Extrémisti zo Slovenskej pospolitosti tu v sobotu organizovali neohlásený protest proti narastajúcej kriminalite Rómov zo susedných Ostrovian.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Časy hlbokej totality pripomínali obyvateľom obce spôsoby polície, ktoré použili na zásah proti demonštrantom. Najprv totiž spacifikovali údajných vodcov demonštrantov na čele s Mariánom Kotlebom a ostatných rozohnali obuškami. Neskôr aj vodným delom.
Až po prvotnom zásahu policajtov začali protestujúci hádzať na policajný kordón sklenené poháre, neskôr kamene. Ťažkoodenci vytlačili dav z priestorov obecného športového ihriska. Nevynímajúc miestnych.
"Fúj! Policajná brutalita! Prídete nás takto chrániť aj proti Rómom? Na nás útočíte a vrahovia sa nám môžu smiať do očí," kričali miestni obyvatelia, ktorí prišli podporiť protestujúcich. "Ja žijem neďaleko Rómov. Viem, čo to je," kričala Helena Falatová.
Sestra dôchodcu - hospodára miestneho futbalového ihriska, ktorého presne týždeň pred protestom zbili dvaja mladí osadníci a prišiel o oko, je znepokojená. Nepáči sa jej, že kompetentní problém neriešia. "Môj brat je taký dobitý, že vyzerá, akoby ho prešiel tank. Pritom on nikdy na nikoho ani krivo nepozrel," skonštatovala Júlia z Popradu. Na margo akcie neonacistov podotkla: "Dobre. Keby ich viac prišlo!" Jej brata dnes čaká ďalšia operácia. "Otec bojuje o život," uviedol Peter Pindroch, syn dobitého Štefana.
Volali ministra vnútra
Akcia bola pôvodne naplánovaná v priestoroch pred miestnym obecným úradom, nebola však riadne ohlásená a povolená. Policajti však extrémistov do obce vôbec nepustili a nasmerovali ich k futbalovému štadiónu. Schádzať sa začali ešte dopoludnia. Prví prišli vlakom po jedenástej, dovedna ich prišlo vyše 200.
Neskôr dorazil aj šéf pospolitosti Marián Kotleba. Svojimi plamennými vystúpeniami získaval sympatizantov z obce: "Prišli sme protestovať, aby obyvateľov tejto obce už ďalej neterorizovali rómske hordy. Zostaneme tu, kým nepríde minister Kaliňák alebo policajný šéf Packa, aby povedali, ako budú proti nim postupovať."
Dostali aj obyvatelia obce
Policajné zložky proti demonštrantom zasiahli krátko po 16. hodine popoludní. Predchádzala tomu výzva starostu obce Jozefa Brendzu, aby účastníci neohláseného zhromaždenia opustili areál a ukončili protest. Jeho výzvu neposlúchli. Policajti sa preto po viac ako pol hodine snažili osloviť vodcu pospolitosti a žiadať vysvetlenie. Ten stál pokojne a počúval slová jedného z policajných šéfov. Zrazu sa však policajti vrhli na Kotlebu a jeho kolegov a spacifikovali ich.
Vtedy začali vzduchom lietať smerom k policajtom od zhromaždených sklenené poháre a fľaše. Kordón ťažkoodencov začal následne vytláčať všetkých, aj miestnych, deti i novinárov von z areálu. Dav tlačili aj za pomoci vodného dela od ihriska až do stredu obce a neskôr aj k bytovým domom na sídlisku. Ťažkoodenci vtedy museli čeliť aj kameňom, ktoré do nich demonštranti hádzali. Preto viacerých naháňali po okolitých poliach i na sídlisku, aby ich mohli zatknúť.
V neprehľadnej situácii schytali rany od obuškov aj miestni. Boli z toho šokovaní a nahlas vyjadrovali svoj hnev. Okrem polície zo vzniknutej situácie vinili aj starostu obce a zúrili na neho. "Treba ho odvolať," kričal Anton Žgravčák. Strety medzi policajtmi a extrémistickými skupinami, s ktorými sympatizovala väčšina prizerajúcich sa dedinčanov, trvala viac ako jednu hodinu. Postupne sa situácia v obci upokojovala.
Policajti: Zásah bol v medziach zákona
Podľa prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Magdalény Fečovej boli v obci prívrženci pospolitosti na neohlásenom a nepovolenom stretnutí. Výzvu starostu, aby do určenej hodiny opustili priestor miestneho futbalového areálu, nerešpektovali a nerozišli sa. Údajne na základe apelov a výziev M. Kotlebu k vystúpeniam rôznych ním pozvaných hostí ho policajti jednoznačne identifikovali ako organizátora neohláseného stretnutia. Tým sa vraj dopustil porušenia ustanovenia o zhromažďovacom práve.
"Zástupcom polície bol vyzvaný, aby ho nasledoval a podal vysvetlenie. Počas tejto výzvy členovia Slovenskej pospolitosti a ich prívrženci začali hádzať kamene, fľaše a sklenené poháre do policajtov a aj vyzývajúceho policajta. Keďže k uposlúchnutiu výzvy polície nedošlo, polícia Kotlebu predviedla na príslušné obvodné oddelenie policajného zboru k podaniu vysvetlenia. Zároveň policajti v medziach zákona zakročili voči útočiacim zhromaždeným, aby nastolili verejný poriadok," uviedla hovorkyňa. Na políciu predviedli aj ďalších ľudí.
Obyvatelia: Policajti to prehnali!
Podľa obyvateľov obce bol policajný zásah neadekvátny. "Veď tí ľudia nič nerobili. Nikoho fyzicky nenapadli," argumentovali miestni. Na zhromaždenie neprišiel ani jeden z obyvateľov osady zo susedných Ostrovian. Viacero z nich, najmä ženy a deti, odcestovali k príbuzným do iných obcí. Zostali niekoľkí chlapi, ktorí palicami v rukách strážili prístupové cesty do osady.
NÁZOR
Politológ: Zásah bol neprimeraný
Podľa politológa a zároveň obyvateľa obce Šarišské Michaľany Tomáša Koziaka bol zásah proti prítomným na proteste prívržencov Slovenskej pospolitosti neprimeraný.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Polícia použila neprimerané prostriedky. Reaguje na sobotňajšie udalosti v obci politológ T. Koziak.
"Štát v blízkosti osád zlyháva vo svojej najzákladnejšej úlohe - zabezpečení ochrany majetku a života občanov. Ľudia nielen v Michaľanoch sa oprávnene pýtajú, aké konkrétne systémové opatrenia prijme štát na to, aby sa cítili bezpečne v oblastiach, kde žijú spoločensky neprispôsobiví občania a kde je zvýšené riziko kriminality," vraví.
Tvrdí, že východisko možno hľadať v koncepčnejšom prístupe ministerstva vnútra k tomuto problému - prehĺbiť spoluprácu so samosprávami a vytypované rizikové oblasti lepšie chrániť pred spomínanými občanmi. "Lebo ak ministerstvo vnútra nenájde nejaké systémové riešenie, tak takéto útoky na majetok, zdravie či dokonca životy občanov budú v týchto rizikových oblastiach pokračovať. A ako vidíme, budú čoraz brutálnejšie."
Štát musí chrániť občanov
Koziak si myslí, že ak nechceme, aby sa situácia vymkla spod kontroly ako napríklad v Maďarsku a čiastočne aj v Česku, štát musí lepšie chrániť občanov v oblastiach, kde je zvýšené riziko kriminality. "Najhoršie na tom už je to, že sa postupne zmierujeme s tým, že poľnohospodári v Ostrovanoch, Jarovniciach nezasadia zemiaky, lebo vedia, že im ich pozbiera niekto iný. A to predsa v právnom štátne nie je možné!"
(tim)
Svedkovia: Kopčik sa skrýval na ihrisku
Obyvatelia Šarišských Michalian sú pohoršení z postupu polície. Znechutení sú postojom policajného funkcionára, ktorý sa skrýval v budove štadióna v areáli futbalového ihriska, ktoré na protest pospolitosti vyhradil starosta obce.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Skrýval sa. Neprišiel ani na výzvu davu, ktorí volali niektorého z policajných funkcionárov. Chceli, aby povedali ľuďom, ako budú riešiť narastajúcu kriminalitu osadníkov. "Prvý policajný viceprezident Michal Kopčik bol v areáli ihriska," potvrdili nám dvaja miestni, ktorí s ním prišli do kontaktu.
Ľudia: Máme právo hovoriť o kriminalite
Edita Vaľková sa na ihrisko prišla pozrieť spolu s dcérou a vnúčatami. "Policajti brutálne a neprimerane zasiahli proti pokojnej demonštrácii. Nikto na ihrisku nenarúšal verejný poriadok. Situáciu vyprovokovali práve policajti a bez výstrahy zakročili. Hnali dav do obytnej zóny na sídlisku. Malé deti, ktoré sa hrali v okolí bytoviek, kričali od strachu," povedala nám. Dodala, že pri nákupnom stredisku do nej sotili policajti tak, že sa potkla, spadla a rozbila si kolená.
Jej dcéra Renáta Martoňáková situáciu zhodnotila takto: "Policajti ukázali deťom, že problémy sa riešia násilím." Nahnevaná je aj na starostu obce: "Deň predtým vo verejnoprávnej televízii vyhlásil, že protestujúcim vyhradil priestory v okolí ihriska. Nebol dôvod, aby pokojných demonštrantov vykázal odtiaľ. To už nemáme ani právo na zhromažďovanie? Nie sme rasisti ani extrémisti. Máme však právo hovoriť o narastajúcej kriminalite v obci. Nie je nám ľahostajné, že nás osadníci bijú, kradnú nám majetok a už aj vraždia." Po sobotňajšom postoji starostu obce je rozhodnutá spísať petíciu na jeho odvolanie. "Máme už petičný výbor, spísali sme aj dôvody. Podpisov budeme mať dosť," vyhlásila.
(tim)
Bilancia
Zaistili 30 osôb
Po zásahu polície na protestnom zhromaždení v obci Šarišské Michaľany zaistili v rámci bezpečnostných opatrení 30 osôb pre porušenie verejného poriadku, jednu osobu predviedli s cieľom podania vysvetlenia a ďalšie dve z dôvodu preukázania totožnosti. Ako informovala hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová, všetkých po vykonaní potrebných úkonov prepustili a zistené priestupky budú po zdokumentovaní odstúpené na príslušné Obvodné úrady.
Fečová dodala, že počas služobného zákroku a použitia donucovacích prostriedkov boli zranené dve osoby, voči ktorým bol zásah vedený. Tieto zranenia boli podľa vyjadrenia ošetrujúcich lekárov len ľahkého charakteru a nevyžiadali si ich hospitalizáciu. Okrem toho boli ľahko zranení aj piati zasahujúci policajti. Zástupca riaditeľa KR PZ v Prešove Karol Korpáš vyhodnotil použitie donucovacích prostriedkov v rámci bezpečnostných opatrení ako opodstatnené.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári