DOMAŠA. Čierne stavby sa nachádzajú na pobrežných pozemkoch vodnej nádrže v každom katastrálnom území obcí pri Domaši. Vlastníkom pozemkov je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý tvrdí, že problém je nutné riešiť v spolupráci so samosprávami, čo už bolo predmetom niekoľkých stretnutí a rokovaní.
"Zo strany SVP bolo zabezpečené geodetické zameranie a vytýčenie v teréne úrovní maximálne prevádzkovej a retenčnej hladiny vodnej nádrže s vyznačením vlastníckych a užívacích vzťahov. Podľa neho SVP posudzuje všetky žiadosti o prenájom pobrežných pozemkov a dbá na to, aby pobrežné pozemky boli verejne prístupné a nedochádzalo na nich k činnostiam, ktoré by boli v rozpore so súčasne platnou legislatívou a ohrozovali by vodohospodárske záujmy," informoval riaditeľ odštepného závodu SVP v Košiciach Vladimír Dvorový.
Často chýba stavebné povolenie
Zvýšený záujem o rekreačné využitie Domaše priniesol aj nelegálne stavby bez stavebného povolenia v blízkosti vodnej hladiny. "Boli postavené bez vyjadrenia správcu nádrže v rozpore so zákonom o vodách. Neexistuje na ne žiadna právna ani technická dokumentácia. Prvé zdokumentovanie nelegálnych stavieb na pobrežných pozemkoch vodnej nádrže Veľká Domaša bolo v roku 1999 zapracované do Správy o stave nepovolených stavieb na pozemkoch SVP," uviedol V. Dvorový. Správu poslali na Krajský úrad v Prešove a Obvodný úrad životného prostredia v Stropkove.
Počet čiernych stavieb sa stále zvyšuje
Už v roku 2001 boli majitelia čiernych stavieb vyzývaní listom na odstránenie objektov. Na vtedajší odbor životného prostredia Okresného úradu v Stropkove poslali vodohospodári aj žiadosti o začatie priestupkového konania. O štyri roky neskôr vyzvali obecné úrady v Holčíkovciach a Bžanoch na odstránenie nelegálnych stavieb v príslušnom katastrálnom území. V roku 2006 poslali dve nové výzvy na odstránenie objektov a dva podnety na začatie konania vo veci odstránenia stavby.
"V roku 2007 bolo zaslaných 22 nových výziev a jeden podnet na začatie konania vo veci odstránenia stavby. Vo výzvach boli odstránenia objektov termínovo viazané do konca roka 2007. Na výzvy poniektorí vôbec nereagovali, niektorí oponovali, že tieto objekty nie sú čierne stavby, pretože nie sú pevne spojené so zemou základmi a sú využívané len počas letnej, prípadne rybárskej sezóny. Iní zase poukázali na problém odstránenia objektu pre znemožnený prístup z dôvodu zarastenia pozemku krovím a náletovými drevinami. Niektorí sa na nás obrátili so žiadosťou o predĺženie termínu z iných dôvodov," povedal Dvorový.
Správca vodnej nádrže na základe týchto podnetov v roku 2008 vykonal výrub na pobrežných pozemkoch pri Novej Kelči a toho roku pokračoval vo výrube pri Turanoch nad Ondavou. Následne majiteľov nepovolených stavieb vyzval na ich odstránenie. Zaslali 33 výziev s termínom odstránenia čiernych stavieb z pozemkov SVP do konca augusta tohto roku.
Nemôžu nariaďovať, len vyzývať
SVP, ako správca vodnej nádrže, nie je kompetentný priamo nariadiť odstránenie čiernej stavby jej vlastníkovi. "V rámci svojich možností a kompetencií určených vodným a stavebným zákonom SVP písomne vyzýva známych vlastníkov čiernych stavieb na ich odstránenie a v prípade nerešpektovania dáva podnety príslušným stavebným úradom, v tomto prípade obecným úradom, na ich odstránenie. Tieto činnosti stále sledujeme a aktualizované podklady odstupujeme príslušným orgánom k začatiu konania o odstránení stavieb. Výsledok tejto súčinnosti je vydanie rozhodnutia, ktorým príslušný stavebný úrad nariadi vlastníkovi objektu odstránenie stavby, avšak vykonateľnosť tohto rozhodnutia je zdĺhavá," zdôraznil riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári