y sa najprv opravila strecha, pretože práve do jej bytu zatekalo.
PREŠOV. Pani Hvizdošovej zateká do bytu. Preto chcela, aby sa akútne začala riešiť oprava strechy.
„Moji susedia chceli na bytovej jednotke opraviť fasádu a okno, no mňa sa nikto nepýtal. Bolo mi povedané, že ak som v menšine, tak s vecou nepohnem a bude sa vraj robiť najprv nová fasáda. No pre mňa bolo naozaj prioritou, aby sa opravila strecha. Do môjho bytu zateká, som z toho nešťastná. Po búrke mám v byte úplne mokro," povedala nám pani Hvizdošová a pokračovala: „Strechu nám len čistia a veľmi neopravujú. Ideme meniť fasádu, no čo budeme robiť, keď sa peniaze zo spoločného fondu opráv minú a my budeme musieť riešiť akútne poruchy?"
Na Janouškovej ulici nám zasa iná pani povedala, že v júni 2007 si chceli vymeniť v spoločných priestoroch okná a správca domu im to vraj nechcel dovoliť, pretože s tým nesúhlasil celý blok.
O prioritách rozhodujú majitelia bytov
Mesto má v súvislosti s opravami bytových domov dvojakú úlohu. „Stavebný úrad mesta vydáva povolenie z hľadiska stavebného zákona a odbor hlavného architekta vydáva stanovisko k farbám, resp. koriguje výber farieb, na ktorom sa dohodli vlastníci bytov. Prípadne povoľuje nadstavbu a architektonické zmeny striech bytových domov. Proces rozhodovania, či sa bytový dom bude alebo nebude zatepľovať, vymieňať okná a podobne, je v prvom rade v rukách samotných majiteľov bytov. Tí väčšinovým hlasovaním rozhodnú a až potom správca bytových domov (Spravbytkomfort, bytové družstvo a podobne) rekonštrukciu zrealizuje. Každý vlastník bytu by mal byť pozvaný na schôdzu, kde sa o tejto veci rozhoduje, a rovnako každému majiteľovi má byť doručený protokol o hlasovaní zo schôdze. V prípade nesúhlasu, napriek rozhodnutiu väčšiny, môže majiteľ bytu požiadať o prešetrenie veci na súde," informovala hovorkyňa mesta Prešov Katarína Pirohová.
Problém napokon vyriešila nadstavba
Vlastníci bytov sa na základe hlasovania rozhodli riešiť obnovu bytového domu formou výstavby podkrovných bytov.
„To znamená, že dodávateľ stavby, ktorého si vyberú, im za možnosť vybudovania nadstavby na svoje náklady zateplí dom, urobí výmenu okien a dverí v spoločných priestoroch a novú strechu na celom bytovom dome Janouškova 18, 20 a Mudroňova 10," uviedol Miroslav Juraško zo spoločnosti Spravbytkomfort, ktorý je správcom spomínaných domov. "Rozhodnutie nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v dome je záväzné pre všetkých vlastníkov bytov v dome, ak sa v lehote 15 dní od hlasovania prehlasovaný vlastník neobráti na súd, aby vo veci rozhodol. Inak jeho právo zaniká."
"Poruchy sa musia riešiť okamžite. Čo sa týka dlhodobého investovania, zámery musí odsúhlasiť nadpolovičná väčšina majiteľov bytov v bytovke. Robí sa to vždy na domovej schôdzi. Oznam o tom, že bude stretnutie majiteľov bytov, sa zverejňuje päť dní vopred," doplnil Jaroslav Dobiaš zo Spravbytkomfortu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári