PREŠOV. Lenka Martonová z prešovského servisu zameraného na bielu techniku hovorí, že zákaziek je stále dosť, podobne ako vlani. Najmä vďaka dvojročným zárukám. Čo sa zmenilo, ľudia dávajú do opravy aj lacnejšie spotrebiča ako žehličky, toastery, mixéry či kanvice. "Záujem je. Prídu si aspoň pozrieť, či sa im to oplatí dať opraviť, alebo nie," vraví L. Martonová, podľa ktorej krízu zatiaľ viac pociťujú dodávateľské firmy. To sa môže prejaviť na omeškaných platbách. "My to budeme cítiť neskôr. Predpokladám, že sa to odrazí ku koncu roka. Dôjde aj na servisy. Hovorí sa, že sa to začalo obchodom, potom to prechádza aj na služby," dodáva.
Ľudia zvažujú opravy tovaru
"Každý rok máme od apríla do septembra prakticky prázdno. Aj teraz je to slabšie," hovorí František Imrich, ktorý sa zaoberá opravami čiernej techniky (televízory, veže, rádiá). "Zaznamenávame dlhodobý pokles. Je to pravdepodobne tým, že elektronika výrazne zlacnela. Zákazníci hovoria, že ak bude stáť oprava trebárs do 30 - 40 eur, tak ju urobte, inak už nie. Najviac práce máme v zime, tak je to každý rok."
Či sa prejaví kríza v tomto servise, bude známe v jeseni. Isté je, že najviac práce mali začiatkom deväťdesiatych rokov, keď bola elektronika, väčšinou dovezená z Rakúska, drahá a nekvalitná.
Chodia po výplatách a podporách
Aj klasickým hodinárstvam uškodili nízke ceny za hodinky. "Celkové mechanické opravy, ako boli niekedy, už úplne zanikajú," tvrdí majiteľka opravovne hodín Agáta Lukáčová. Väčšinou sa zameriavajú na drobné opravy ako výmena baterky či sklíčka. "Robíme aj opravy baterkových hodiniek, ale tie sú drahé. Každý kývne rukou - radšej doloží a kúpi nové. Dnes máte aj jednorazové strojčeky, aj kvalitné, aj veľmi kvalitné strojčeky."
Čo sa týka počtu zákazníkov, je ich približne toľko ako minulý rok. Najviac ľudí chodí okolo osemnásteho až dvadsiateho: "Veľa záleží od toho, kedy sú výplaty. Po výplatách a najmä podporách to hneď cítite..."
Opravy odevov sú v koncoch
Odlev zákazníkov pociťujú opravy odevov. "Ľudí chodí menej. Teraz, keď deti začnú chodiť do školy, prídu poskracovať nohavice. Avšak celkovo nám počet zákazníkov klesá," hovorí Mária Potočňáková. Jej kolegyňa z prešovskej opravovne odevov Mária Šalamúnová skepticky dodáva: "Pravda je taká, že robíme na poistku a nájom a sme takmer bez výplaty. Keby sme nemali mužov, končíme." V ich salóne aj šijú pre ľudí, ktorí si nevedia vybrať konfekčnú veľkosť, alebo chcú mať niečo iné. Opráv robia málo. Dôvodom je predovšetkým lacný textil z Ázie a secondhandov. "Minulý rok to bolo ešte ako-tak, ale teraz, ako začala kríza, je to slabé. Veľmi ju pociťujeme," dodáva M. Potočňáková.
Šustrov je málo
V prípade obuvi je situácia iná. Jozef Jurčišin, 79-ročný prešovský majster obuvník, sa svojmu remeslu venuje od 15 rokov. Zákazníkov má dostatok. "Niet majstrov. V Prešove je málo šustrov," vysvetľuje obuvník, ktorý hlavný nápor ľudí očakáva na konci leta. "Teraz je ťažšie obdobie, ale čo narobím? Roboty je však stále dosť. Takže kríza nám na jednej strane možno trochu pomohla, na druhej sa ľuďom žije zle," myslí si Jozef Jurčišin.
Kníh sa zbavujú
S tovarom z druhej ruky majú skúsenosti v antikvariátoch. Podľa Stanislava Harčára z prešovského antikvariátu ľudia sa teraz viac zbavujú kníh, ale zároveň aj menej nakupujú: "Lepšia ponuka je. Samozrejme, vyberáme si, lebo všetko sa nemá šancu predať. Na druhej strane ľudia menej kupujú. Treba to regulovať, aby sme sa nedali zasypať." Celkovo je tento rok porovnateľný s druhou polovicou minulého roku. "Tá prvá bola trochu živšia. Nie je to nejaké dramatické, ale cítiť to," dodáva S. Harčár.
Anketa
Využívate služby rôznych opravovní?
PREŠOV. V uliciach Prešova sme sa pýtali okoloidúcich, či využívajú služby rôznych opravovní a servisov. Kedy boli a s akým tovarom v oprave, aké sú ich skúsenosti a či sa to oplatí.
Ľubo Beluško, 17 rokov, študent, Prešov: Skôr nie ako áno. Buď si to viem sám doma opraviť, alebo požiadam rodičov. Pred pár rokmi sme mali v oprave televízor, bez problémov ho urobili.
Mária Fridrichová, 55, rehabilitačná pracovníčka, Prešov: Sem-tam. Asi pred tromi rokmi sme dávali opraviť televízor, veľmi nám pomohli. Zatiaľ nám spotrebiče fungujú. Čo sa týka odevov, tak to chodí manžel - podhnúť si nohavice, a tak.
Katarína Jecušková, 22, predavačka, Prešov: Nedávala som nič opravovať. Ak sa pokazí napríklad rýchlovarná kanvica, tak si kúpim novú, ale ešte sa mi to nestalo. Bola som akurát s topánkami u obuvníka, ale nebola som spokojná.
Mária Lejková, 63, sklenárka na dôchodku, Prešov: Opravy sú drahšie ako nové veci. Nechodím vôbec do opravovní, radšej to vyhodím. Všetko mám vynovené. Radšej kúpiť kvalitný spotrebič, než ho potom dávať opraviť, keď navyše stráca na hodnote.
Ondrej Hrivňák, 34, živnostník, Bratislava: Naposledy som si dal opraviť pred troma mesiacmi bicykel. S opravou som bol maximálne spokojný. Inak nič. Neoplatí sa dnes dávať veci na opravu, radšej vyhodiť a kúpiť nové.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári