PREŠOV. Medzinárodný plenér Prešov Laboratórium 2009 vyvrcholí v piatok o 16. hodine vernisážou na nádvorí židovskej synagógy. Odtiaľ sa účastníci presunú do Šarišskej galérie v Prešove, kde bude ťažisková časť výstavy, a na záver do Galérie Átrium.
"Akcia prebieha zdarne. Sme uprostred. Výtvarníci sa rozbehli aj do terénu, hlavne sochári pracujúci na inštaláciách a plastike," hovorí hlavný organizátor Stano Šalko zo združenia C+S, ktoré obnovilo toto podujatie po 17 rokoch. "Keďže dlhé roky výtvarníčim v Prešove, nejaké kultúrne kontakty mám, musím uznať, že nám to tu klape a poďakovať sa riaditeľovi Súkromnej strednej odbornej školy Pod Klaváriou a mestskému úradu, bez ktorých by sa toto podujatie nemohlo uskutočniť. Zišlo sa na ňom 14 výtvarníkov z Poľska, Ukrajiny, Rakúska a Slovenska," dodáva Šalko.
Sochárske umenie je bez hraníc
Jedným zo zahraničných hostí je poľský sochár Andrzej Szarek. Práve dokončuje dve diela. Jedno má názov Prach si a na prach sa obrátiš, druhé je zatiaľ bez názvu. "Stále prebieha tvorivý proces," vysvetľuje výtvarník využívajúci netradičné materiály. "Sochárske umenie je bez hraníc, ide naprieč krajinami," tvrdí Szarek o porovnávaní Slovenska a Poľska a s úsmevom podotýka: "Všetci primátori na svete sa zaujímajú o sochárstvo a o umenie. No nie, keď sa stanú primátormi, ale vtedy, keď sa nimi chcú stať."
Sergij Biba z ukrajinského Užhorodu sa venuje abstraktnému umeniu. "Pred dvomi rokmi som bol v Prešove na plenéri, ktorý zorganizoval Andrej Balenčin. Rád chodím na podobné akcie."
"Som rád, že som na východe. Ako východniar," hovorí Ján Fekete, ktorý má za sebou zaujímavý príbeh. Tento Košičan v roku 1982 emigroval do Nemecka. Po revolúcii učil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v súčasnosti žije vo Viedni, ale občianstvo má nemecké. "Každý z nás sem priviedol svoju osobnosť. Stretol som sa s umelcami, ktorých som poznal, aj s tými, čo som ich nepoznal. Je to pre mňa prínos," hodnotí akciu J. Fekete a dodáva: "Organizátori umožnili dobré podmienky práce, funguje nám to. Mám rozrobené obrazy, čoskoro ich ľudia uvidia..."
Návrat po 17 rokoch
Rodený Prešovčan Dušan Štraus, dnes žijúci v Bratislave, sa k štetcom vrátil po 17 rokoch. Medzitým sa venoval hudbe, ale aj meditácii i joge. "V roku 1992 som pochopil, že umenie, ktoré robím, neobnáša to, čo by som chcel, aby vyjadrovalo. Malo by mať väčšiu hĺbku, posolstvo, ale nevedel som to urobiť," vysvetľuje Štraus svoju odmlku, po ktorej radikálne zmenil svoj život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári