Ten bol neskôr schválený pre celú republiku. Teraz na základe neho pripravili vlastný školský vzdelávací program (ŠkVP).
PREŠOV. Na našej škole sa "žúruje", vraví riaditeľ spomínaného gymnázia Miroslav Krajňák. Myslí pritom na heslo ich nového školského vzdelávacieho programu - ŽUR. Teda o vzťah a spoluprácu žiaka – učiteľa – rodiča.
Vypracovanie pôvodného alternatívneho učebného plánu (AUP) podmienila podľa zástupkyne riaditeľa školy Viery Kundľovej konfrontácia s novou generáciou žiakov. "Ich vzdelávanie a výchova je stále náročnejšia. Predstavuje pre učiteľa neustálu výzvu," vysvetlila.
Podstata AUP je tá, že v prvých troch ročníkoch prebieha vyučovanie vo všetkých triedach rovnako. Vo štvrtom si žiaci volia tri štvorhodinové a tri dvojhodinové predmety v súlade so svojou ďalšou orientáciou na vysokej škole. Dokopy je to 18 hodín týždenne. Povinné sú len slovenský jazyk, telesná výchova a dva cudzie jazyky.
Vyučujúci sa na začiatku roka môžu rozhodnúť, či budú študentov známkovať. "Vyučovanie podľa takéhoto plánu nám umožňuje lepšie celú činnosť na hodinách aktualizovať, urobiť ju zaujímavejšou. Učiteľ môže byť ešte viac ústretovejší k požiadavkám žiakov, ktorí si predmet vybrali vzhľadom na profiláciu záujmov," dodala zástupkyňa.
Preto ministerstvom školstva nedávno zavedený štátny plán nie je pre nich žiadnou novinkou. Ten ich však obmedzuje. Prikazuje im totiž napríklad povinnú matematiku aj vo štvrtom ročníku alebo akýsi nový predmet o psycho-hygienickom výcviku. "My nepotrebujeme zavádzať nové predmety. Tie nech ostanú, len ich obsah nech bude s dobou a nech učíme pre život," vyhlásila V. Kundľová.
Učia sa pre život
Najprv bol teda AUP a 14-ročné skúsenosti s jeho vytváraním. Bol východiskom k vypracovaniu ŠkVP tohto roku. Jeho cieľom je vytvárať podmienky pre tvorbu inovatívnych metodík a učebných materiálov. Na základe toho vypracovali projekt Učíme sa pre život. Získali tak pre školu takmer 6 miliónov korún. Nešlo im však o peniaze. Tých majú dostatok. Ale o ďalšie vzdelávanie pedagógov navzájom, ktorí budú viesť hodiny zaujímavo pre žiakov a prostredníctvom moderných prostriedkov. Naučiť ich vyučovať kvalitne a moderne. "Aby boli aktívni a zaujímaví na hodinách," vyhlásila V. Kundľová.
A samozrejme o to, aby študenti využívali pri získavaní vedomostí svoju prirodzenú počítačovú gramotnosť a používali didaktické prostriedky a techniku v rámci inovovaných vyučovacích hodín na základe nových metodík a učebných materiálov pripravených učiteľmi školy. Výsledkom projektu majú byť vynovené vzdelávacie programy či didaktické pomôcky, učebné materiály a metodické postupy na moderný spôsob vyučovania. Ale aj žiacke produkty, ktoré vzniknú na takýchto hodinách v podobe elektronických prezentácií, plagátov či násteniek.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári