Bez prítomnosti primátora i kamier sa včera konalo mimoriadne zasadnutie prešovského mestského zastupiteľstva (MsZ). Jeho zvolanie si vynútila situácia s nakladaním s komunálnym odpadom, keď mesto vyhlásilo verejnú súťaž, ktorej podmienky nespĺňajú Technické služby mesta Prešov (TSMP). Kauza sa tak zo stránok Korzára dostala na pôdu mestského parlamentu. Ten žiada sporný tender zrušiť. Trvá aj na odvolaní prednostu a vedúcej odboru.
PREŠOV. Primátor Pavel Hagyari (nez.) sa poslancom prihovoril, a potom z rokovania odišiel. Odôvodnil to slovami, že oba politické tábory medzi poslancami si z tejto pôdy spravili predvolebnú arénu, čoho sa on zúčastňovať nemieni. Ako povedal, poslanci neustále hovoria o šetrení, pričom zvolanie mimoriadneho rokovania MsZ bude stáť mestskú kasu znovu asi 5-tisíc eur.
Hagyari: Mesto doteraz porušovalo zákon
Hagyari, ktorý je podpísaný pod vyhlásenou verejnou súťažou na nakladanie s odpadmi, sa k nej prvý raz verejne vyjadril. Pre Korzár uviedol: „Moje stanovisko je totožné so stanoviskom Úradu pre verejné obstarávanie, so stanoviskom hlavného kontrolóra, ktorí skonštatovali, že mesto niekoľko rokov porušuje zákon o verejnom obstarávaní a de facto nám hrozí mastná pokuta. Túto súťaž bolo povinné mesto robiť už dávnejšie. Je škoda, že sa o to poslanci neinteresovali v čase, keď tento zákon nadobudol účinnosť."
MsZ: Súťaž treba zrušiť
Rokovanie MsZ pokračovalo po odchode primátora. Poslanecký zbor bol pri konečnom verdikte jednotný. Všetkých 30 prítomných poslancov jednomyseľne odsúhlasilo uznesenie, podľa ktorého MsZ žiada primátora mesta zrušiť vyhlásenú verejnú súťaž. MsZ takisto žiada primátora „nevyhlasovať na uvedený predmet zákazky verejné obstarávanie bez predchádzajúceho prerokovania a súhlasu MsZ v Prešove". Mestský parlament uložil prednostovi pripraviť na november riešenie problémov v oblasti nakladania s odpadmi, vrátane alternatívy transformácie akciovej spoločnosti TSMP na mestskú príspevkovú organizáciu.
Laca: Mesto sa k TSMP správa macošsky
K odpadom sa vyjadril predseda Predstavenstva TSMP, poslanec Milan Laca (Smer). Poukázal na neštandardný spôsob vypísania verejnej súťaže, ktorej kritériá spĺňajú tak 2 - 3 firmy. Vymenoval celý rad nezrovnalostí, ktoré sa pri tomto tendri vyskytli. Zdôraznil, že mesto sa k svojej spoločnosti správa "jemne povedané, macošsky, k čomu je iks príkladov".
Laca spochybnil nastavenie kritérií pre verejnú súťaž. Za neštandardné považuje obdobie desiatich rokov trvania zákazky, ako aj fakt, že obstarávateľom je košická právnická kancelária, či výšku obratu, ktorú musí uchádzač spĺňať. Podľa Laca sú takto nastavené podmienky diskriminačné nielen pre TSMP, ale aj pre ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa odpadmi. Pripomenul aj ďalšie komplikácie - záväzky voči Recyklačnému fondu, záložné právo na techniku, komplex úverových zmlúv, majetok spoločnosti či náklady na odstupné pre zamestnancov z úseku odpadového hospodárstva.
Zastupiteľstvo vynechali
Hlavným problémom kauzy podľa poslancov nie je fakt, že bola vyhlásená verejná súťaž, ale to, že o nej nerozhodovalo mestské zastupiteľstvo. Považujú to za porušenie zákona. Nakladanie s odpadmi totiž patrí medzi hlavné úlohy samosprávy, ktorá má dva orgány - primátora a zastupiteľstvo. "Primátor sa podpísal pod návrh na vyhlásenie verejnej súťaže. Samospráva však neznamená, že mesto spravuje sám primátor. Namietame to, že súťaž na 10 rokov bola vypísaná bez vedomia MsZ a je to vlastne skrytá privatizácia technických služieb," povedal Juraj Hurný (SDKÚ).
Hlavný kontrolór: Nebolo to v poriadku
Hlavný kontrolór Milan Tkáčik pripomenul okolnosti vzniku TSMP v roku 1995. Vtedy mesto vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na transformáciu a privatizáciu mestskej príspevkovej organizácie TSMP. Časť náplne podnikov (zeleň, osvetlenie) skutočne prešla na súkromné firmy, v niektorých z nich malo mesto účasť. Pri ostávajúcej časti, vrátane odpadov, komisia vyhlásila, že nesúhlasí s predloženými ponukami. Preto MsZ na svojom mimoriadnom zasadnutí 31. 10. 2005 rozhodlo o vzniku akciovej spoločnosti TSMP. Milan Tkáčik upozornil, že aj v tom čase platil zákon o verejnom obstarávaní, ktorý "túto činnosť nevylučoval, ale podmieňoval verejným obstarávaním. To znamená, akonáhle sa vytvorila akciová spoločnosť, bolo nutné vypísať verejné obstarávanie". Práve na to sa odvolávajú právnici, ktorí považujú zmluvu za neplatnú. Mesto malo buď vypísať verejnú obchodnú súťaž, alebo vytvoriť mestskú príspevkovú organizáciu.
Prednosta súťaž obhajuje
Kroky radnice obhajoval prednosta mestského úradu Jozef Višňovský. "Boli sme povinní súťaž uskutočniť," argumentoval s odvolaním sa na odporúčanie Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa jeho slov robia technické služby len časť odpadového hospodárstva, zvyšok ide cez subdodávateľov. Preto chce mesto zveriť túto činnosť jednej silnej firme, ktorá nie je v strate - nech už by vznikla akokoľvek - a zastabilizuje cenu. "K zmluve nemôže byť žiaden dodatok, než navýšenie o infláciu," uviedol. Podľa Višňovského môže nová spoločnosť prevziať aj záväzky voči Recyklačnému fondu, ako aj terajších zamestnancov TSMP. "Vedenie mesta urobí všetko preto, aby ani jeden zo zamestnancov, ktorí sú ohrození, neprišiel o svoju prácu," zdôraznil.
Zachovanie zamestnanosti nie je garantované
Problémom je, že záväzok týkajúci sa prevzatia zamestnancov zo súťažných podmienok nijako nevyplýva. Prednostovi to pripomenulo viacero poslancov, vrátane Vasiľa Janka (SDKÚ): "Komu rozprávate takéto nezmysly? Vy ste už rokovali s víťazom? Nemáte to v súťažných podmienkach. Či vy už viete, kto vyhrá?"
Prednostove slová rozčúlili aj Máriu Kusendovú (Smer): "Ak pán prednosta povie, že nie je dôležité, prečo vznikol schodok v istej firme, tak to už je mozgová blokácia." Pripomenula, že obyvatelia dlhujú na poplatkoch za odpady asi 400-tisíc eur, čo je však problém úradu, nie technických služieb. Takisto poukázala na to, ako boli v minulosti robené vo firme finančné operácie. Už predtým k tomu pre Korzár uviedla: "Ekonomický stav TSMP nie je zlý. Len sa naprávali a odstraňovali neduhy ekonomiky, ktoré sa urobili v minulosti. Preto sa narobili, aby sa vykazoval zisk. Okrem toho boli tam výdavky, ktoré nemali byť výdavkami TSMP a tie náklady vznikli v dôsledku nezmyselných príkazov a nariadení mesta. Konkrétne veci vieme zdokumentovať." Bývalá predsedníčka dozornej rady TSMP Mária Kusendová poznamenala, že ku každej zmluve je možné pripraviť dodatok, ktorý navýši cenu v neprospech mesta. Na margo prednostových ubezpečení, že to tak nie je, dodala: "Načo gestá, keď máme skúsenosti."
TSMP: Zmluvy so subdodávateľmi podpisuje mesto
Riaditeľka TSMP Andrea Marcinková uviedla, že nie je pravda, že technické služby sa podieľajú na spracovávaní odpadu len 20 percentami, ale 45 percentami, pričom subdodávatelia majú na starosti vývoz a skládkovanie na základe zmlúv, ktoré s nimi podpisuje mesto. Pre tieto firmy bola akceptovaná vyššia cena, kým pre činnosť, ktorú vykonávajú TSMP, sa podľa jej slov cena pre tento rok nezvyšovala ani o infláciu. Plánované investície, ktoré spoločnosť požadovala z rozpočtu, mali byť využité práve na zakúpenie techniky, aby TSMP mohli rozvíjať činnosť. Riaditeľka potvrdila, že spoločnosť je schopná zabezpečovať nakladanie s odpadmi aj podľa nového zákona o odpadoch. "Verejné obstarávanie prebieha, nám neostáva nič iné, ako využiť všetky zákonné možnosti," dodala riaditeľka. Potvrdila, že v súťažných podkladoch nie je nič o tom, že by nový partner mal prevziať zamestnancov TSMP, ani s ňou o tom nikto nerokoval.
Kužma sa pustil do Hagyariho
Včerajšieho zasadnutia sa zúčastnil aj poslanec Národnej rady SR Štefan Kužma (SDKÚ), podľa ktorého sa o spornom tendri bavili aj poslanci hospodárskeho výboru s riaditeľom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten ich vraj ubezpečil, že ak príde podnet, ÚVO sa mu bude venovať. Dôvodom zrušenia súťaže by podľa jeho informácií mohlo byť nastavenie kritéria o výške obratu uchádzačov. Kauza mu pripomína "nástenkový tender".
Kužma sa pustil aj do Hagyariho: "Som v šoku. Primátor ujde zo zastupiteľstva. Neviem, či sa to v nejakom meste stalo. V Prešove už tretí raz... Evidentne mu nezáleží na tom, čo sa v meste deje." Poznamenal, že kedysi bol Prešov v takej finančnej kondícii, že mu banky núkali odkúpenie košického "bieleho domu", aby mala košická samospráva hotovosť. "Dnes nemá ani na to, aby tu boli kamery? Tam sa mesto prepracovalo? Možno nastal čas utvoriť komisiu, ktorá by sa venovala záchrane tohto mesta, ktoré zjavne primátor opúšťa," ukončil svoj emotívny prejav.
Trvajú na svojom
Chcú hlavy Višňovského i Špačkovej
Poslanecký zbor bol jednotný aj pri ďalšom bode. Prelomil veto primátora Prešova Pavla Hagyariho. Išlo o uznesenie týkajúce sa výkupu časti pozemkov na Okružnej ulici. Parlament odsúhlasil podanie podnetu na prokuratúru v tejto veci a odporučil odvolať zo svojich funkcií prednostu Jozefa Višňovského a vedúcu odboru správy mestského majetku Danielu Špačkovú. Na prelomenie primátorovho veta bolo potrebných 19 hlasov, za návrh hlasovalo 24 poslancov, nikto nebol proti, štyria sa zdržali a jeden z prítomných poslancov nehlasoval. Uznesenie bude teda platné aj bez podpisu primátora.
Pavel Hagyari k tomu povedal, že sa v zásade nič nestane. Odvolanie prednostu je v jeho kompetencii a uznesenie nechá preveriť prokuratúrou. "Ja som žiadne porušenie u prednostu nenašiel. Práve naopak, konečne sa po dvadsiatich rokoch Okružná končí. Do dvoch týždňov bude hotová," dodal.
Jozef Višňovský. Prednosta mestského úradu.
Daniela Špačková. Vedúca odboru správy mestského majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári