Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Stámiliónový tender prešovská radnica vypísala rýchlo a potichu

Mesto Prešov vyhlásilo tender na poskytovanie komplexných služieb v odpadovom hospodárstve. V súčasnosti túto činnosť vykonáva mestská spoločnosť Technické služby mesta Prešov.

Technické služby. S odpadovým hospodárstvom sa zrejme rozlúčia.Technické služby. S odpadovým hospodárstvom sa zrejme rozlúčia. (Zdroj: Michal Frank)

Od 1. januára má lukratívnu zákazku na 10 rokov v objeme 24,667 miliónov eur prevziať víťazná firma. Tender vyhlásilo vedenie mesta v tichosti a rýchlo, bez informovania poslancov a technických služieb. Už teraz sa hovorí, že súťaž je šitá pre taliansku spoločnosť Kosit, ktorá v odpadoch podniká v Košiciach.

PREŠOV. Prednosta Mestského úradu v Prešove Jozef Višňovský, ktorý podal návrh na verejnú súťaž, sa odvoláva na koncepciu odpadového hospodárstva na roky 2009 - 2015, ktorú mesto schválilo v apríli.

"V záverečnej časti je aj akčný plán plnenia tejto koncepcie. Bolo schválené, aby prednosta mestského úradu v máji pripravil návrh na zefektívnenie nakladania s odpadom v meste s cieľom zníženia dopadu na rozpočet mesta." Višňovský tvrdí, že na základe analýzy auditov je riešenie jednoduché. "Vypísať verejnú súťaž na dodávateľa na komplexné nakladanie s odpadom," zdôraznil.

Cieľom má byť stabilizácia ceny

Podľa prednostu nová zmluva "dosiahne pre mesto stabilizáciu ceny, čo v technických službách nevieme". Ceny sa vraj neustále počas roka navyšujú a na to, aby služby mohli od nového roku nakladať s odpadom, by potrebovali výrazný kapitálový vstup do technických zariadení.

"Nie sú schopné prijať žiaden úver, lebo sú v takých ekonomických číslach, že banka by im poskytla úver len na základe garancie mesta," argumentuje Višňovský.

Technické služby sa súťaže vzhľadom na podmienky zúčastniť nemôžu. Postup radnice považuje koalícia aj opozícia za skrytú privatizáciu. S riaditeľkou tvrdia, že mestské technické služby sú schopné aj naďalej vykonávať služby v odpadovom hospodárstve.

Višňovský: Nikto nehovorí o zániku

Technické služby podľa Višňovského ostanú zachované. "Nikto nehovorí o ich likvidácii. Bavíme sa o nakladaní s odpadom, lebo na základe čísel, ktoré máme, ho nevieme riešiť," zdôraznil Višňovský.

V Košiciach Technické služby mesta Košice zanikli, keď stratili najlukratívnejší predmet činnosti po príchode spoločnosti Kosit. V nej má mesto 34 percent a taliansky investor 66 percent. Tender vyhlásila košická radnica po tom, čo ho odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo, ktoré sa vyjadrovalo aj k podmienkam.

Názor

Kusendová: Je to likvidačný ťah

"Pekné reči, ale zlé úmysly," myslí si Mária Kusendová, donedávna predsedníčka dozornej rady Technických služieb mesta Prešov a členka mestskej rady za stranu Smer. Tvrdí, že vyhlásením súťaže mohol byť porušený zákon a že zámer mesta je skrytou privatizáciou. "Podľa zákona o obecnom zriadení mestské zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce. Podľa môjho názoru komunálny odpad k nim patrí. O pripravovanej verejnej súťaži malo rozhodnúť mestské zastupiteľstvo. V tom vidím porušenie zákona," hovorí o potichu vyhlásenej súťaži vedením mestského úradu poslankyňa Kusendová. "Je jednoznačné, že mesto postavilo kritériá vo vyhlásenej verejnej súťaži tak, aby znemožnilo TSMP, teda vlastnej firme, ktorú založilo na nakladanie s odpadmi, prihlásiť sa do súťaže. Je to likvidačný ťah."

Ak sa verejná súťaž zrealizuje, Kusendová predpokladá zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, prepúšťanie zamestnancov, tým zvýšenie nezamestnanosti v Prešove a potrebu financií na odstupné z mestského rozpočtu. Podľa nej suma, s ktorou tender počíta, nie je reálna. Odrazí sa to buď na zvýšení poplatkov pre ľudí, alebo na mestskom rozpočte.

Prednosta úradu však oponoval práve tým, že sa má cena zafixovať: "To sú ľúbivé prehlásenia, ktoré nemajú oporu v realite. Veľmi dobre vieme, že ku každej zmluve sa dá urobiť dodatok. A je evidentné, že každý súkromný podnikateľ, ktorý príde, nepríde kvôli tomu, aby bol stratový. Technické služby v súčasnosti nie sú postavené na tejto báze. Nepracujú s cieľom vyťažiť z občanov - a to je veľký rozdiel," reaguje poslankyňa.

Mária Kusendová vyvracia tvrdenia, že TSMP nebudú schopné zabezpečovať nakladanie s odpadom. Takisto ako to, že si nemôžu brať úver. "Spustený zámer mesta je skrytá privatizácia. A nám ostanú oči pre plač," dodala.

Názor klubu KDH, SDKÚ

Opozícia: Pripomína to nástenkový tender

Vyšachovanie technických služieb z odpadového hospodárstva považuje za nenormálne aj opozičný poslanecký klub KDH, SDKÚ. Zaráža ich najmä spôsob vyhlásenia súťaže a to, ako sa mesto správa k firme, ktorej je stopercentným vlastníkom.

Predseda pravicového klubu Stanislav Kahanec zvýraznil fakt, že vo Vestníku verejného obstarávania (VO) je uvedené ako kontaktné miesto Zvonárska 8, Košice: "Pripomína mi to nástenkový tender. Niekto úplne cudzí, čo nemá nič spoločné s úradom, zastrešuje túto finančne náročnú súťaž." Zarazilo ho, že prednosta svoj zámer poslancom dal vedieť len krátko pred zverejnením vo vestníku. "Poslanci nie sú hodní, aby to dostali v predstihu. O odpadovom hospodárstve sa hovorilo v čase schvaľovania koncepcie, odvtedy akoby sa po tom zľahla zem. Nedostali sme nijaké informácie a zrazu sa prednosta odvoláva na koncepciu." Juraj Hurný (SDKÚ) odkazuje prednostovi, že pripraviť návrh na zefektívnenie nakladania s odpadom a vypísať tender na zákazku za desiatky miliónov sú dve diametrálne odlišné záležitosti. Podľa neho ide o "kulehu", lebo je presvedčený, že súťaž bola vypísaná na mieru jednej firme.

"Súťaž je vyložene postavená tak, aby sa jej akciová spoločnosť so stopercentnou účasťou mesta nemohla zúčastniť," vyslovila názor poslankyňa Andrea Turčanová (KDH). "Nerozoberalo sa to na predstavenstve, robili to potichučky. Je prinajmenšom čudné, že mesto chce zničiť vlastnú spoločnosť."

Zástupcovia opozície pripomenuli, že v súčasnosti patria Prešovčania k mestám s najnižšími poplatkami za odpady. Viac platia aj Bystričania, v Košiciach je daň za odpad o viac ako polovicu vyššia ako v Prešove.

Stanovisko firmy

Kosit potvrdil: Máme záujem

Košická spoločnosť Kosit, a. s., je jednou z tých, ktorá spĺňa podmienky verejnej súťaže vypísanej mestom Prešov. Potvrdila, že sa o poskytovanie komplexných služieb nakladania s odpadmi na desať rokov uchádzať bude.

Spoločnosť Kosit sa v poslednom čase začala aktivizovať aj v Prešove. Aj v piatok vyšiel v miestnej tlači inzerát o prerokovaní zámeru Kositu na vystavanie nového zberného dvora na zhromažďovanie a dočasné uloženie odpadov v Prešove-Ľuboticiach. "Základnou činnosťou našej spoločnosti Kosit, a. s., je nakladanie s odpadmi. Je preto prirodzené, že máme záujem uchádzať sa o poskytovanie týchto služieb pre mesto Prešov," potvrdil nám záujem o prihlásenie do verejnej súťaže Roland Bánhegyi, PR manažér Kositu.

Ako komentuje informácie, že verejná súťaž bola ušitá na mieru pre Kosit? "V súčasnej dobe nemáme podrobne vyhodnotené podmienky, ktoré obstáravateľ kladie na poskytovateľa služieb, ale aj na základe tých informácií, ktoré momentálne máme, si myslíme, že tieto kritériá môžu splniť viaceré spoločnosti. A preto nám nie je jasné, prečo sa meno našej firmy spája s touto verejnou súťažou v takýchto súvislostiach."

Aké aktivity v súčasnosti vyvíja Kosit v Prešove? "V meste Prešov sme minulý mesiac otvorili obchodné zastúpenie, ktoré sme pripravovali a zvažovali takmer rok. Zameraním tohto obchodného zastúpenia je priblížiť naše služby zákazníkom v Prešove, pretože tam už v súčasnosti s niekoľkými firmami spolupracujeme. Prioritnými zákazníkmi sú pre nás podnikateľské subjekty, pre ktoré zabezpečujeme zber, odvoz, zhodnotenie a zneškodnenie priemyselných odpadov všetkých druhov," dodal R. Bánhegyi.

Stanovisko radnice

Tvrdia: Poslancov sme informovali

S otázkami týkajúcimi sa Technických služieb mesta Prešov sme sa obrátili aj na primátora Pavla Hagyariho (nez.). Pýtali sme sa, prečo nebolo mestské zastupiteľstvo informované o verejnej súťaži a prečo o nej nehlasovalo. Ďalšia otázka sa týkala faktického vyradenia TSMP zo súťaže a toho, či boli súťažné podmienky robené priamo na mieru nejakej firme (konkrétne Kosit). K otázkam sa primátor nevyjadril, za radnicu znovu odpovedal prednosta Jozef Višňovský: „Jednoznačne odmietam tvrdenie, že poslanci neboli informovaní o vyhlásení tejto verejnej súťaže. Materiál, ktorý o vyhlásení súťaže vopred informoval, bol prerokovaný na zasadnutí mestskej rady a takisto aj na samostatnom stretnutí, ktoré sa venovalo nakladaniu s odpadmi v našom meste za účasti zástupcov Technických služieb mesta Prešov, a. s., členov predstavenstva a dozornej rady tejto spoločnosti. Poslanci teda boli informovaní," zareagoval prednosta a pokračoval: „Podmienky tejto verejnej súťaže boli zverejnené vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie v Bratislave a takisto vo vestníku Publikačného úradu Európskej únie, prihlásiť sa teda do nej môže akákoľvek spoločnosť z celej Európskej únie. Do dnešného dňa evidujeme už 7 podnikateľských subjektov, ktoré si vyžiadali súťažné podklady. Jednou zo základných prirodzených a logických podmienok však je, aby spoločnosť nevykazovala stratu vo svojej podnikateľskej činnosti." Ako dodal, hospodárenie TSMP sa pohybovalo v červených číslach, preto „je pre ne veľkým problémom uspieť v tejto súťaži".

Fakty

Ceny za odpad v niektorých krajských mestách

Prehľad cien poplatkov za odpad vo vybraných krajských mestách. Uvádzame základný ročný poplatok za jednu osobu (prvú v spoločnej domácnosti, pri ďalších sú možné zľavy).

2007:

Košice: 650 Sk (21,58 €)

Prešov: 500 Sk (16,60 €)

Banská Bystrica: 584 Sk (19,39 €)

2008:

Košice: 948 Sk (31,47 €)

Prešov: 600 Sk (19,92 €)

Banská Bystrica: 640 Sk (21,24 €)

V roku 2009 boli poplatky približne rovnaké ako v roku 2008, len prepočítané na eurá a zaokrúhlené smerom nadol.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 397
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 805
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 673
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 115
 5. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 110
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 927
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 256
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 895
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 688
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

2 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

13 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop