OSTROVANY. Osada v Ostrovanoch (okres Sabinov) sa topí v blate a odpadkoch. Okrem niekoľkých murovaných domov ju lemujú chatrče z hliny, dreva a plechu. Niekoľko metrov odtiaľ stojí čerstvo postavený dvojmetrový múr, ktorý oddeľuje obec od biednej osady. Zastupiteľstvo už vlani pri príprave plánu investičných akcií rozhodlo, že investuje do oplotenia.
Starosta Cyril Revák hovorí, že má ochraňovať obyvateľov a v budúcnosti má byť súčasťou komplexu, ktorý chce obec vybudovať. Mala by tam byť materská a základná škola a komunitné centrum.
Plot za obecné
Plot z obecných zdrojov stojí na súkromných pozemkoch, okrem iného aj na pozemku jeho zástupkyne. „Žijú tam ľudia, ktorí majú právo na ochranu zdravia a majetku. Sami si určite neporadia," hovorí starosta.
Na konci osady, zopár metrov od múru, chlapi o plote hovoria inak. Prikrývajú strechu novostavby rodinného domu a sťažujú sa. „Postavili nám Berlínsky múr. Komu to pomôže? Ani bielym, ani nám. Sme tu ako v zoo. Nechceme ho, treba ho zbúrať," mrmle mladý muž.
Nespokojný je aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý. „Toto riešenie nepovažujem za právny, šťastný ani štandardný krok. Postavením múru sa nerieši problém, práve naopak, len sa odsúva.
Chcem s predstaviteľmi samosprávy diskutovať, ako sa reálne dajú riešiť problémy rómskej komunity." Do osady príde na budúci týždeň. Podpredseda vlády pre národnostné menšiny Dušan Čaplovič odkázal, že vždy presadzuje také riešenia problému, ktoré obe strany zbližujú a nie rozdeľujú.
Starosta obce Cyril Revák je medzi dvoma mlynskými kameňnmi.
FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ
Obyvatelia: Je to peklo
„Tu sa nedá žiť. Skúste to a uvidíte!" zalamuje rukami 73-ročná Margita Blaščáková. V dome vedľa osady býva 48 rokov, ale na niečo také, čo sa rozpútalo v posledných rokoch, si nepamätá. „V záhrade nemôžem nič dopestovať. Všetko ukradnú. Teraz chodia na orechy. Rozmýšľam, že ich nechám vypíliť, aby nemali dôvod sem chodiť."
Z múru sa teší rovnako ako jej susedia. „Aspoň trochu nás ochráni. Ale už teraz po ňom behajú deti." Babička Alžbeta Večaverová má na dvore pod zámkom psa i hydinu. „Nemôžem ich pustiť. Ta kde... Veď na druhý deň by som ich nemala," lamentuje 81-ročná žena, matka zástupcu starostu. „Postavili sme si vlastné ploty. Rozobrali ich a odniesli do zberu..."
Plot, ktorý sme si postavili, nám rozobrali, hovorí babička Alžbeta Večaverová.
FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ
Starosta cíti tlak dvoch strán. Tlačia naňho občania, ktorí denne čelia nájazdom rómskych detí, i Rómov, pre ktorých je múr symbolom poníženia. „Nie som rasista. Viem, že aj medzi našimi Rómami žije dosť slušných ľudí. Na druhej strane nikomu neželám, aby denne prežíval také peklo, ako ľudia v susedstve osady." Rozdeliť obec múrom nepovažuje za najšťastnejšie riešenie. Nakoniec vraj podľahol tlaku poslancov.
Obec, kde sa ľudia boja susedov
OSTROVANY. Ostrovany v okrese Sabinov majú 1757 obyvateľov, z toho 1184 Rómov. Drvivá väčšina žije v osade na okraji dediny. V obci nie je škola, pošta ani lekár. Za vzdelaním a službami ľudia z Ostrovian cestujú do Šarišských Michalian.
Vlani obyvateľ osady zavraždil v Šarišských Michaľanoch predavačku večierky. Tento rok dvaja neplnoletí chlapci z osady dobili správcu ihriska v Šarišských Michaľanoch, ktorý ich pristihol pri krádeži televízora. Starý pán prišiel o oko a utrpel ďalšie ťažké zranenia. Páchatelia sú vo vyšetrovacej väzbe. V auguste zorganizovali extrémisti v Šarišských Michaľanoch pochod proti „rómskej kriminalite", protest zorganizovali aj v Krompachoch a ďalších mestách na Slovensku.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič navštívil Šarišské Michaľany až po zhromaždení extrémistov.
Ministerstvo vnútra plánuje do konca roka posilniť policajtov v problémových oblastiach a kabinet má upraviť spôsob prideľovania sociálnych dávok.
Väčšina príspevkov porušila kódex diskutujúceho, diskusiu sme preto zrušili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári