li urobené záseky do svahu, čo môže spôsobiť zosuv pôdy.
DOMAŠA. Čierne stavby sa nachádzajú na pobrežných pozemkoch vodnej nádrže v každom katastrálnom území obcí pri Domaši. Vlastníkom pozemkov je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý tvrdí, že problém je nutné riešiť v spolupráci so samosprávami, čo už bolo predmetom niekoľkých stretnutí a rokovaní.
Obce môžu rozhodnúť o odstránení
V kompetenciách obcí je, že môžu ako príslušný stavebný úrad vydať rozhodnutie o odstránení takýchto stavieb. Prenesený výkon štátnej správy majú vo vlastných rukách. Rozhodnutie v zmysle stavebného zákona o odstránení stavby môže vydať príslušný stavebný úrad, a tým je v tomto prípade obecný úrad.
"Prvou fázou boli rokovania, aby obce ako príslušný stavebný úrad zasahovali. Snažíme sa vyzývať vlastníkov objektov, aby čierne stavby odstránili. Konáme tak aj v spolupráci so starostami. Z hľadiska práva je to však problematické a v evidencii máme aj opakované výzvy. Následne bude možné postupovať a odstraňovať stavbu za stavbou našou organizáciou, na náklady vlastníkov stavieb. Tie často zasahujú aj pod úroveň maximálnej prevádzkovej hladiny a niektoré sa nachádzajú priamo na úrovni vodnej plochy. To je neprípustné z hľadiska ekológie, prístupu k vode a hlavne nám to bráni v údržbe pobrežných pozemkov. Vykonávali sme previerky za pomoci našej vodnej stráže, väčšinou počas víkendov a letnej sezóny, keď boli stavby užívané vlastníkmi. Tých, ktorých sa nám podarilo zastihnúť, sme na to upozornili a následne sme im posielali písomnú výzvu," uviedla vedúca úseku vodohospodárskej prevádzky na Správe povodia Bodrogu SVP v Trebišove Eva Kolesárová.
Čierne stavby: Dlhodobý problém
Problém čiernych stavieb trápi aj starostov obcí v okolí Domaše. "Spolu so SVP, hygienou a policajtmi sme ich už odpratávali. Ťažké je hlavne zistiť pôvodcov či majiteľov týchto stavieb. Ak ide o nejakú maringotku, často sa užívatelia vyhovárajú, že sú iba v požičanom. Celkovo je to problematické, ale plánujeme tieto stavby pomaly odstraňovať. V prípade, že zistíme, kto je vlastníkom, posielame mu výzvu. Problém sa však pravidelne opakuje," uviedol starosta obce Bžany (okres Stropkov) Miroslav Fečko.
Starostka obce Nová Kelča (okres Vranov nad Topľou) Mária Telepunová povedala, že v ich katastri nie je veľa čiernych stavieb a niektoré už boli odstránené: "Ostatných vlastníkov či užívateľov budeme vyzývať na odstránenie. Vodohospodári si v prvom rade musia problémy s čiernymi stavbami riešiť sami, pretože pozemky sú ich vlastníctvom, a nenechávať problém na samosprávy. Je ťažké žiadať niekoho o odstránenie čiernych stavieb, ak sa nachádzajú mimo nášho katastrálneho územia a fakticky nie na našich pozemkoch."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári