y sám.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Postup starostu spomínanej obce v sobotu pri proteste členov a sympatizantov Slovenskej pospolitosti, ktorí sem prišli demonštrovať proti rómskej kriminalite, sa nepáči viacerým obyvateľom. Preto začali s petíciou na odvolanie starostu.
„V podstate požehnal zásah ozbrojených zložiek proti vlastným občanom, ktorí slobodne prišli prejaviť svoj názor. Tým podľa nášho názoru porušil sľub, ktorý dával pri nástupe do funkcie starostu - predstaviteľa miestnej samosprávy, reprezentanta obce," vyhlásil člen petičného výboru Jozef Mačo. Dodal, že starosta sa 3 dni chválil v médiách, že spolu s políciou plánuje akciu. „Ak výsledkom toho plánovania je nahnanie ľudí na koľajnice, na hlavnú cestu a nakoniec medzi deti na sídlisko, tak plánovať nevie," doplnil Mačo.
Petíciu chceli rozbehnúť už viackrát
Podľa neho návrhy na vypísanie petície v poslednom roku zaznamenali od občanov minimálne trikrát. „Naposledy, keď asi 100 žiakov odišlo z miestnej základnej školy kvôli neriešeným problémom s rómskymi žiakmi," uviedol Jozef Mačo. Starosta vraj dlhodobo zanedbáva obec a nespokojnosť obyvateľov narastá. „Podľa mňa nemá odborné ani osobnostné predpoklady, aby bol starostom obce," vyhlásil pre Korzár.
„Vyhováranie sa, že starosta nemá kompetenciu, že on nemohol dať pokyn na zásah, je polovičná pravda. Bez jeho výzvy by polícia nebola mohla konať. Keď moc reprezentovaná starostom a políciou namiesto toho, aby konala umiernene v záujme nekonfliktného ukončenia zhromaždenia, ktorého väčšinu účastníkov - teda zvedavcov, tvorili domáci obyvatelia, sa rozhodne pre násilné ukončenie, je absurdné a absolútne nekompetentné a neodborné," doplnil poslanec miestneho zastupiteľstva Stanislav Škop.
Starosta je presvedčený, že postupoval správne
J. Brendza si však nemyslí, že by bol dôvod na jeho odvolanie: „Každý, kto ma pozná vie, čo som za sedem rokov urobil. Vie, že ak by som cítil, že som ľudsky alebo profesijne zlyhal, tak by nepotrebovali ľudia petíciu."
Píšu list
Starosta v pondelok večer zvolal neformálne stretnutie poslancov. Jeho výsledkom je list ministrovi vnútra, premiérovi i predsedovi parlamentu. „Žiadame ich o to, aby sa rómskym problémom, ktorý nemá iba naša obec, začali vážne zaoberať," informoval nás J. Brendza.
Čo sa píše v liste
- V úvode listu informujú o udalostiach, ktoré sa odohrali uplynulú sobotu v obci a ktorým predchádzali tragické udalosti, ktoré sa v tomto roku stali v obci a pre ktoré si extrémisti vybrali práve obec Šarišské Michaľany za miesto ich protestu. Rómovia zo susednej obce Ostrovany tu totiž zavraždili predavačku miestnej večierky a brutálne dobili miestneho dôchodcu, ktorý prišiel o oko.
- Podľa pisateľov listu veľkým problémom sú však Rómovia zo susednej obce Ostrovany. Obyvatelia Š. Michalian ich stretávajú v celej obci. Pri prehrabávaní smetných nádob, u lekára, v škole, v obchodoch, na pošte, v krčme, potulujú sa po záhradkárskej osade. Kriminalita týchto osadníkov ich trápi čoraz viac a preto sa obracajú na kompetentných so žiadosťou, aby na sabinovskom obvodnom oddelení polície zvýšili počet policajtov a následne frekvenciu hliadok nielen v katastri obce, ale aj v okolí.
- V otvorenom liste hodnotia aj zásah polície, keďže sa na zhromaždení zúčastnili medzi miestnymi obyvateľmi aj niekoľkí poslanci miestneho zastupiteľstva. Podľa nich ich osobné zážitky, ale aj zážitky obyvateľov zo zásahu polície sú hrozné a hodnotia zásah voči obyvateľom obce ako neprimerane tvrdý. Sobotňajšie udalosti vraj nepomohli spolužitiu s Rómami v regióne, keďže boli zbití aj nevinní ľudia, ktorí z rôznych dôvodov boli zrejme v nesprávny čas na nesprávnom mieste.
(tim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári