BRATISLAVA. "Je to zároveň dôkaz toho, že deklarovaná nulová tolerancia nie je len na papieri, vo vládnych dokumentoch, ale uplatňuje sa v každodennom živote," uviedol vicepremiér vo vyhlásení. Pripomenul, že zhromaždenie členov a priaznivcov Slovenskej pospolitosti bolo od začiatku nepovolené a prezentovali sa na ňom myšlienky intolerancie či rasovej neznášanlivosti.
Kaliňák sa policajtov zastáva
Aj minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že zásah polície voči extrémistom v Šarišských Michaľanoch bol primeraný a adekvátny. Povedal to v nedeľu televízii Markíza. Podľa neho sa nemusel incident stať, keby extrémisti z miesta odišli a poslúchli výzvu starostu obce, aby zo štadióna odišli.
Kovarčík kritizuje zásah polície
Podpredseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Ján Kovarčík z HZDS opäť kritizuje zásahy polície. Po tom, ako minulý týždeň políciu kritizoval za to, že pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nevie zvládať dav, tentoraz sa ohradil proti jej postupu počas víkendového zásahu v Šarišských Michaľanoch. "Bol absolútne neadekvátny a neopodstatnený," povedal Kovarčík. "Takýmito riešeniami, ako predviedla polícia v sobotu, tlačíme rómsky problém pred sebou a tí, ktorí na to budú poukazovať, sa stávajú extrémistami a treba ich brutálne pacifikovať," vyhlásil Kovarčík.
Tvrdí, že na zhromaždení v prvom rade nerešpektoval zákon bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba. Podľa Kovarčíka nie je možné na otázky, ako chce spoločnosť riešiť rómsky problém, odpovedať brutalitou a neadekvátnym zásahom na bezbranných ľudí.
Ľudia považujú zásah za neadekvátny
Prívrženci extrémistických skupín v sobotu nerešpektovali výzvu starostu na ukončenie neohláseného zhromaždenia a pri zaisťovaní Mariána Kotlebu zo Slovenskej pospolitosti krátko pred 16.00 h začali do policajtov hádzať kamene, fľaše a sklenené poháre. Vzápätí nato nasledoval policajný zásah, pričom ťažkoodenci so štítmi vytlačili účastníkov protestu z areálu ihriska, potom ich za železničnou stanicou rozohnali obuškami a vodným delom. Zásah mnohí z obyvateľov považujú za neprimeraný a počas neho policajtov verbálne napádali.
Obyvatelia obce rozbehli petíciu za odvolanie starostu
Viacerí z obyvateľov obce Šarišské Michaľany si myslia, že súčasný starosta Jozef Brendza, by už nemal zastávať túto funkciu a dnes večer začali zbierať podpisy za jeho odvolanie. TASR to potvrdila Renáta Martoňákova, ktorá zastupuje petičný výbor.
Myslí si, že starosta už dlhší čas nie je schopný riešiť záležitosti obce a jej obyvateľov. Podľa nej sa nedostatočne zaoberá aj problémami, ktoré spôsobujú v Šarišských Michaľanoch Rómovia z neďalekých Ostrovian.
"Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, lebo aj medzi nimi sú určite slušní ľudia, ale jednoducho situácia je už neúnosná, nemôžeme neustále žiť v strachu o svoj život," konštatovala Martoňáková.
Pohár podľa nej pretiekol v sobotu 8. augusta, kedy sa na futbalovom ihrisku konalo protestné zhromaždenie, ktoré sa skončilo zásahom polície. Uvedomuje si, že starosta nevydal pokyn na zásah, lebo takú kompetenciu nemá, ale mal aspoň v obecnom rozhlase vyhlásiť, že k takému niečomu môže dôjsť a to nielen na ihrisku, ale i v iných častiach obce.
"Keď policajti zahnali časť davu do obytnej zóny, sedeli sme tam aj s deťmi. Dostali sme strach a v tej panike sme nestíhali utekať domov," opisuje situáciu Martoňáková. Zároveň dodáva, že veľkú mieru zodpovednosti za to nesie aj starosta a preto ho chcú odvolať.
Starosta obce Jozef Brendza považuje zbieranie podpisov za jeho odvolanie v súvislosti zo zásahom polície za neodôvodnené. "Zbytočne sa vyvolávajú vášne. Starosta obce nie je orgán, ktorý môže prikázať policajnému zboru, aby urobil akýkoľvek úkon," povedal.
Martoňaková je presvedčená, že sa podarí nazbierať dostatočné množstvo podpisov, tak aby boli splnené zákonné podmienky na vyhlásenie nových volieb starostu.
TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári