BARDEJOV. Rekonštrukcia parku je jednou časťou projektu zameraného na kompletnú obnovu hradbového opevnenia a jeho zapojenia do infraštruktúry mesta. Jeho súčasťou je aj spomínaný výrub stromov. Na obnovu hradbového opevnenia dostal Bardejov grant. Vláda sa rozhodla rozpustiť svoju rezervu, časť peňazí z nej dostal Bardejov. Na účet mesta prišlo 490-tisíc eur. Rekonštrukčné práce v tejto časti mesta by mali byť dokončené na jeseň budúceho roka. Celková obnova hradbového opevnenia Bardejova si však vyžiada 3,319 mil. eur.
Mesto projekt zameraný na kompletnú obnovu hradbového opevnenia realizuje po etapách. Podľa finančných možností. V súčasnosti rozbiehajú práce na rekonštrukcii parku na ulici Dlhý rad.
"Okrem toho, že sa tu dokončí hradbový a tiež parkanový múr, obnoví sa vodná priekopa ako fontána. Úpravy budú pokračovať až na Jiráskovu ulicu, kde bude malý amfiteáter, detské ihrisko a posedenie s lavičkami. Urobia sa aj prístupové cesty. Vytvorí sa tu skrátka nová zóna oddychu. Celá táto časť mesta sa zmení k lepšiemu. V pamiatkovej rezervácii totiž chýbala zóna oddychu. Keď sa skrátka príde do centra mesta a prejdú sa domy, radnica a bazilika sv. Egídia, bude tu ešte vodná priekopa s fontánou, kde sa bude dať posedieť na lavičke v zeleni," uviedol vedúci odboru výstavby bardejovského mestského úradu Miroslav Grus.
Musí sa otvoriť pohľad na hradby
Zároveň zámer rekonštrukcie konkretizoval: "Parkanový múr bude súčasťou fontány, teda bývalej hradbovej priekopy. Fontána bude predstavovať vodnú priekopu, ktorá sa prepojí až po bývalý mlynský náhon. Súčasťou histórie mesta bol totiž mlynský náhon a v ešte staršej histórii vodná priekopa. Fontána, ktorá je teraz v dezolátnom stave, sa úplne zmení. Spravíme ju tak, že v nej budú rôzne formy striekania zvýraznené osvetlením, prípadne ozvučením. Bude premostená dreveným mostom až k schodisku smerom na Miškovského ulicu."
Napokon sa Grus dotkol výrubu stromov. Uviedol, že je nutný preto, aby sa otvoril pohľad na hradbové opevnenie a mestskú pamiatkovú rezerváciu: "Keď necháme v parku napríklad tuje, tak nebude vidieť, čo je za nimi, zakryjú výhľad na hradby. Pamiatkari však trvajú na tom, že vo vodných priekopách stromy nikdy neboli. Obrancovia mesta museli mať pred sebou voľnú plochu. Preto je výrez stromov nutný," skonštatoval."
Park, to nie sú len stromy
Zároveň dodal, že hoci bol predložený návrh na výrub cca 70 stromov, mesto bude tento počet redukovať: "Hľadáme spôsob, aby sme zachovali čo najväčší počet stromov. Samozrejme, musia to dovoliť technické možnosti projektu."
Inventarizáciu stromov v parku robili odborníci na parkové úpravy. Tiež určili, ktoré stromy treba zachovať. Medzi tie stromy, ktoré pilčíci obídu, patrí napríklad Lipa slobody. Do parku na Dlhom rade bola zasadená v revolučnom roku 1968. Grus argumentoval ďalej: "Park, to nie sú len stromy. Park je aj krásna zelená plocha, trávnik, skupiny kríkov a drobná architektúra. Bardejov predsa dostal cenu UNESCO za záchranu historických pamiatok a na tom chceme stavať aj do budúcnosti. Obnovu robíme tak, že zachovávame históriu. Vďaka tomu sme dostali aj peniaze na hradbový systém. Našou povinnosťou je ukázať, ako mesto vyzeralo v minulosti, že hradbové opevnenie bolo okolo celého mesta, že malo aj hradbové priekopy, že tu boli bašty. A o tom je aj rekonštrukcia parku na Dlhom rade."
Časť opevnenia už postavili
Zo spomínaného projektu zameraného na kompletnú obnovu hradbového opevnenia a jeho začlenenie do infraštruktúry mesta sa v Bardejove niektoré etapy už realizovali. Obnovilo sa hradbové opevnenie na severovýchodnom barbakane, konkrétne od bašty po vstup na Radničné námestie (pri fare). Tiež východná časť od školy na Veternej ulici k severovýchodnému barbakanu. Rovnako aj úsek od Rhodyho ulice po Hrubú baštu. Celkové vynaložené náklady boli asi 996-tisíc eur. Teraz mesto pokračuje rekonštrukciou parku na Dlhom rade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári