Stovky obyvateľov regiónu, bývalí účastníci bojov, zástupcovia armád, ale aj najvyšší predstavitelia krajiny si v utorok uctili pamiatku ľudí, ktorí prišli o život pri karpatsko-duklianskej operácii.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Od operácie, ktorou sa začalo oslobodzovanie vtedajšieho Československa, uplynulo 65 rokov. Masívne boje zanechali po 80 dňoch približne 130 000 mŕtvych a zranených vojakov.
"Bojovali sme prakticky za pochodu, nebolo zabezpečené dostatočné zásobovanie potravinami, strelivom, problematické bolo ošetrovanie zranených," spomínal český generál Tomáš Sedláček, ktorý sa na bojoch na Dukle priamo zúčastnil. Nemeckým pozíciám navyše výrazne nahrával terén, podľa Sedláčka museli vojaci útočiť do priamo do kopcov, často sa tak stávali dobrými cieľmi pre nemeckých strelcov.
Mohutná vojenská operácia bola pripravená vo veľmi krátkom čase. Jej cieľom mala byť najmä pomoc Slovenskému národnému povstaniu, to však vypuklo neočakávane skoro. Sovietske a československé vojská preto museli spustiť náročnú operáciu v horách takmer okamžite, útok odštartovali 8. septembra 1944.
Masívny útok však muselo vojenské velenie po niekoľkých týždňoch zastaviť. Na Slovensku totiž Nemci potlačili povstanie, rýchla operácia preto stratila zmysel. Napriek tomu sa vojskám práve 6. októbra podarilo oslobodiť obec Vyšný Komárnik, ktorá je najbližšou pri Duklianskom priesmyku. Boje v regióne však pokračovali ešte takmer dva mesiace, blízke mesto Svidník napríklad oslobodili až v januári 1945.
Trvalé stopy
Práve obyvateľov oblasti dlhotrvajúce ťažké vojenské zrážky tvrdo postihli. "Z regiónu ešte Nemci evakuovali stovky obyvateľov, tí však po návrate často našli už len ruiny domov či pozabíjaný statok," uviedol riaditeľ občianskeho združenia Chránime kraj pod Duklou Milan Cocuľa. Koniec vojny utrpenie ľudí nezmiernil, nasledovali ťažké roky, keď situáciu v oblasti museli dokonca mierniť dodávky potravín. Aj preto si podľa Cocuľu miestni obyvatelia udalosti z konca 2. svetovej vojny stále vážia.
K pamätníku prišli prezident Ivan Gašparovič či premiér Robert Fico, nechýbali však aj obyvatelia vzdialenejších regiónov. "Som až od Medzilaboriec, hoci som sa bojov priamo nezúčastnil, konfliktom sme priamo trpeli," povedal 84-ročný Andrej Savka. Savkovcom počas bojov bomba zničila dom, v ňom mali pripravené zásoby na zimu, ktoré chceli ukryť v lese.
Vojenské pamiatky na ťažké boje sú v regióne stále viditeľné. Starajú sa o ne aj viaceré občianske združenia. Problémom však podľa Cocuľu je aj ich rozkrádanie, časť vojenskej techniky preto z miest bojov presunuli do múzea vo Svidníku.
Historici sa napriek problémom, s ktorými sa vojská počas operácie stretli, považujú operáciu za úspešnú. "Karpatsko-duklianska operácia je základnou časťou oslobodzovania Československa a príchodu Československých jednotiek do republiky," povedal riaditeľ českého Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári