odnes.
PREŠOV. "Predpokladal som, že tie pozemky užívatelia kúpia, prípadne budú platiť nájom," hovorí jeden z vlastníkov Marek Jaš. Pripomenul, že jedna z ďalších vlastníčok uspela na Okresnom súde v Prešove, keď dala žalobu na vypratanie pozemku. Nič sa však neudialo. Vec momentálne rieši krajský súd.
"Vyzval som telovýchovnú jednotu, aby so mnou, ako vlastníkom pozemku, uzatvorila nájomnú zmluvu. Nedá sa s nimi rokovať. Tvária sa, že je to veľmi zložité," tvrdí M. Jaš, podľa ktorého je stavba pri ihrisku čiernou, nemá ani popisné číslo. Právnici mu poradili, že si môže ohradiť svoj pozemok, od ktorého má list vlastníctva i zápis v katastri. "Donútiť ich tak sadnúť si za jeden stôl a rokovať. Nechcem však ísť do extrému a byť druhý Jarkovský," vraví Marek Jaš narážajúc na kontroverzného prešovského podnikateľa, známeho blokovaním pozemkov.
Návrhy vlastníkov ignorujú
Pán Jaš sa informoval aj na odbore mestského majetku Mestského úradu v Prešove. "Tam mi povedali, že v roku 1993 - 94 mali užívatelia ihriska preukázať, že je to štátne, ale nepreukázali. Asi im tento stav vyhovuje, nemusia platiť nikomu nič, podnikajú na cudzom," myslí si. Dôvodom, prečo sa rozhodol vlani kúpiť časť pozemku, bolo aj to, že býva neďaleko a spadnuté lopty mu zničili záhradnú lampu, stromček, trávnik a podobne. Vždy však išlo o škodu v takej výške, že to nebolo na trestné oznámenie. S užívateľmi ihriska sa chcel dohodnúť na ohradení. Nepodarilo sa: "Nech tam pokojne ďalej robia futbal. Chcel som s nimi podpísať zmluvu. Nech buď platia nájom, alebo nech si to odkúpia, a zároveň zamedziť, aby lopty neničili môj majetok. Na môj návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy doteraz nikto nereagoval.
Majitelia pozemkov vraj pýtali priveľa
Stanovisko zástupcu telovýchovnej jednoty sa nám, napriek prísľubu a opakovaným pokusom, získať nepodarilo. K dispozícii máme jeho staršie vyjadrenie (z roku 2003), zachytené v zápisnici: "Stretnutie s vlastníkmi pozemkov bolo niekoľkokrát, nedohodli sme sa na kúpnej cene, ani na nájme, z dôvodu, že vlastníci s nájmom nesúhlasili. Máme vedomosť o tom, že tieto pozemky boli už raz vyplatené (vlastníci tvrdili, že to tak nie je - pozn. red.). Máme záujem o konštruktívne rokovanie, to znamená uzatvoriť nájomnú zmluvu." K dohode údajne nedošlo preto, že vlastníci pozemkov pýtali za nájom a odpredaj oveľa viac, než boli užívatelia ochotní ponúknuť.
Problém vznikol pred rokmi
Problém ihriska v Nižnej Šebastovej nie je nový. Ťahá sa už roky. Prvé stretnutie, na ktorom sa hovorilo o potrebe vybudovania ihriska, bolo pred 45 rokmi. Stavebné parcely a geometrický plán boli určené v roku 1967. Ihriská tohto typu prechádzali v prvej polovici 90. rokov na mestá. Prešov tak získal ihrisko v Solivare či Šalgovíku, na to v Nižnej Šebastovej sa však zabudlo. Potvrdzuje to aj stanovisko mestského úradu: "V danom konkrétnom prípade neboli získané a ani predložené žiadne doklady, a preto ani nemohlo dôjsť k delimitácii tohto majetku na mesto Prešov."
Čižmár sa obáva o osud športu
Túto problematiku sleduje aj poslanec z Nižnej Šebastovej Ján Čižmár (Smer). "V každom prípade som za to, aby sa futbal v Nižnej Šebastovej zachoval," hovorí Čižmár s tým, že šport v súčasnosti financuje telovýchovná jednota, ktorej zástupcovia sa môžu kedykoľvek zbaliť a ísť inde. Aj podľa Čižmára k chybe došlo už skôr, areál nie je majetkovo-právne vysporiadaný a dnes prichádzajú dôsledky. Podľa jeho slov by si v prvom rade mali všetci zainteresovaní sadnúť za jeden stôl. Optimálnym riešením by podľa neho bolo, keby celý areál bol buď vo vlastníctve mesta, alebo 1. FC Tatran (ako tréningové ihrisko), s tým, že by ostal zachovaný na športové účely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári