zahraničia. Je to každoročne najväčšia odpustová slávnosť Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie.
ĽUTINA. Tohtoročná odpustová slávnosť v Ľutine sa do histórie zapísala ako výnimočná, pretože po slávnostnej nedeľnej svätej liturgii sa v liturgickom sprievode presunuli všetci z Ľutinskej mariánskej hory do obce, kde bola posviacka rozšírenej a obnovenej Baziliky minor, ktorá je jedinou gréckokatolíckou bazilikou na Slovensku. Je rozšírená o dve nové bočné lode.
Prišli veriaci z celého Slovenska
Odpust sa začal už v sobotu. Prišli veriaci z celého Slovenska. "Boli sme tu celú noc. Chodíme sem každý rok, je to veľké povzbudenie pre dušu. Vždy tu načerpáme veľa síl," povedali nám sestry Janka a Marcela Novákové zo stredného Slovenska.
Odpustová slávnosť vyvrcholila archijerejskou svätou liturgiou, ktorej predsedal arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi z Ríma, ktorý predniesol aj homíliu. "Prekypujeme veľkou vďakou vo svojich srdciach. Myslím si, že teraz tu niet človeka, ktorý by neďakoval Bohu a Božej matke za všetky dary a milosti, ktoré udeľuje našej cirkvi i nám všetkým, ktorí si ich uctievame a zo srdca milujeme," povedal arcibiskup Ján Babjak v závere slávnostnej liturgie.
Peter Borza, správca farnosti v Ľutine, dostal za svoje pôsobenie v tejto obci, svoju prácu i za zanietenosť pre toto mariánske pútnické miesto zlatý kríž od biskupa J. Babjaka.
O ľutinskom zjavení
V správe o ľutinskom zjavení sa spomína, že 19. augusta 1851 na sviatok Premenenia Pána (podľa juliánskeho kalendára) sa miestnej obyvateľke Zuzane Feketeovej zjavil svätý Mikuláš. Po opakovaných zjaveniach postavili na Ľutinskej hore kríž. Na dôkaz zjavení daroval sv. Mikuláš Zuzane mariánsku ikonu, ktorú dala duchovnému otcovi ako dar do budúcej svätyne.
Nastalo dôkladné vyšetrovanie biskupským úradom a krajským lekárskym kolégiom. Výsledky komisie boli poslané do Ríma na príslušnú kongregáciu. Dvadsiateho štvrtého mája 1855 pápež Pius IX. vydal dekrét, v ktorom sú zapísané všetky odpustky, ktoré možno v Ľutine získať.
Počnúc týmito udalosťami, ktoré sa odohrali pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi, sa Ľutina stala vyhľadávaným pútnickým miestom a je ním až doteraz.
V roku 1988 Ján Pavol II. vyhlásil ľutinský gréckokatolícky farský Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky za Baziliku minor. Je to jediná gréckokatolícka bazilika na Slovensku.
(čor, zdroj ISPB)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári