PREŠOV. Koncert nazvaný "25 rokoch Mlokoch" bude v Mestskej hale v Prešove 15. októbra od 18. hodiny. Okrem hostiteľov prídu na veľkolepý koncert aj hostia: Peter Lipa, IMT Smile, Komajota, Heľenine oči, Gapa & Groovin´ Heads, Chiki liki tu-a a dlhoroční mločí spolupútnici Žobráci s Mišom Hudákom.
Zaspievajú mločie hity
"Prizvali sme si ako hostí hviezdy, ktoré sú jednotkou vo svojom fachu, prvá liga. Robia rôznorodú muziku a čo ich spája je to, že pochádzajú z Prešova. Mali sme prosbu, aby každý z nich zaspieval jednu našu pesničku po šarišsky, vo vlastnej úprave," povedal Žojco Havadej, hráč na basu v Mlokoch a neoficiálny hovorca. Aké piesne budú jednotliví interpreti spievať, ostáva do poslednej chvíle pod rúškom tajomstva.
Vypadli Nagy a Knechtová
Menší škrt cez rozpočet spravila Mlokom len absencia dvoch hostí. "Vypadol Peter Nagy, ktorý bohužiaľ dostal v tom termíne skvelú ponuku ísť do Austrálie a na Nový Zéland. Nebude tu dokonca ani na premiére svojho vlastného muzikálu Čajočky. Takisto vypadá jediná zástupkyňa nežného pohlavia Katka Knechtová, pretože jej presunuli začiatok šnúry o deň skôr."
Marja Kovaľova v novom šate
Čo je isté, na konci koncertu (ako na konci každého koncertu Mlokov) zaznie Marja Kovaľova. Tentoraz v podaní všetkých účinkujúcich, ale navyše aj s novým, upraveným textom.
"Je to tak. Pôvodne sme mali tento projekt robiť vlani, keď Prešov kandidoval na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Táslerovci dostali ponuku urobiť nejaký hymnus pre Prešov, ale nejako to nestíhali a došli za nami, že Marja Kovaľova tak zľudovela, že by sme ju mohli nahrať nanovo. Spolu s nimi, so zmeneným textom a prizvanými ďalšími spevákmi. Minulého roku sme to nestihli ("hymnu" napokon natočila Komajota - pozn. red.), ale tá myšlienka ostala," vysvetlil Žojco Havadej.
Nový text bude premietaný na projekcii, návštevníci ho dostanú aj na letákoch.
Pokrstia nové 2CD
Z celého koncertu k jubileu sa bude robiť obrazový i zvukový záznam, ktorý by mal vyjsť na DVD na budúci rok. Okrem toho bude na akcii pokrstený aj nový dvojalbum. "Už sme ho nahrali, robia sa len posledné úpravy. Nahrávali sme postupne celé leto. Dohromady tam bude 25 pesničiek, rozdelených na dve cédečká. Na tom prvom bude 15 piesní tak starých, ako kapela. Dvadsať- až dvadsaťpäťročných, doteraz nevydaných. My sme ich potom prestali hrávať, lebo sú to pesničky, ktoré nie sú ani smiešne, ani veselé, ani satirické, len sú pekné. Tým, že sme sa pustili cestou humoru a srandy, sme ich nezaradili do repertoáru. Sem tam ich hrávame na takých voľných akciách, countrybáloch, chatových záležitostiach, ale nie na bežných koncertoch. Na druhom CD bude 10 nových piesní z posledných rokov, aj zopár úplných noviniek, ktoré ešte nikto nepočul," prezradil Žojco Havadej.
Novinku pokrstia všetci prítomní hosťujúci muzikanti.
Mloci svoj názov len "zdedili"
PREŠOV. Kapela, ktorú dnes všetci poznajú pod menom Mloci, sa pôvodne volala Kumatox. Podľa jedu na potkany. No ešte pred 25 rokmi v Prešove existovala aj skupina pod menom Mloci. Kumatox jej názov fakticky zdedil (bolo to v tom čase papierovo jednoduchšie).
Začínali ako Kumatox a s (inými) Mlokmi
Zamotanú históriu objasnil bližšie Žojco Havadej, ktorý spolu s Vladom Kavuličom pôsobil v Tanečnom klube pri PKO. "V tejto partii fungoval aj Milan Sopoliga alias Starec, autor niektorých našich pesničiek (napr. Marja Kovaľova). Navnadil nás, že poďme robiť muziku, ktorá bude iná ako všetko ostatné. Pôvodná hudba, texty v šarištine... Muzicírovali sme s ďalšími tanečníkmi, ktorí mali vzťah k muzike," opisuje prvopočiatky skupiny Žojco a pokračuje: "Potom sme raz boli ako partia pozvaní na 'potlach' hudobnej skupiny Mloci. Existovala roky predtým, bola to skupina, ktorá vznikla pri trampskej osade menom Mloci (pri Dubníku, opálových baniach). My sme tam išli ako hostia. Robili sme pre nich, pre tých bývalých Mlokov, pesničku. Tam sme sa stretli s Fandom a Bohušom, ktorí obidvaja - ako trampi a vandráci - chodili do jednej partie a spolu hrávali pri ohňoch. To bol ten deň D, kedy sa naše osudy prekrížili. To bolo niekedy v rokoch 1980-81. Zhruba v roku 1981 sme si povedali, že áno, chceme spolu robiť muziku a začali sme hrávať pod menom Kumatox," odvíja zamotané klbko histórie Žojco. V Kumatoxe pôsobil aj jeho brat Seki, ďalší dvaja hudobníci a dokonca aj Zuzka Janeková - neskôr šéfka tanečnej školy. "V roku 1982 som narukoval na vojnu a skupina Kumatox, prvý raz historicky - a bezo mňa - vystúpila ako hosť skupiny Mloci v bábkovej sále DK ROH. Mloci tam vtedy robili svoje trampské rebriňaky. Vtedy prvýkrát odznela šariština (v podaní Kumatoxu - pozn. red.), niečo nové, zabodovalo to medzi ľuďmi."
Názov im prischol
K zmene názvu došlo vlastne nechtiac a z pragmatických dôvodov. "Keď som sa vrátil z vojny v roku 1984, išli sme to nanovo rozbehnúť. Došiel za nami Jany Kvašňák, v tom čase kapelník pôvodnej generácie Mlokov. Vtedy už Mlokov chcel rozpustiť, lebo sa dostavila istá stagnácia. Prišiel, či by sme ho zobrali do partie a mal to, čo sme nemali my - hlavičku nad sebou (Dom kultúry ROH), skúšobňu, aparatúru... Dali sme sa dokopy, ale chceli sme začať hrávať pod značkou Kumatox. Nie Mloci, lebo Mloci boli niečo iné. Avšak kým sa to stihlo papierovo a zmluvne dotiahnuť, začali sme hrávať nanovo a už ľudia vedeli, že aha Mloci, to je šariština, to je sranda," opísal podivuhodný vznik skupiny Mloci Žojco Havadej.
frk
Kto sú Mloci?
Prešovskú legendu Mloci v súčasnosti tvoria Žojco Havadej (basa, spev), Fando Cmar (gitara, spev), Vlado Kavulič (bubny, spev), Bohuš Konečný (bendžo, spev) a Mišo Gima (gitara, spev). Posledne menovaný nastúpil do Mlokov pôvodne ako záskok po autonehode V. Kavuliča (neskôr zaskakoval B. Konečného, ktorý z kapely na rok odišiel a znova sa vrátil), a v skupine napokon ostal natrvalo. Do začiatku 90.rokov s Mlokmi účinkovali aj Ján Kvašňák a konferenciér Ivan Benko.
Prvý koncert mala skupina v roku 1984, veľmi rýchlo si získala obľubu Prešovčanov. Šarištinu však vyvážala aj mimo tento región, Mloci koncertovali v Grécku, Bulharsku, Rakúsku, Juhoslávii, Nemecku, Taliansku či v Českej republike. Zatiaľ sa im nepodarilo zahrať len v kolíske country hudby - v USA, hoci k tomu mali blízko.
Mloci absolvovali aj niekoľko netradičných vystúpení. Od "ortodoxnej" Porty, cez Bratislavskú lýru až po vystúpenia na Lomnickom štíte, či v autobuse MHD (na rozlúčkovej jazde ikarusu). Od Slovenskej asociácie hudby country dostali Mloci trikrát po sebe cenu Najlepšia skupina v kategórii Country komédia. Keďže sa stali trojnásobným laureátom, táto cena im už patrí natrvalo.
Začiatkom 90. rokov upútali aj na divadelných doskách. Zahrali si v DJZ v inscenácii Válov story na motívy Orwellovej Farmy zvierat. Mloci boli inšpiráciou pre ďalšie podobne ladené skupiny ako Drišľak (pôvodne Dr. I. Šľak), organizovali viaceré kultúrne podujatia (Rebriňak, Colštok, Festival dobrej hudby - Sigord), hosťovali na albume hardcorovej kapely Šarišská nátierka.
Na svojom konte majú Mloci zatiaľ tri albumy (Mloci, Mladé nindža mloci a Mloci tri - Lajf), výberovku D best a dva albumy so zosnulým ľudovým rozprávačom Ďurim Štachitkom. Do diskografie možno zarátať aj prvú kazetu s lakonický názvom Paska. Medzi najväčšie hity Mlokov patria Marja Kovaľova, Trabant, Šaľene šestri, Brejk, Jazýček, Odviate vetrom, Anička Borovička, Švekra, Autobus č. 33, MDŽ, Bosorka, Prešovska peša zona či Pejrak.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári