Pacient je pri vedomí a po približne dvadsaťminútovom zákroku novým prístrojom takmer fit. Odpadá tak dlhotrvajúca rekonvalescencia.
PREŠOV. Najmodernejší litotryptor, teda drvič kameňov štvrtej generácie, získala Klinika urológie Fakultnej nemocnice v Prešove. Už ho aj vyskúšali na vyše 40 pacientoch.
"Veľmi som spokojná. Nemala som počas zákroku vyslovene nepríjemné pocity. Ani bolesť som necítila. Samotné rozbíjanie kameňov trvalo asi pätnásť minút. Cítila som sa potom oveľa ľahšia," povedala so smiechom Jarmila Hovanová z Prešova.
Prístroj pomohol aj Jozefovi Matľákovi z toho istého mesta: "Rozbíjali mi kameň na dvakrát. Nič ma nebolelo."
Úspešne pomohli aj obéznej pacientke, ktorá mala predtým za sebou šesť zákrokov a kameň sa ani nepohol. "U nás sme jej ho bez komplikácií rozdrvili," uviedol prednosta kliniky urológie Ivan Minčík.
Kameň prístroj sám zameria
Podstatou fungovania prístroja je drvenie kameňa pomocou rázových vĺn. "Ide o akustické vlny, generované v špeciálnej hlavici, ktoré sú smerované do ohniska. Teda do kameňa, ktorý môže byť v obličke, v močovode alebo v mechúre," dodal I. Minčík.
Podľa neho rekonvalescencia pacienta po zákroku je podstatne skrátená. Denne sú schopní takýmto spôsobom pomôcť až desiatim pacientom. Nový litotryptor umožňuje najmodernejší spôsob zameriavania. "Pri staršom prístroji bolo zameriavanie komplikované. Pacient mal nepohodlnú polohu tela a zákrok bol pomerne bolestivý," vysvetlil prednosta.
Teraz je zameranie presné, ľahké a rýchle. Pacient leží pohodlne na mäkkom lôžku. Spôsob operácie je taký, že lekár sa dotkne obrazovky, keď si pomocou röntgenu pozrie miesto, ktoré treba liečiť. Identifikuje kameň, prístroj rýchlo zmeria jeho súradnice v troch rovinách a vypočíta presne polohu kamienka v 3D obraze. Všetky parametre prístroja sa automaticky nastavia ako treba a na základe kvalitných a presných informácií sa zabezpečuje lepší spôsob liečby. Lekár sleduje pacienta a komunikuje s ním cez ochranné sklo. Operačný výkon možno kedykoľvek zastaviť alebo znížiť intenzitu zvukových vĺn či znížiť frekvenciu drvenia. Okrem spomínaného využitia je možné pomocou prístroja vykonávať aj iné operácie či diagnostikovať určité ochorenia.
Miestnosť, kde je stroj umiestnený, prešla komplexnou rekonštrukciou. Litotryptor stál takmer 1 milión eur, rekonštrukcia 240-tisíc eur. Na tieto výdavky prispelo ministerstvo zdravotníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári