáková situáciu zhodnotila takto: "Policajti ukázali deťom, že problémy sa riešia násilím." Nahnevaná je aj na starostu obce: "Deň predtým vo verejnoprávnej televízii vyhlásil, že protestujúcim vyhradil priestory v okolí ihriska. Nebol dôvod, aby pokojných demonštrantov vykázal odtiaľ. To už nemáme ani právo na zhromažďovanie? Nie sme rasisti ani extrémisti. Máme však právo hovoriť o narastajúcej kriminalite v obci. Nie je nám ľahostajné, že nás osadníci bijú, kradnú nám majetok a už aj vraždia." Po sobotňajšom postoji starostu obce je rozhodnutá spísať petíciu na jeho odvolanie. "Máme už petičný výbor, spísali sme aj dôvody. Podpisov budeme mať dosť," vyhlásila.

(tim)
Bilancia

Zaistili 30 osôb

Po zásahu polície na protestnom zhromaždení v obci Šarišské Michaľany zaistili v rámci bezpečnostných opatrení 30 osôb pre porušenie verejného poriadku, jednu osobu predviedli s cieľom podania vysvetlenia a ďalšie dve z dôvodu preukázania totožnosti. Ako informovala hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová, všetkých po vykonaní potrebných úkonov prepustili a zistené priestupky budú po zdokumentovaní odstúpené na príslušné Obvodné úrady.

Fečová dodala, že počas služobného zákroku a použitia donucovacích prostriedkov boli zranené dve osoby, voči ktorým bol zásah vedený. Tieto zranenia boli podľa vyjadrenia ošetrujúcich lekárov len ľahkého charakteru a nevyžiadali si ich hospitalizáciu. Okrem toho boli ľahko zranení aj piati zasahujúci policajti. Zástupca riaditeľa KR PZ v Prešove Karol Korpáš vyhodnotil použitie donucovacích prostriedkov v rámci bezpečnostných opatrení ako opodstatnené.

tasr

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 17 707
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 174
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 149
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 823
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 831
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 269
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 672
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 098
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 813
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 557

Blogy SME

 1. Zuzana Srncová Gajdošova: Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín
 2. Jozef Sitko: Pred zlým koncom ma zachránili tri vakcíny
 3. Otilia Horrocks: Viete, čo je dobrý nápad?
 4. Lubomir Zahora: Ohňostroj v hlave - epilepsia
 5. Ján Šeďo: Šírenie dezinformácií ako trestný čin vs. sedliacky rozum.
 6. Igor Borišek: Island - časť 4. Voda
 7. Ján Magušin: Decembrové zamyslenie jedného občana
 8. Štefan Vidlár: Aj babkám
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 810
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 176
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 826
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 678
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 316
 6. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 589
 7. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 3 545
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 312
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Zuzana Srncová Gajdošova: Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín
 2. Jozef Sitko: Pred zlým koncom ma zachránili tri vakcíny
 3. Otilia Horrocks: Viete, čo je dobrý nápad?
 4. Lubomir Zahora: Ohňostroj v hlave - epilepsia
 5. Ján Šeďo: Šírenie dezinformácií ako trestný čin vs. sedliacky rozum.
 6. Igor Borišek: Island - časť 4. Voda
 7. Ján Magušin: Decembrové zamyslenie jedného občana
 8. Štefan Vidlár: Aj babkám
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 810
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 176
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 826
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 678
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 316
 6. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 589
 7. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 3 545
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 312
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu