Počas týchto sviatkov sme mohli pre ľudí v očistci získavať rôzne odpustky, aby sme im pomohli vojsť do neba. Všade bolo cítiť pietu a pokoj. Človek zanechal zhon všedných dní a uvedomil si, že aj pominuteľnosť je prirodzenosťou nášho života. Sviatok je pre kresťanov spojený s nádejou, ktorá spočíva vo viere, že život sa nekončí smrťou.
PREŠOV. "Pamiatka všetkých svätých patrí všetkým, ktorých Cirkev vyhlásila za svätých a ktorých prosíme o orodovanie u Boha. Oni sú už v oslávenej Cirkvi - v nebi. Pamiatka zosnulých je zase spomienka na všetkých tých, ktorí nás predišli do večnosti a na ktorých si osobitne spomíname na cintorínoch každoročne 2. novembra. Počas týchto, tzv. 'dušičkových dní' môžu príbuzní zosnulých získať pre duše v očistci za určitých podmienok, ktoré určuje Cirkev plnomocné odpustky," informoval gréckokatolícky kňaz pôsobiaci v Davidove (okres Vranov nad Topľou) Peter Milenky. "Na pamiatku zosnulých vo východnej cirkvi spomíname viackrát. Je to pred Veľkým pôstom na mäsopôstnu sobotu, počas troch pôstnych sobôt v rámci Veľkého pôstu a v sobotu pred Zostúpením Svätého Ducha."
Podľa pravoslávneho učenia Isus Christos po svojej smrti na kríži zostúpil do adu (predpeklia - miesto, kde duše čakajú na druhý príchod Christa na strašný súd). "Tam zvestoval Evanjelium a svojím vzkriesením z adu pozdvihol spravodlivých ľudí, ktorí sa tam nachádzali od pádu človeka. Predpeklie sa však nechápe ako očistec, pretože človek si má svoje miesto v raji zaslúžiť dobrými skutkami počas života tu na zemi. Podľa toho bude aj súdený. Pravoslávna cirkev sa však tiež modlí za svojich zosnulých, avšak v tom zmysle ako je to napísané v podobenstve o žobrákovi Lazárovi a boháčovi," povedal prezident Bratstva pravoslávnej mládeže na Slovensku – Syndesmos, Alexander Haluška.
Význam sviatkov je modlenie za zomrelé duše
Počas týchto sviatkov sa za zomrelých čítali hramoty. "Hramoty sú zoznam mien, za ktoré sa modlíme. Tiež sa kona panachýda. Zvyčajne sa deje na cintoríne pri kríži," povedal Milenky.
Tieto sviatky nám dávajú nádej a vieru. "Každý človek by mal žiť tak, aby si ho pamätali večne. Cieľom je zastaviť sa a pomodliť sa za duše. Naše modlitby sú pre nich balzamom a posúvajú ich ďalej. Keby sme vedeli akú silu majú naše modlitby, neustávali by sme v modlitbe za našich blízkych, ktorí nás predišli do večnosti," povedal teológ Maroš Černý.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári