PREŠOV. Scenár zo Šarišských Michalian spred týždňa sa neopakoval. Extrémisti, ktorí v piatok pochodovali ulicami Prešova, na seba upozornili iba hlasnými pokrikmi. Kamene tentoraz nehádzali.
Prišlo približne 300 mladých ľudí. Zhromaždenie zorganizovalo občianske združenie Nové slobodné Slovensko, ktoré je prepojené aj na Slovenskú pospolitosť.
Heslá, hasič, antifa
Účastníci protestu pochodovali z autobusovej stanice so slovenskými zástavami a čiernymi vlajkami organizácie. Cestou skandovali heslá ako „Policajný teror“, „My tu chceme žiť, prestaňte nás biť, chceme právny štát, spravodlivosť pre všetkých“ ...
Hlavné slovo mal jeden zo zvolávateľov protestu Radovan Novotný, ktorý je ako hasič zamestnancom ministerstva vnúra. Ministerstvo cez týždeň sľúbilo, že jeho aktivity preverí. Vyzval účastníkov, aby sa nenechali vyprovokovať a vyvarovali sa akéhokoľvek násilia.
Mestská polícia zasiahla iba proti skupinke mladých opitých antifašistov.
„Nie sme žiadni extrémisti,“ vyhlásil pred davom Novotný. Chceli vraj iba slobodne vyjadriť postoj proti „brutálnemu zásahu polície proti bezbrannému davu v Šarišských Michaľanoch“.
"My nie sme tí, ktorí kradnú, vraždia, sme len ľudia s láskou a nádejou k tomuto národu," tvrdila jedna z rečníčok.
Vystúpili aj zástupcovia viacerých nacionalistických organizácií. Rečníci požadujú dôsledné prešetrenie zásahu polície v Šarišských Michaľanoch, ktorý prirovnali k brutálnemu útoku policajtov na vysokoškolákov v novembri 1989.
S Kaliňákom na päste
Aplauz zožal dôchodca Ján Rubin. Vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka na pästný súboj: „Prinesiem boxerské rukavice a tu, pred divadlom si to s ním rád rozdám. Nech ukáže, aký je frajer.“
Akciu prišli podporiť stovky Prešovčanov. "Mám pocit, že všetci obyvatelia východného Slovenska už majú negatívnu skúsenosť s Rómami," povedal pred začiatkom protestu 65-ročný Prešovčan.
Organizátori tvrdili, že v podobných akciách budú pokračovať. Už na budúci víkend pochod v Krompachoch ohlásila Slovenská pospolitosť.
Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít s dvoma mimoparlamentnými politickými stranami ešte vo štvrtok odsúdili organizovanie protirómskych zhromaždení, vlastné akcie nepripravujú.
Protest v Prešove vyvolali udalosti v Šarišských Michaľanoch, kam uplynulú sobotu zvolala Slovenská pospolitosť protirómske zhromaždenie. To reagovalo na útoky obyvateľov rómskej osady zo susednej obci Ostrovany, po ktorých v Šarišských Michaľanoch jedna žena zomrela a jeden muž utrpel ťažké zranenia. Protirómske nálady sa v uplynulých mesiacoch stupňovali aj v okolitých krajinách, najmä v Maďarsku a Česku.
Čaplovič: Nemyslím si, že vláda zlyhala
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY, KROMPACHY. Tvrdé potláčanie kriminality prostredníctvom zvýšeného počtu policajtov v oblastiach s rómskym obyvateľstvom, pomoc pri riešení sociálnych problémov zvyšovaním zamestnanosti Rómov v obciach a užšiu spoluprácu vlády so samosprávami miest a obcí prisľúbil podpredseda vlády Dušan Čaplovič počas včerajšej návštevy Šarišských Michalian a Krompách.
Čaplovič prišiel do Šarišských Michalian šesť dní po protestnom zhromaždení extrémistov „proti rómskemu teroru", ktoré rozohnala polícia. Na budúci týždeň zvoláva Slovenská pospolitosť protest v Krompachoch.
Na otázku SME, či si nemyslí, že nečinnosť vlády dala do pohybu extrémistické sily na Slovensku a prečo vláda navrhuje konkrétne riešenia až po incidente v Šarišských Michaľanoch, odpovedal: „Môžem vám predložiť desiatky a desiatky krokov, čo vláda urobila... Myslím si, že robíme dosť v tejto oblasti. Niekde nám to, samozrejme, zlyháva, ale na jednotlivostiach nemožno odsudzovať vládu... Nemyslím si, že vláda zlyhala. Sú isté problémy v niektorých regiónoch, ale v komplexnosti robíme od roku 2006 systémové kroky."
Podľa Čaploviča v problémových oblastiach bude potrebné zaviesť „osobitný režim". Vláda uvažuje v súvislosti s inštitútom osobitného príjemcu nahradiť peňažné dávky naturálnymi, čím by chcela minimalizovať úžeru a prispela k efektívnemu využívaniu finančných zdrojov zo štátneho rozpočtu v prospech detí a rodiny. „Nie je mysliteľné, aby dve tretiny týchto peňazí išla úžerníkom a jedna tretina sa prepila a potom sa páchala kriminálna činnosť."
Na otázku, kedy bol naposledy v rómskej osadu uviedol, že ich navštevuje pravidelne. Podľa jeho vyjadrenia na Šariši bol naposledy vlani.
Podľa Čaploviča vláda nepripustí, aby sa na rómskej problematike priživovali rôzne extrémistické skupiny. Ako uviedol, dostupnými prostriedkami rázne zakročí voči prejavom extrémizmu, šovinizmu, či rasizmu, ktoré v nebudú mať na Slovensku živnú pôdu.
„Pán Kotleba žiadne recepty nemá okrem populistických rečí," uviedol.
Čaplovič je presvedčený, že veľkú časť zodpovednosti za občanov musia na seba prebrať starostovia a primátori: „Problémy vznikajú tam, kde sa stráca komunikácia."
V Krompachcoch sa s podpredsedom vlády stretli občania mesta, ktorí sa cítia byť ohrození rómskou menšinou.
„Musela som predať dom. Zabili mi jedného psa a dvoch ďalších ukradli. Za dvadsaťosem dní ma dvadsaťštyrikrát vykradli. Tu sa jednoducho nedá žiť," konštatovala Daniela Tomečková.
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári