Bardejovskí poslanci na rokovaní mimoriadneho zastupiteľstva vo štvrtok dostali informáciu, že vývoj rozpočtu mesta nepostupuje priaznivo. Odhad vedúceho oddelenia ekonomiky mestského úradu Miloša Mikulu hovoril o koncoročnej strate 2,1 mil. eur. Zároveň zobrali na vedomie opatrenia, ktoré 2. októbra schválila komisia pre riešenie dopadov ekonomickej krízy pri mestskom úrade. Tiež rozhodli, že verejná obchodná súťaž na predaj objektu bývalých kasární je zrušená. Za rovnakých podmienok však vyhlásili novú, s tým, že mesto sa zapojí aj do elektronickej dražby.
BARDEJOV. Ide o dvanásť opatrení komisie na riešenie krízy. Spomenieme najdôležitejšie: Nerozpustiť 10 percentné viazanie bežného rozpočtu. Zastaviť všetky investície z vlastných zdrojov. Rokovať s dodávateľmi o posunutí splátok. Rokovať s finančnými ústavmi o možnosti prerušiť splácanie úverov. Poslanci zároveň zaviazali primátora, aby tieto opatrenia premietol do ďalšej - siedmej úpravy rozpočtu. Poslanci schválili v poradí aj šiestu úpravu rozpočtu. Konkrétne znížili príjmy bežného rozpočtu o 59 552 eur. Výdavky bežného rozpočtu znížili o 161-tis. eur. Čo sa týka kapitálového rozpočtu, zvýšili príjmy o 490-tis eur. Ide o financie, ktoré dostalo mesto zo štátneho rozpočtu na obnovu hradobného opevnenia mesta. Výdavky kapitálového rozpočtu zvýšili o 591-tis. eur.
Primátor Boris Hanuščak (Smer) situáciu komentoval konštatovaním, že mimoriadna situácia vyžaduje mimoriadne riešenia: "Plač ani filozofovanie nám nepomôže. Hospodársku krízu nespôsobilo naše mesto. Musíme sa však s ňou popasovať. Hoci ekonomika mesta je v krízovom režime, mesto sa rozvíja, začali sme budovať kruhové objazdy, opravovať chodníky, revitalizovať sídlisko Vinbarg," Zároveň podotkol, že akékoľvek diskusie o nie najlepšom nakladaní s majetkom mesta sú preto zavádzaním.
Boom sa zmenil na krízu
Do diskusie sa prihlásil poslanec Dušan Divulit (SNS). Skonštatoval, že len v máji sa zrušili zálohy na odmeny, ktoré dostávali funkcionári mesta. "V septembri sa ešte hovorilo o historickom boome v meste. Dnes však už riešime hospodársku krízu. A napriek tomu, že obyvatelia mesta hladujú, nemajú na lieky či platenie nájomného, my sme rozhodnutí plánované akcie uskutočniť."
Následne poukázal na to, že mestské eseročky majú problémy, že do odpadového hospodárstva, ktorého sa mesto zbavilo, sa dáva ďalších 42-tisíc eur: "Nie je pravda, že všetko v meste je v poriadku."
Tiež poukázal na kogeneračnú jednotku, ktorú buduje súkromná firma. "Tým, že mesto sa do toho nepustilo samo, sme prišli o milióny korún," skonštatoval. V tejto súvislosti poukázal na rozhodnutie zastupiteľstva o predaji lesov a tiež objektu bývalých kasární.
Následné diskusné príspevky boli reakciou na poslanca Divulita. Andrej Havrilla (HZD) povedal, že zlá finančná situácia nie je iba v Bardejove, ale aj v iných mestách: "Chodníky a cesty, ktoré sa vybudujú, zostanú pre ľudí. Starať sa o to je našou psou povinnosťou. Čo sa týka kasární, mesto ich dostalo ako modré z neba. Ty si sa o to, aby prišli do majetku mesta, nijako nepričinil. Dnes nám však už nikto za ne nedá 2,987 eur (90 miliónov Sk)." Aj primátor Hanuščak reagoval na poslanca Divulita, poznamenal, že sú mu sympatickí ľudia, ktorí majú mozole na rukách, a nie na jazyku.
Predaj areálu bývalých kasární
- Areál bývalých kasární mesto Bardejov dostalo do majetku od armády v roku 2007. Ide o objekty a pozemky s výmerou 4,9 ha v širšom centre mesta. Poslanci v roku 2008 predali kasárne verejno-obchodnou súťažou bratislavskej developerskej spoločnosti SP Bardejov za 3,021 mil. eur. Spoločnosť však v júli toho roku odstúpila od zmluvy. Pre mesto to prinieslo povinnosť vrátiť už zaplatených 1,029 mil. eur. Následne mestské zastupiteľstvo rozhodlo o vyhlásení novej verejno-obchodnej súťaže. Nepožadovali v nej však už 3,021 mil. eur, ale požiadavku znížili na hodnotu stanovenú znaleckým posudkom - 2,191 mil. eur. V septembri na rokovaní zastupiteľstva však vyhlásenú verejnú súťaž neuzavreli. Zaviazali primátora rokovať o navýšení ceny. Mesto totiž dostalo jedinú ponuku na časť areálu 3,5 ha za sumu 1,19 mil. eur, čo bolo menej, ako požadovali. Rozhodli tak napriek tomu, že podľa internetových záznamov viedli nitky spoločnosti, ktorá sa o kúpu kasární zaujímala, do Karibiku.
- Na rokovaní mimoriadneho zastupiteľstva vo štvrtok 15. 10. však už rozhodli ináč. Vyhlásené výberové konanie zrušili a súhlasili za rovnakých podmienok vypísať nové. Predajom objektu kasární sa mesto zapojí aj do internetovej aukcie.
(meš)
Zozbierali tritisíc podpisov
- Proti zámeru mesta predať kasárne bez riešenia ďalšieho využitia jeho územia sa však pred niekoľkými dňami rozbehla v Bardejove petícia. Je na nej už 3-tisíc podpisov. Zástupcovia občianskej iniciatívy Park v meste (majú tiež webovú stránku a sú aj na facebooku), prišli vo štvrtok aj na rokovanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva. "Petíciu sme rozbehli preto, lebo chceme ochrániť územie bývalých kasární pred rýdzo komerčnou aktivitou. Pred vybudovaním ďalšieho obchodného centra a s ním súvisiaceho veľkého parkoviska. Sme presvedčení, že najlepšou alternatívou je revitalizovať územie v prospech obyvateľov a zriadiť na čo možno najväčšom území plnohodnotný mestský park so všetkým, čo k tomu patrí," skonštatoval predseda petičného výboru Marek Božík.
- Po skončení rokovania zastupiteľstva prítomní členovia občianskej iniciatívy svorne skonštatovali, že je im z toho, čo sa v rokovacej sále dialo, smutno. "Dozvedeli sme sa však dva podstatné fakty. Prvým je, že predaj kasární bude pokračovať tretím kolom obchodnej súťaže. Druhým, že nás 2 300 priaznivcov skupiny Park v meste a viac ako tritisíc signatárov petície primátor a mestské zastupiteľstvo ignoruje," uviedol Mário Hudák. Zároveň zdôraznili, že v získavaní podpisov pod petíciu pokračujú ďalej.
(meš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári