HENCOVCE. Obyvatelia Hencoviec sa nebezpečného odpadu obávajú. "Už teraz je tu citlivé prostredie, aj keď sa vraj odpad ešte nespaľuje. Hoci neviem, či sa už sčasti nepáli, pretože v sobotu a nedeľu cítiť zmenu klímy. Hlavne, keď je nízky tlak, tak sa to tu nedá vydržať. Som proti tomu, aby sa tu odpad začal spaľovať," povedal nám obyvateľ obce Peter Štovka.
Pridala sa k nemu aj ďalšia Hencovčanka Veronika Šimková: "Bola by som veľmi nerada, keby sa tu spaľovalo ešte viac a vytvárali sa nežiaduce látky. Životné prostredie je v tomto regióne katastrofálne."
Boja sa nebepečného odpadu
Starosta túto tému rozoberal na verejnom zhromaždení aj na mimoriadnom zastupiteľstve. "Verdikt je, že obec nesúhlasí so zmenou palivovej základne. Vedenie podniku Bukóza Holding chce spaľovať 218-tisíc ton biomasy ročne. Šesťdesiattisíc ton by malo byť z produkcie výroby - tzv. merkaptány, ktoré vznikajú pri výrobe celulózy, a 20-tisíc ton by bolo spaľovanie aj nebezpečného odpadu. To slovné spojenie 'nebezpečný odpad' v nás rezonovalo a začali sme to viac skúmať. Firma by chcela spaľovať všetko - pneumatiky, PET fľaše, hydraulické oleje, zdravotný materiál a iné. Obec má už dosť hluku, sťažnosti na úrade mám dennodenne. Takisto cítiť zápach. A ešte keď k tomu pridáme tú spaľovňu... Kto ich ustráži, že tam budú spaľovať len to, čo nám tu vypísali? Niektorí tvrdia, že je to špičková technológia a že zachytí všetko. Ale môže zlyhať aj ľudský činiteľ a čo potom? Alebo, čo ak sa stane nejaká porucha? Zásadne nesúhlasíme s procesom spaľovania, ak nebude zámer prepracovaný a doplnený o informácie o vplyvoch prevádzky na životné prostredie," uviedol starosta obce Hencovce Štefan Kovaľ.
Vytvoria pracovné miesta
Zákon, podľa ktorého bola štúdia o zmene palivovej základne vypracovaná, kategorizuje komunálny odpad ako odpad nebezpečný. Rozdeľuje ho do dvadsiatich kategórií.
"Bolo to nutné, pretože v komunálnom odpade sa môžu vyskytnúť všetky zložky rozdelené do týchto kategórií. Ideme tento región odbremeniť od škodlivín. Skládka, kde bude komunálny odpad uskladnený, bude zakrytá a nebude mať nijaký ďalší vplyv na okolie," uviedol generálny riaditeľ Bukózy Holding Ján Iľko.
Tvrdí, že firma bude využívať najnovšie technológie, ktoré sú v súčasnosti dostupné. "Garantujeme občanom, že tu bude automatický monitorovací systém. Každú sekundu zabezpečí kontrolu nad tým, čo sa v kotli bude spaľovať. Spracovanie odpadu budú mať okolité dediny zdarma. Na druhej strane sa vytvorí ďalších šesť alebo sedem pracovných miest," dodal J. Iľko.
Zatiaľ sú stanoviská obcí Nižný Hrabovec a Kučín súhlasné, ale s doplňujúcimi podmienkami. "Doplňujúce podmienky sú pre občanov veľmi dôležité, preto im vyjdeme v ústrety. Náš prvoradý záujem je spáliť merkaptány, ktoré tu dnes máme," dodal generálny riaditeľ.
Ján Iľko. Generálny riaditeľ Bukózy Holding v Hencovciach.
Foto: čor
Peter Štovka . Nespokojný obyvateľ obce.
Foto: čor
Veronika Šimková. Obáva sa zlých vplyvov na životné prostredie.
Foto: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári