ákon."
TRNKOV. Vecí, ktoré starostovi vyčíta časť občanov Trnkova, je niekoľko desiatok. Tie najpodstatnejšie zhrnuli do podania, ktoré zaslali prokuratúre. Tá prípad odstúpila polícii. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie.
Odpad na ihrisku
Starosta je v obci zamestnaný iba na 4-hodinový týždenný úväzok. Inak pracuje v košickej Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Opozícia starostu tvrdí, že účelovo začal s výstavbou futbalového ihriska, aby mal kam vyvážať odpad. Ten tam vozil ako zamestnanec VVS.
Rudolf Onofrej najprv priznáva, že na miesto navážal zeminu. Keď mu oponujeme, že sme osobne na mieste videli kusy asfaltov a iného stavebného odpadu, poopravuje sa: "Vyrovnával som terén. Keď to mohlo ležať niekde inde na ceste, prečo by to nemohlo tu?"
Ľudia však na vec majú iný názor. "Roky sem vyvážal kusy asfaltov a sutinu," tvrdia Ján Onofrej, súčasný poslanec Martin Carik i bývalý Rastislav Onofrej a Pavol Onofrej. Podľa nich obec pochybila aj v tom, že pozemky na vybudovanom ihrisku obci nepatria. Ide o pôdu, určenú na poľnohospodárske účely, doteraz nevyňatú z pôdneho fondu. Navyše chýba zmluva na prenájom s vlastníkom, projekt, stavebné povolenie.
Zastupiteľstvo výstavbu odsúhlasilo v roku 2004. "Faktúra za vykonané práce bola ešte z roku 2001," tvrdí Rastislav Onofrej.
"Všetko som robil sám. Čo je zlé na tom, že som pre mládež postavil ihrisko?" bráni sa starosta.
VVS na našu otázku, týkajúcu sa vývozu odpadu, uviedla, že informáciu si musí preveriť.
Doklady od stavby chýbajú
Pre prístup s nákladným autom k areálu súčasného ihriska v lokalite Pastvisko postavil prvý muž dediny priepust cez potok. Bez súhlasu poslancov. "Vedie k bývalej nelegálnej skládke," kritizujú nespokojní obyvatelia.
Starosta však v tom nič zlé nevidí: "Veď ide o prístup k ihrisku. Obec to nič nestálo, robil som to sám." Na otázku, koľko obec zaplatila za obrovské betónové rúry, odvetí, že nič. "Pozháňal som to," dodáva.
Úrad nemá k spomínanej stavbe žiadne doklady ani faktúry. Ani povolenia. Tie nemal ani k výrubu stromov v spomínanej lokalite. "Vyrezával som iba rozkonárené kríky," bráni sa. Jeho oponenti však disponujú fotkami, na ktorých vidno odrezané pne stromov.
Ľudí trápi aj cintorín
Ľuďom leží v žalúdku aj cesta okolo cintorína, ktorá leží na nevysporiadaných pozemkoch. Ale aj to, že obec vyberá poplatky za hrobové miesta bez prijatého nariadenia. Ani tie pozemky obci nepatria.
V rozpore s uznesením kúpil podľa ľudí drvičku odpadov pre obec. Poslanci mu na kúpu vyčlenili 30-tisíc korún, on za ňu zaplatil raz toľko. "Taký typ už nemali," nevidí porušenie uznesenia starosta.
Ukázal zadok, alebo sa len gate spustili?
Nepáči sa im ani spôsob nakladania s cudzím majetkom. "Vyrúbal v lete minulého roka päť okrasných stromov na cirkevnom pozemku, čím vytvoril priestor pre susediaci pozemok, ktorého vlastníkom je jeho dcéra," argumentujú. Rudolf Onofrej si však v lete tohto roku dal vyhotoviť na pozemok geometrický plán a požiadal biskupstvo o zámenu pozemkov.
"V stredu sme sa boli pýtať pána farára. Biskupstvo zatiaľ nerozhodlo," vravia obyvatelia.
Starosta medzi staršími obyvateľmi požíva vážnosť. O niektorých mladých sa to však povedať nedá. Zazlievajú mu jeho prchkú povahu. Nedávno si pred jedným z neprajníkov spustil nohavice a ukázal mu holý zadok. Ten ho pri tom vyfotil. "Najprv ukázal holý predok. Urobil to pred tromi malými dievčatkami," vraví bývalý poslanec.
Starosta to však popiera: "Fotí ma všade, snorí za mnou. Ničia mi zdravie, po obci poroznášali vulgárny list na mňa a moju rodinu." Fotku vysvetľuje pohybom, pri ktorom sa mu nohavice zošmykli.
Býva v susednej obci
Ako perličku uvádzajú ľudia z opozície ďalší fakt: "Starosta býva v Lade, číslo 47. K trvalému pobytu je prihlásený na rovnakom čísle v obci Trnkov. Tam je novostavba rodinného domu, skolaudovaného v roku 2003, v ktorom býva jeho syn." Chápu to ako špekulantstvo: "Domy v okolí, postavené oveľa skôr, majú čísla vyššie."
Šéf samosprávy v tom morálny problém nevidí a priznáva, že u syna je prihlásený iba formálne: "U syna mám trvalý pobyt, prechodný mám v Lade, niekedy to patrilo pod Trnkov. Nič som tým neporušil."
Nám sa však podarilo zistiť, že časť pozemku, kde je postavený starostov dom v Lade, patril určitý čas pod kapušiansky kataster, nikdy nie pod trnkovský.
Nespokojenci s gazdovaním trnkovského starostu majú všetky svoje tvrdenia podložené písomne - zmluvami, listami vlastníctva, zápismi z rokovaní poslancov či odpoveďami na žiadosti o sprístupnenie informácií, ale aj fotografiami. Všetky materiály postúpili aj prokuratúre.
Podnet polícia preveruje
Tá spis odstúpila polícii. "Podnet preveruje vyšetrovateľ z okresného úradu justičnej a kriminálnej polície. Realizuje potrebné úkony v zmysle písomného pokynu dozorujúceho prokurátora," informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári