Minulý pondelok bolo v Stropkove zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ). Predtým sa poslanci stretli na rokovaní v máji. Zákon o obecnom zriadení pritom hovorí, že zasadnutia sa majú zvolávať podľa potreby, najmenej však raz za dva mesiace.
STROPKOV. Vedenie mesta sa obhajuje, že nepodcenilo žiadnu tému, podliehajúcu schváleniu poslancami mestského zastupiteľstva (MsZ). "Nedovolíme si zľahčovať zákonom určenú lehotu, v akom minimálnom cykle sme povinní zvolávať zasadnutia mestského zastupiteľstva," informoval hovorca mesta Stropkov Imrich Makó. Napriek tomu zákonnú lehotu samospráva v Stropkove nedodržiava.
Obrimčák: Nechceli sme sa uponáhľať
Od začiatku funkčného obdobia súčasného vedenia mesta Stropkov bolo zvolaných 27 zasadnutí MsZ. V roku 2009 má MsZ zasadať sedemkrát. "Dominantnou témou sú dôsledky hospodárskej krízy. Jej vývojom a dopadom na mestský rozpočet sa zaoberáme už niekoľko mesiacov. Našou prioritou bolo spracovať korektnú úpravu rozpočtu, ktorá by odrážala naše reálne možnosti. Pri zvažovaní všetkých alternatív sme sa z objektívnych dôvodov nechceli uponáhľať, a preto sme otázke rozpočtu venovali širší časový priestor," uviedol primátor mesta Peter Obrimčák (Smer).
Fair-play: Je to v rozpore so zákonom
Zákon o obecnom zriadení hovorí, že zasadnutia zastupiteľstva sa majú zvolávať najmenej raz za dva mesiace.
"Táto povinnosť primátorovi vyplýva priamo zo zákona a teda ak zastupiteľstvo nezvolá, bezpochyby ide o konanie v rozpore so zákonom. Zákon v tomto prípade hovorí jasnou rečou, najmenej raz za dva mesiace. Iný výklad je len 'znásilňovaním' zákona. Samospráva bola koncipovaná na tom princípe, aby minimalizovala možné zásahy štátu. Má schopnosť aj sama sa vysporiadať s takýmito situáciami - prostredníctvom hlavného kontrolóra, alebo tým, že umožňuje tretine poslancov zvolať mestské zastupiteľstvo alebo tým, že zastupiteľstvo bude aj reálne využívať svoju kontrolnú funkciu. Štát môže zasiahnuť upozornením prokuratúry na nezákonný postup samosprávy. Samotní obyvatelia sú však tými, ktorí majú najväčšiu silu ovplyvniť konanie svojich volených zástupcov," informoval Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play.
Vyhovárajú sa na štatutára mesta
Poslanec Jaroslav Prokopovič (SDKÚ) si myslí, že takýmito vecami sa má zaoberať mestská rada. "Nemám možnosť vystúpiť v mestskej rade, a nemám možnosť sa jej ani zúčastniť. Členovia rady nesú zodpovednosť za všetko. Ja sa k tomu nevyjadrujem," povedal.
Pridal sa k nemu aj ďalší poslanec Marián Bujdoš (SDKÚ): "Súhlasím s kolegom. Sme prakticky na jednej vlne, nemáme zastúpenie v mestskej rade.Členovia rady si mali rozmyslieť, či rozpočet alebo niečo také nemohlo byť skôr predložené, ako teraz v októbri."
Nezávislý poslanec Daniel Čura tiež kritizuje nedodržiavanie lehoty: "Mali by sme dodržiavať zákon. Avšak je to na tom, kto zvoláva zastupiteľstvo. Z mojej iniciatívy a z iniciatívy opozičných poslancov, ktorí tu nemajú väčšinu, je veľmi ťažké zvolať mestské zastupiteľstvo."
Politické rozloženie v mestskom parlamente
V stropkovskom mestskom zastupiteľstve je 18 poslancov, z toho šiesti sú za Smer, šiesti z KDH. Troch má SDKÚ, dvaja sú nezávislí a jeden je z HZDS. Koalíciu tvorí Smer s KDH. Na zvolanie zastupiteľstva stačí tretina poslancov, čiže v prípade Stropkova šesť. Z týchto čísiel je zrejmé, že iniciovať zvolanie zastupiteľstva pri nekonaní primátora mohli ako poslanci koalície, tak aj ostatní poslanci, ktorých je - presne šesť.
Primátor Peter Obrimčák. Tvrdí, že prioritou bolo spracovať korektnú úpravu rozpočtu.
Foto: čor
FAKTY
Poslanecký sľub
Poslanec obecného zastupiteľstva skladá sľub podľa zákona o obecnom riadení, ktorý znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce, dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy, a pri výkone svojej funkcie poslanca obecného zastupiteľstva ich budem uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia."
Starostovský sľub
Z toho istého zákona citujeme sľub, ktorý skladá starosta. Znie takto: "Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce a Slovenskej republiky. Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy budem pri výkone svojej funkcie starostu uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
spracovala: čor
Netrápi vás, že vaši poslanci štyri mesiace nerokovali?
Pýtali sme sa v stropkovských uliciach, čo si myslia o tom, že zasadnutie mestského zastupiteľstva bolo až po takmer štyroch mesiacoch. Zákon o obecnom zriedení hovorí o tom, že by sa mali schádzať aspoň každé dva mesiace.
Viera Lozáková
- Poslanci by mali zasadať podľa mňa každý mesiac. Veď problémov na riešenie je dosť a nerobia to zadarmo.
Drahomíra Rusinková
- Nemyslím si, že tento krok bol správny. Mali by sa schádzať častejšie. Stále sa vyskytne nejaký problém a treba ho riešiť.
Martina Babiarčíková
- Poslanci by mali zasadať tak často, ako sa to patrí. A hlavne by mali riešiť problémy. Napríklad s Rómami, ktorí rušia nočný pokoj
Helena
- Toto je na svedomí primátora a poslancov. Myslím si, že keď ich ľudia volia, tak by sa mali správať tak, aby obhajovali ich záujmy. Veď aj keď chodíme do práce, musíme dodržiavať pracovný čas.
Poznámka
Stropkov asi nemá problémy
Poslanci v Stropkove nemajú o čom rokovať. V čase, keď všetky samosprávy bijú na poplach, stropkovskí radní páni sedia ticho. Dokonca ani nemajú potrebu stretnúť sa a rokovať o problémoch, ktoré v tomto meste sú. Mali štvormesačnú pauzu. Nenašiel sa ani jeden poslanec, ktorého by pálil nejaký problém. Poslanci, aj opoziční, majú alibistický postoj. Vyhovárajú sa na mestskú radu. Avšak veď práve úlohou opozičných poslancov je v demokracii kontrolovať chod vecí verejných a upozorňovať na nedostatky. A ak sa tak nedeje, je to alibizmus.
Hlavným vinníkom za vzniknutú situáciu je však jednoznačne primátor, ktorého psou (i zákonnou) povinnosťou je zvolávať zasadnutia MsZ. Ako si môže dovoliť mesiace obchádzať poslanecký zbor? Či podľa neho je to mesto blahobytu, v ktorom nikto nemá žiadny problém? Alebo sa mu tak dobre sedí vo veľkom i regionálnom parlamente, že na ten vlastný ani nemá čas?
Veronika Čorňáková a Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári