Rozpočet mesta Prešov je napätý. Neplnia sa najmä príjmy z podielových daní. Tento výpadok si vyžiadal zásahy do rozpočtu a investičnej výstavby, ktoré už odkleplo mestské zastupiteľstvo. Poslanci kritizujú úrad za zlé hospodárenie.
PREŠOV. Pôvodný rozpočet mesta počítal s výnosom z dane príjmov fyzických osôb v sume vyše 25 miliónov eur. Po prvej prognóze ministerstva financií mesto znížilo príjmovú časť rozpočtu o vyše 1,8 milióna eur. Nie je to však dostačujúce, keďže podľa novej prognózy ministerstva z júna je potrebné znížiť už upravený rozpočet ešte o 2,32 milióna eur.
"Celkový dopad finančnej krízy pre mesto Prešov v dôsledku zníženia objemu výnosu dane z príjmov fyzických osôb je spolu za celý rok 2009 mínus 4,12 milóna eur," konštatovala predkladateľka návrhu Mária Nováková, vedúca finančného odboru Mestského úradu v Prešove.
Ako dodala, pokles môže nastať aj pri napĺňaní kasy z miestnych daní "v súvislosti s nárastom nezamestnanosti v našom regióne a s tým súvisiacou nesolventnosťou občanov".
Stavby boli predražené o 600-tisíc eur
Upravoval sa aj plán investičnej výstavby. Časť platby za Okružnú má byť uhradená na budúci rok. Väčšina naplánovaných stavieb v pláne ostala. Viacerí poslanci boli voči hospodáreniu radnice kritickí.
"Predložený materiál bol výsledkom iks stretnutí na iks rôznych úrovniach. Keďže je situácia taká, aká je, neexistuje v tejto oblasti dobré a zlé riešenie, len zlé a horšie," povedal predseda finančnej komisie a poslaneckého klubu Smer, HZDS, SNS, SF Milan Berdis, ktorý navrhované zmeny podporil.
Poslankyňa Marta Kollárová (nez.) poukázala na to, že "z 24 stavieb boli na 12 stavbách preinvestované prostriedky navyše". Vyčíslila ich spolu na 600 tisíc eur.
Jej slová rozmenil na drobné Anton Bidovský (nez., ex-SF): "V tomto roku došlo k výraznému poklesu cien stavebných materiálov. Možno o 20 až 30 percent. Je pre mňa ťažko pochopiteľné, že na našich stavbách sa tento pokles neprejavil. Mám taký pocit, že naše investičné akcie sa realizujú mimo reality." Zároveň požiadal úrad o predloženie súpisu uplatnených penále či úrokov z omeškania z dôvodu nedodržania plnenia termínu.
Janko trvá na tom, že sa kradne
Najostrejší bol Vasiľ Janko (SDKÚ), podľa ktorého sa na stavbách pracuje nehospodárne: "Ja tomu hovorím krádež a za tým si stojím. Kradne sa vo veľkom."
Predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov a nezávislých ho upozornil, že ak má takéto podozrenie, je povinný obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní, ak nie, môže byť obvinený.
Poslanci tiež vyčítajú mestu vysokú úverovú zaťaženosť, ktorá sa šplhá až do celkovej výšky 20 miliónov eur. Problémom sú aj neuhradené faktúry či nejasná situácia okolo priemyselného parku IPZ Prešov - Záborské.
K výhradám poslancov sa neskôr vyjadril prednosta mestského úradu Jozef Višňovský, ako aj primátor Pavel Hagyari (nez.). V prípade poslanca V. Janka bude podľa primátora podané trestné oznámenie. Na margo uplatnenia sankcií voči zhotoviteľom stavieb primátor odporučil poslancom, nech si pozrú Obchodný zákonník. Ten hovorí o vyššej moci. V prípadoch, keď dodávateľ omešká stavbu bez svojho zavinenia, nemôže si objednávateľ uplatniť sankcie.
Hagyari dodal, že mesto hľadá aj ďalšie rezervy. Dalo výpoveď Východoslovenským energetickým závodom za dodávku elektriny pre všetky školy, aby rokovali o alternatívnych dodávkach energie, pričom očakáva úsporu 10 až 15 percent.
Višňovský: Stavby sú v poriadku
Prednosta Višňovský povedal: "Je nešťastné rozprávať o navýšení stavieb, keď my dávame do plánu v rámci rozpočtu odhady. Pod tlakom jednotlivých výborov mestských častí sa zaraďujú do plánov stavby, ktoré vidia ako prioritné, pričom nie je pripravená projektová dokumentácia."
Odhad sa podľa prednostu može líšiť od projektovej dokumentácie aj následnej ceny, ktorá vzíde z verejného obstarávania, pričom ešte sa ani nezačali stavebné práce.
"Toto sa snažím vysvetľovať už dosť dlho, aby sme sa ujednotili. Môžeme sa baviť o konkrétnych stavbách, ale kto má pochybnosti, že na niektorej stavbe došlo k neúmernému navýšeniu, nie je žiadny problém poslať tam expertov na stavebnú činnosť, súdnych znalcov, nech prehodnotia tieto veci. Z našej strany je to otvorená vec. Avšak som presvedčený, že k týmto veciam nedochádza," zdôraznil prednosta.
Dodal, že k výrazným navýšeniam nákladom dochádzalo aj v minulosti. Podľa jeho informácií v roku 2006 sa mesto odklonilo od plánu po skutočne zrealizované stavby o 56 percent. V nasledujúcich rokoch to bolo 20, respektíve 17 percent.
Vyjadril sa aj k znižovaniu cien stavebných materiálov: "My sme v tomto roku nerobili žiadne iné stavby, iba líniové. Teda cesty, parkoviská a podobne. Povedzte mi, kedy sa v tomto roku znížila cena za ropné produkty, teda za asfaltové koberce, ktoré používame. Nebavíme sa o tehlách, o malte či cemente, ale o líniových stavbách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári