Preto vo februári požiadala Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove o kompenzačný príspevok na úpravu kúpeľne. V máji dostala rozhodnutie o tom, že jej žiadosť zamietajú.
PREŠOV. Kompenzácia na prestavbu kúpeľne so sprchovacím kútom tejto 53-ročnej žene, ktorej zdravotný stav je podľa lekárov už roky nemenený, podľa úradníkov nepatrí. Katarína však hovorí, že trpí bolesťami pri každom pohybe. Nedokáže zvládnuť bariéry pri vchádzaní a vychádzaní z vane a chcela by si sama zabezpečovať osobnú hygienu. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že onkologickí pacienti sú mobilní, lebo nie sú na vozíku, trpia bolesťami, ktoré ich obmedzujú.
Odvolanie
Rodina sa voči rozhodnutiu odvolala. Z rozhodnutia zároveň zistili, že posudkový lekár Kataríne, ktorá má v kostiach metastázy a je v neustálej liečbe, znížil mieru postihnutia na 50 percent bez toho, aby žiadal o zdravotné záznamy, alebo aby pacientku o tom informoval.
"Všimli sme si to až pri podávaní odvolania a veľmi nás to prekvapilo. Nevieme, ako a kedy sa to stalo," povedala nám Katarínina sestra Mária Kurtová.
Košické pracovisko Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava preskúmalo rozhodnutie prvostupňového orgánu. Dožiadali si ortopedický nález a Katarínu navštívili aj doma.
"Prvostupňový orgán chybne stanovil mieru funkčnej poruchy, pretože v odbornom náleze nie je uvedené ukončenie onkologickej liečby a ani zlepšenie zdravotného stavu. Opravil to listom dňa 11. 9. 2009, o čom upovedomil aj účastníčku konania," uvádza v rozhodnutí riaditeľ košického pracoviska Emil Kurčák. Podľa M. Kurtovej takýto list sestra dodnes nedostala.
Nové zamietnutie
Odvolací orgán však tiež potvrdil zamietavé stanovisko. "Stupeň poruchy mobility, ktorú má menovaná v lekárskych nálezoch, nepodmieňuje úpravu rodinného domu, nie je odkázaná na požadovanú bezbariérovú úpravu kúpeľne," uvádza v odôvodnení E. Kurčák.
Pre zmiernenie ťažkostí odporúča v zmysle Liečebného poriadku prostredníctvom odborného lekára požiadať o pomôcky zo systému zdravotného poistenia.
Zaujímalo nás, ako sa mohlo stať, že prešovský ÚPSVaR Kataríne znížil mieru funkčnej poruchy. "Z odvolacieho orgánu nám doteraz nebol vrátený spisový materiál, preto sa k tejto otázke nevieme vyjadriť," reagovala na otázku riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny na prešovskom úrade práce Zlatica Raslavská.
Osobná asistencia
Podobne vyznieva aj prípad mladého nepočujúceho študenta Juraja Holéczyho, u ktorého je miera funkčnej poruchy posúdená na 70 percent. ÚPSVaR v Prešove žiadal o kompenzáciu v podobe asistenta, keďže študuje na vysokej škole a potrebuje tlmočenie do posunkovej reči. V tomto prípade sa v komplexnom posudku zo dňa 12. augusta uvádza, že mu patrí príspevok na kúpu pomôcky, ktorým je televízor s teletextom. Dokonca, v prípade poruchy aj príspevok na opravu pomôcky, ako aj finančný príspevok na osobnú asistenciu v rozsahu 250 hodín ročne.
"Vnuk je na dennom štúdiu v Košiciach a podľa tohto rozhodnutia má nárok na asistenta jednu hodinu denne. To mu rozhodne nepomôže, ale on chce študovať. Hodina denne stačí pre človeka, ktorý si občas potrebuje niečo vybaviť, ale nie pre študenta. Podľa mňa by sa mala taká kompenzácia posudzovať individuálne," povedala o situácii babka študenta Mária Johanová.
Aj o tento prípad sme sa u kompetentných zaujímali. "Neevidujeme žiadosť menovaného, aj keď mu bola v komplexnom posudku navrhnutá osobná asistencia v rozsahu 250 hodín ročne. K stanoveniu rozsahu hodín sociálny pracovník vykonáva prieskum za účasti klienta. Rozhovor je vedený tak, aby klient sám označil úkony, pri ktorých potrebuje pomoc inej fyzickej osoby, ako aj ich rozsah. Rozsah hodín je takmer v každom prípade konsenzus klienta a sociálneho pracovníka zapracovaný do komplexného posudku," uviedla Zlatica Raslavská.
Podľa našich informácií však Juraj Holéczy podal žiadosť 1. júla 2009 a na jej základe bol vypracovaný komplexný posudok. Spomínaný prieskum sa doteraz neuskutočnil.
Komu pridelili kompenzácie
V tomto roku prijali na ÚPSVaR v Prešove 1 940 žiadostí o rôzne formy kompenzácií dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. "Vyhoveli sme 1 114 žiadateľom, v 826 prípadoch boli žiadosti zamietnuté pre nesplnenie podmienok zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu, prevažne zo zdravotného dôvodu. Na kompenzáciách bolo doteraz vyplatených 766 805 eur," konštatovala riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny Z. Raslavská.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári