Mesto Svidník sa pripravuje so spoločnosťou Službyt, s. r. o. , ktorá spravuje tunajšie tepelné hospodárstvo, na diverzifikáciu zdrojov na výrobu tepla. Plánujú vybudovať kotolňu na spaľovanie drevnej štiepky.
Lacnejšie vstupy surovín by mali stlačiť nadol aj ceny tepla pre domácnosti.
SVIDNÍK. Na základe výzvy ministerstva životného prostredia sa Službyt uchádza o nenávratné finančné prostriedky z Operačného programu Životné prostredie, ktorý má za úlohu minimalizovať nepriaznivé vplyvy zmeny klímy vrátane podpory obnoviteľných zdrojov energie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Vo výhľade lacnejšie teplo
Za peniaze z programu plánujú vybudovať výrobne tepla na spaľovanie drevnej štiepky. Nová kotolňa na biomasu nemá byť len ekologická, ale v porovnaní s použitím zemného plynu aj hospodárnejšia. Lacnejší palivový vstup by sa mal odraziť aj na účtoch za teplo u spotrebiteľov.
Koncepcia rozvoja mesta počíta s vybudovaním kotolne na biomasu v objekte kotolne K-3 na Komenského ulici, tá by mala byť prepojená s kotolňou K-4 na Ulici mládeže. Rovnako sa majú prepojiť s novým napájačom objekty spotreby na sídlisku Utra z okruhu kotolne K-6 na Karpatskej ulici. V prípade ďalšej plynovej krízy by kotolňa na biomasu mala dokázať vytemperovať dva okrsky.
Mesto nemôže s teplom obchodovať
Výsledkom tohto projektu by mala byť hybridná kotolňa. Cena tepla by podľa M. Husára mala klesnúť o 5 až 6 %. Náklad na kotolňu si vyžiada 3,6 milióna eur (109 mil. Sk). Do financovania má vstúpiť 32,7-percentným podielom Službyt, štát by vykryl dotáciou 76,3 percenta nákladov.
Podľa vyhlásenej výzvy oprávneným žiadateľom môže byť iba prevádzkovateľ, ktorý je držiteľom povolenia na výrobu a rozvod tepla. Mesto Svidník toto povolenie nemá. Vedúci odboru výstavby Imrich Bednár doplnil, že mesto v tejto súvislosti oslovilo ministerstvo životného prostredia: "Dostali sme jednoznačnú odpoveď s tým, že spôsob financovania cez túto výzvu pri 95-percentnej dotácii a 5-percentnej účasti môže byť priechodný len vtedy, ak by obec bola žiadateľom a mala licenciu na výrobu tepla. Toto teplo môže byť používané iba na vlastnú potrebu, môže zásobovať napríklad budovu obecného úradu, ale nesmie ho predávať."
Bartko: Ušetrené nechať pre ďalšie projekty
Službyt ako prevádzkovateľ navrhuje mestu Svidník ako vlastníkovi systému centrálneho zásobovania teplom prenajatie technických zariadení na výrobu a rozvod tepla. Tento nájomný vzťah má byť dohodnutý na 20 rokov a len pre účel projektu kotolne na biomasu. Ak by projekt neuspel, zmluvu o prenájme môže mesto zrušiť.
"Mesto nemá čas na to, aby si v tejto chvíli prostredníctvom svojej inštitúcie alebo organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta zriaďovalo licenciu. Vždy by to bol iba pomer 70 ku 30 percentám a mesto by si muselo zobrať úver zhruba 1 062 200 eur (32 miliónov Sk). Službyt, ktorý 15 rokov prevádzkuje tepelné hospodárstvo formou nájomnej zmluvy, nemá ten majetok natrvalo. Zatiaľ neboli závažnejšie pripomienky k výrobe a distribúcii tepla. Neriešim teraz záležitosť spotreby v jednotlivých bytových domoch," uvažoval o okolnostiach primátor Svidníka Michal Bartko (Smer). "Spoločne so Službytom však môžeme ovplyvniť, aby sa teplo vyrábalo čo najlacnejšie. Je rozumné nechať si ušetrené prostriedky pre ďalšie rozvojové projekty, ktoré máme pripravené. Či už je to rekonštrukcia pešej zóny v rámci revitalizácie sídlisk, alebo zriadenie penziónu v meste."
Ivančo: Dvadsaťročný nájom je prehnaný
Poslanec Jaroslav Ivančo (SDKÚ) je presvedčený, že lacnejšie by bolo, keby do projektu išlo samotné mesto a systém tepelnej energetiky by ďalej prenajímalo Službytu. Podľa neho sa o projekt mohlo uchádzať mesto samo po vybavení príslušného povolenia a s lepšími podmienkami. Za návrh mesta nehlasoval.
"V prvom rade som nehlasoval preto, lebo som žiadnu zmluvu nevidel a nemal som za čo hlasovať. Poslancom som tri roky a doteraz neviem, ako znie pôvodná zmluva so Službytom o prenájme tepelného hospodárstva. V materiáloch, ktoré sme dostali na mestskom zastupiteľstve, som videl iba text o tom, že Službyt sa chce uchádzať o európske peniaze a chceme im dať kotolňu do prenájmu na dvadsať rokov. To je podľa mňa prehnaný čas. Som presvedčený, že do toho malo ísť mesto samo a následne by malo zvažovať, či to bude prevádzkovať samo, alebo bude prenajímať niektorému prevádzkovateľovi tepelného hospodárstva. Môže to byť aj spoločnosť Službyt. Model by mohol fungovať tak ako teraz, vždy na päť rokov by to mesto prenajímalo. Po piatich rokoch sa vždy ukáže, či sme, alebo nie sme spokojní," argumentoval J. Ivančo.
Autor: čor, iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári