PREŠOV. Výstupy na vežu sa cez prázdniny konajú denne (okrem nedieľ) každú polhodinu. Na jednotlivých podlažiach možno vidieť sochy svätcov, zvony, ale i zaujímavosť ako zvonárov záchod. Na vrchole čaká na turistov výhľad zo všetkých svetových strán.
"Tohoročná sezóna je celkom dobrá. Keď bol jarmok, chodilo viac ľudí, ale celkovo chodí asi toľko, ako minulé roky," hovorí Stanislava Vavreková, ktorá turistov na vežu sprevádza už piaty rok. Najviac chodí domácich návštevníkov, ale zavítali sem aj Japonci, Česi, Poliaci, Litovci či mladí futbalisti z rôznych krajín, ktorí boli v Prešove na letnom turnaji Fragaria Cup.
Ľudí očarí panoráma a záchod
"Najviac sa mi páči výhľad," vraví S. Vavreková. V interiéri ju zaujalo srdce zvonu, ktoré sa odtrhlo a spadlo až dole, a samozrejme dnes už nefunkčná zvonárova toaleta takmer na vrchole 71-metrovej veže. Tá je pre ľudí azda najväčšou atrakciou.
"Pri tom záchode sa ľudia vždy začudujú a zasmejú," potvrdzuje Soňa Stanislavová, ktorá robí sprievodkyňu prvý rok. Denne vyšliape na vežu a späť tak štyrikrát, turistov sprevádza trikrát týždenne. Táto brigáda ju baví. "Ľudí chodí dosť, hlavne teraz počas trhov. Väčšinou chodievajú rodiny s deťmi."
Chrám vznikol v 14. storočí pôvodne ako kaplnka, neskôr sa rozrástol. Šesťkrát vyhorel. Obnovený do dnešnej podoby bol v roku 1903.
"Panoráma je úžasná. Vidieť stadiaľ celý Prešov," vraví návštevník Peter Mňahončák z Prešova, ktorý si na vežu vyšliapal už druhý raz. Mirka Mihňáková mala na kostolnej veži premiéru a potešila sa, keď z výšky zbadala svoju bytovku. Aj ju pobavil zvonárov záchod.
Fakty
Odhalili pamätnú tabuľu
Na konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove odhalili pred niekoľkými dňami pamätnú tabuľu biskupovi Čárskemu. Vytvoril ju akademický maliar Slavomír Brezina. Na tabuli je uvedené: "V pohnutých rokoch 1939-1946 si kostol sv. Mikuláša zvolil biskup Jozef Čársky za sídlo košickej, rožňavskej a satmárskej apoštolskej administratúry na Slovensku."
Zaujímavosťou je, že okrem obdobia vojnového Slovenského štátu, keď v šarišskej metropole pôsobil biskup Čársky (Košice patrili Maďarsku), nebol Prešov nikdy sídlo biskupstva. Rímskokatolícka cirkev sa tomu dodnes vytrvalo bráni, hoci ďalšie cirkvi tu minimálne biskupstvá majú. Gréckokatolícka cirkev má v tomto meste od minulého roku aj arcibiskupstvo a v Prešove sídli aj hlava pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku - arcibiskup Ján.
V roku 2008 došlo v prípade farského kostola sv. Mikuláša k "medzistupňu", keď bol povýšený na konkatedrálu Košickej arcidiecézy, čiže druhý chrám arcibiskupa, po košickom Dóme sv. Alžbety.
Aktuálna situácia
Kostol opravujú
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove je v súčasnosti zatvorená. Informuje o tom nápis na bránach chrámu. Dôvodom je rekonštrukcia kostola. Tohoročné rekonštrukčné práce si vyžiadajú náklady vyše 65-tisíc eur. Chystá sa výmena zvlhnutých omietok, elektroinštalácií a reštaurátorské práce na južnom vnútornom portáli. V pláne je zároveň inštalácia novej zvukovej techniky. Posledná komplexná rekonštrukcia (vonkajšia aj vnútorná) sa uskutočnila na začiatku 80. rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári