Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ O VIDEOKOMENTÁR 17:10

Černák dostal doživotie

Mikuláš Černák, bývalý boss slovenského podsvetia, dostal v utorok na prešovskom okresnom súde výnimočný, doživotný trest. Černáka uznali vinného zo spáchania šiestich vrážd a zosnovania ďalšej z väzenia. Proti rozsudku sa odvolal.

Tvár Mikuláša Černáka po vynesení rozsudku.Tvár Mikuláša Černáka po vynesení rozsudku. (Zdroj: TASR)

Mikuláš Černák, bývalý boss slovenského podsvetia, dostal v utorok na prešovskom súde doživotný trest. Černák bol obžalovaný zo šiestich vrážd a zosnovania ďalšej z väzenia. Proti rozsudku sa odvolal. V procese čelil Černák obžalobe z vraždy údajného policajného informátora Jozefa Filipa, údajných členov podsvetia Jozefa Štefana, Pavla Lenharta, Milana Siposa a jeho šoféra Emila Potáscha. Okrem nich aj vražde bývalého policajta Gustáva Slivenského a z objednávky vraždy Mariána Karcela, ktorú mal riadiť z väzenia.

PREŠOV. "Chlap musí zostať chlapom aj v takejto pozícii," reagoval Černák pred novinármi, keď ho vyvádzali z pojednávacej miestnosti. Černák si vynesenie rozsudku vypočul pokojne. Na svoju obhajobu sa tesne pred vyhlásením rozsudku nesnažil využiť ani právo posledného slova, ktoré mu súd udelil.„Myslím si, že za ten rok, čo proces trval, som povedal všetko, čo som povedať chcel. Vo svojej záverečnej reči som poukázal na nedôveryhodnosť svedkov. Senát bude mať jasno aj bez toho, aby som čokoľvek povedal," vyhlásil krátko.

Z čoho ho obžalovali

Černáka obžalovala Krajská prokuratúra v Prešove zo siedmich vrážd spáchaných vo forme spolupáchateľstva. V prvom bode zo zastrelenia údajného policajného informátora Jozefa Filipa v septembri v roku 1994 pri Liptovskej Tepličke. K tomuto činu sa priznal.

V tom istom roku sa podľa obžaloby zúčastnil na vražde Jozefa Štefana, ktorý sa pohyboval v podsvetí. Zastreliť ho mal v aute na lesnej ceste pri Hronskom Beňadiku spolu s nebohým Martinom Lábošom. Vozidlo následne spolu s telom údajne zapálili. Obžalovaný sa mal spolupodieľať aj na fyzickej likvidácii Pavla Lenhardta vo februári v roku 1997. Po dohode s Ivanom Mellom ho údajne vylákali do Černákovej kancelárie a zastrelili hodvoma ranami do hlavy. Telo našli v aute pri obci Budiš. Milana Šipoša, člena dunajskostredskej mafie a jeho šoféra Emila Potáča, ktorých telá našli v roku 2005 pri Tajove, mal v spolupáchateľstve zavraždiť v marci v roku 1997. Černák má byť podľa obžaloby zodpovedným aj za vraždu bývalého policajta Gustáva Slivenského v marci 1997. Toho mal Černák v popradskom hoteli Gerlach viackrát bodnúť nožom. Jeho komplic, už nebohý Michal Csémi, Slivenskému údajne zaživa odrezal hlavu, ktorú položili na kapotu auta na popradskom sídlisku a „ozdobili" ju policajnou čiapkou.

Zodpovedným je vraj aj za organizáciu vraždy svedka zo svojho prípadu Mariána Karcela. Tú mal z basy zosnovať v júni 2000. Zastrelil ho 28-mi dávkami zo samopalu pred jeho domom údajný boss východoslovenskej mafie Branislav Adamčo. Toho súd za túto vraždu už právoplatne odsúdil.

Obžalobu za vraždu Karcela podali aj na bossovho bývalého advokáta Daniela Maukša a exšvagra Jozefa Matulu. Obaja mali na Černákov pokyn zorganizovať a nájomným vrahom zaplatiť milión korún. Maukša súd vylúčil na samostatné konanie.

Korunnými svedkami svedčiacimi proti svojmu kedysi blízkemu kamarátovi a bývalému bossovi Černákovi boli Miloš Kaštan, Milan Reichel, Michal Moravčík a Slavomír Surový. Okrem nich pred senátom prešovského súdu vypovedalo okolo 70 svedkov a súdnych znalcov z odboru patológie, psychiatrie, balistiky. Cez telemost vypočuli aj dvoch utajených svedkov.

Černák všetky obvinenia poprel a priznal sa iba k zastreleniu Filipa. Zvláštnosťou je, že v tomto procese znalci vypracovali niekoľko psychologických posudkov, ich závery sú však protichodné. Podľa znalca, ktorý ho nevyšetril, nie je možná jeho náprava vo väzení. Znalkyňa, ktorá ho vyšetrila už niekoľkokrát, naopak tvrdí, že jeho resocializácia je možná.

Černákov exšvagor Jozefa Matula, ktorého súdili spolu s ním za prípravu vraždy Mariána Karcela, dostal dvanásťročný nepodmienečný trest. Navyše mu uložil trojročný ochranný dohľad po odpykaní trestu, povinnosť preukazovať spôsob a zdroj obživy a zakázal mu stretávať sa so spolupáchateľmi. Obaja si majú trest odsedieť v tretej nápravnovýchovnej skupine. Matula sa na pojednávaní nezúčastnil.

Obaja sa odvolali, Černák ostáva vo väzbe

Obaja majú byť podľa verdiktu súdu zaradení do ústavu na výkon trestu s maximálnym typom stráženia. Súd po rozsiahlom dokazovaní sa stotožnil s tým, že skutky boli spáchané tak, ako boli uvedené v obžalobnom návrhu. Na udelenie doživotného trestu boli splnené zákonné podmienky.

Rozsudok nie je právoplatný, obidvaja obžalovaní podali odvolanie ihneď, Jozef Matula prostredníctvom svojho obhajcu. Prokuratúra si ponechala lehotu na odvolanie. Po vyhotovení a doručení rozsudku bude prípad riešiť odvolací Krajský súd v Prešove. Musí to stihnúť do novembra budúceho roka. Vtedy totiž Černákovi končí lehota na väzbu.

Verdikt odmietli Černákovi obhajcovia. "Rozsudok je protizákonný, nakoľko nie sú splnené podmienky pre ukladanie výnimočného trestu, pretože je možná resocializácia klienta," uviedol Černákov advokát Jozef Karabáš. Na pojednávanie v utorok neprišli jeho dvaja obhajcovia, Ľubomír Samuel ani Ľudovít Štanglovič.

Černák bude zatiaľ na odvolacie konanie čakať vo väzbe. Súd totiž zamietol jeho žiadosť na prepustenie z väzby, o ktoré Černák požiadal pred začatím utorňajšieho pojednávania. Černák podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Krajský súd v Prešove. Krajská prokurátorka sa voči uzneseniu o neprepustení z väzby vzdala práva na odvolanie, k rozsudku sa prokuratúra vyjadrí v zákonom stanovenej lehote.

S Trnkovým dozorom

Vyhlásenie verdiktu súdu si prišiel vypočuť aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Vraj sa v Prešove ocitol iba náhodou, lebo bol na kontrolnom dni. Prišiel skontrolovať výstavbu ich rekreačného zariadenia v Starej Lesnej (okres Poprad). Počas vyhlasovania rozsudku mu zazvonil nahlas mobilný telefón. Predseda senátu prítomných v pojednávacej miestnosti vyzval, aby si vypli zvonenia. Napriek tomu o pár minút šéfovi prokurátorov znova telefón nahlas vyzváňal. Na našu otázku, prečo mu dvakrát zazvonil mobil, uviedol: „Neviem. Vypočujem si to, ktorý somár volá." Dodal, že nevie „to ovládať." Na naše prekvapenie, či si nevie vypnúť mobil, uviedol: „Nie."

S rozsudkom bol Trnka spokojný: "Je to výsledok práce prokuratúry za päť rokov. Pre mňa je spokojnosť tá, že zvíťazila spravodlivosť."

Verdikt súdu prokuratúra privítala. "Všetky orgány od prípravného konania od polície a prokuratúry spravili veľmi kvalitnú prácu ako celok. Verím, že konanie skončí spravodlivým spôsobom aj na krajskom súde," uviedol prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky. Prečo si prokuratúra ponechala zákonnú 15-dňovú lehotu na rozhodnutie o prípadnom odvolaní, Šufliarsky bližšie nespresnil.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka bol priamo pri vynášaní rozsudku.

Foto: TASR

Chronológia procesov s Černákom

december 1997 - Bývalý vodič autobusu, podnikateľ a chovateľ tigrov Černák, ktorý bol dlhší čas slovenskými médiami označovaný za bossa podsvetia, sa vydal do rúk polície. Tá ho obvinila z vydierania stredoslovenských podnikateľov a neskôr aj z vraždy údajného poľského podvodníka Grzegorza Szymaneka. Okresný súd v Trenčíne vzal Černáka do väzby. Černák obvinenia odmietal. Tvrdil, že bol obeťou komplotu politikov.

28. januára 2000 -
Krajský súd v Banskej Bystrici Černáka odsúdil za vydieranie, branie rukojemníka a vraždu na 15 rokov väzenia. Černák sa odvolal. Najvyšší súd vo februári 2001 potvrdil Černákovi len trest za
vydieranie v dĺžke osem a pol roka. Obžalobu z vraždy Szymaneka zamietol pre nedostatok dôkazov. Kľúčový svedok v procese počas procesu niekoľkokrát zmenil výpoveď o vražde.

29. novembra 2002
- Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil Černáka na slobodu za dobré správanie. Černák niekoľko hodín po verdikte opustil brány väznice.

30. decembra 2002 -
Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda obvinil Černáka z výtržníctva na lyžiarskom svahu na Štrbskom plese. Tvrdil, že podmienečne prepustený Černák sa strkal a predbiehal na vleku a terorizoval ostatných lyžiarov. Polícia Černáka obvinila, prokuratúra však podnet odmietla.

19. marca 2003
- Najvyšší súd zrušil prepustenie Černáka z väzenia na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Černák ušiel do Česka, tam ho však chytila polícia a v auguste 2003 ho vrátili české orgány na Slovensko.

4. apríla 2005 -
Polícia Černáka obvinila zo zosnovania vraždy člena konkurenčného gangu Petra Klešča v roku 1997. Prokuratúra neskôr Černáka obžalovala.

28. októbra 2005
- Vyšetrovatelia Černáka obvinili aj z vraždy údajného mafiána Imricha Oláha, ktorý bol istý čas podozrivý z vraždy Róberta Remiáša. Ten bol podľa slovenských médií spojkou svedka v ostro sledovanom prípade únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováča. Prokuratúra Černáka neskôr obžalovala.

22. decembra 2005 -
Černákovi pribudlo obvinenie z vraždy dvoch údajných členov dunajskostredského podsvetia Emila Potáscha a Milana Siposa v roku 1997.

17. februára 2006
- Černáka obvinili z ďalšej vraždy. Obeťou mal byť v roku 2000 podnikateľ Marián Karcel, ktorý proti Černákovi svedčil a tvrdil, že ho Černák donútil pod cenu predať svoj penzión.

5. apríla 2006 - Polícia obvinila Černáka z vraždy údajného člena podsvetia Pavla Lenharta, ktorého vraj dal zabiť v roku 1997.

20. októbra 2006 - Okresný súd v Prešove Černáka zbavil obžaloby v prípade vraždy Klešča.

21. decembra 2006 - Banskobystrický okresný súd rozhodol, že Černák má byť prepustený z väzby, v ktorej bol pre podozrenie z vraždy Oláha a Karcela. Na tento prípad sa totiž podľa súdu vzťahovala takzvaná zásada špeciality, podľa ktorej Černáka slovenské orgány nemôžu stíhať za iný skutok ako za ten, pre ktorý bol vydaný z Česka na Slovensko. Prokuratúra proti rozhodnutiu súdu podala sťažnosť.

23. decembra 2006 - Generálna prokuratúra požiadala české súdy o rozšírenie súhlasu na trestné stíhanie Černáka za vraždy údajného policajného informátora Jozefa Filipa a bývalého policajta Gustáva Slivenského z 90. rokov.

26. januára 2007
- Vrchný súd v Prahe potvrdil rozhodnutie Mestského súdu, že Slovensko môže stíhať Černáka za vraždy Filipa a Slivenského.

1. februára 2007 - Banskobystrický krajský súd potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu a Černáka prepustil z väzby. Hneď pri východe z väznice ho však polícia zatkla pre prípad vraždy Slivenského a Filipa.

2. februára 2007 -
Prešovský okresný súd poslal Černáka do väzby v prípade vrážd Slivenského a Filipa.

18. január 2008 -
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka potvrdil, že Generálna prokuratúra podala na banskobystrický krajský súd návrh na obnovenie procesu, v ktorom bol Černák obžalovaný z vraždy poľského podnikateľa Szymaneka.

25. septembra 2008 - Okresný súd v Prešove prijal obžalobu prokuratúry, ktorá Černáka viní zo šiestich vrážd a organizovania ďalšej vraždy. Podľa prokuratúry Černák zavraždil Filipa a Slivenského a údajných členov rôznych skupín podsvetia Jozefa Štefana, Lenharta, Siposa a Potáscha. K ďalšej vražde podľa obžaloby došlo v roku 2000, keď na Černákov pokyn zavraždili Karcela. V procese obžalovali aj Černákovho švagra Jozefa Matulu a bývalého advokáta Daniela Maukša. Obaja Černákovi podľa prokuratúry pomáhali pri organizovaní vraždy Karcela.

10. novembra 2008 - Pred Okresným súdom v Prešove sa začal proces, v ktorom Černáka obžalovali zo šiestich vrážd a organizovania ďalšej vraždy. V prvý deň procesu Černák priznal, že sa na niektorých vraždách zúčastnil, poprel však, že by sám vraždil.

28. januára 2009 -
Černákovi pribudla obžaloba z ďalšej vraždy, údajne si objednal v roku 1993 vraždu nepohodlného svedka Miroslava Vlčeka. Obžalobu podala prokuratúra na Okresný súd v Prešove. Černák spáchanie skutku odmietol.

9. - 10. marca 2009
- Černák zmenil taktiku mlčania a pred prešovským súdom vypovedal šesť hodín. Počas jeho výpovede verejnosť a médiá z procesu vylúčili. Obhajoba neskôr tvrdila, že Černák sa k žiadnej vražde nepriznal.

20. októbra 2009
- Prokuratúra v záverečnej reči navrhla pre Černáka najprísnejší, doživotný trest. Černák podľa nej spáchal všetky vraždy z obžaloby, skutky označila prokuratúra za zákerné a brutálne, jeho polepšenie vo väzení za málo pravdepodobné.

21. októbra 2009
- Černák sa vo svojej záverečnej reči nečakane priznal k vražde Filipa z roku 1994. Spáchanie ostatných skutkov poprel, obhajoba žiadala pre neho trest za jedinú vraždu v rozmedzí 12 až 15 rokov väzenia, v ostatných bodoch obžaloby navrhovala oslobodenie. Černák svoju kriminálnu minulosť čiastočne oľutoval.

10. novembra 2009 - Černák dostal na prešovskom okresnom súde výnimočný, doživotný trest. Černáka uznali vinného zo spáchania šiestich vrážd a zosnovania ďalšej z väzenia. Proti rozsudku sa odvolal. Matulu odsúdil na 12-ročné väzenie.

čtk
Doživotné tresty na Slovensku

Výberová chronológia doživotných trestov odňatia slobody, ktoré vyniesli súdy v SR od roku 1993. Prehľad zahŕňa páchateľov masových vrážd a vrážd vykonaných v súvislosti s organizovaným zločinom. Do roku 1990 v bývalom Česko-Slovensku trest doživotného väzenia neexistoval - bol iba trest smrti alebo 25-ročné väzenie. Trest smrti zrušili v ČSFR 2. mája 1990.

2. februára 1993 - Mestský súd v Bratislave odsúdil na doživotie Tibora Polgáriho z Nových Zámkov, Miloša Urigu z Vranova nad Topľou a Ondreja Harvana z Pohorelej. Títo odsúdení s ďalšími štyrmi páchateľmi ušli 23. novembra 1991 z Nápravnovýchovného ústavu v Leopoldove, počas úteku brutálne zavraždili piatich zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže SR.

7. decembra 1994 - Mestský súd v Bratislave poslal za mreže do konca života deväťnásobného vraha Ondreja Rigu. Rigo v priebehu dvoch rokov (1990-1992) zabil a prípadne aj znásilnil osem žien vo veku 22 až 88 rokov, medzi jeho obeťami bol aj 14-ročný chlapec - syn jednej zo zavraždených.

24. mája 1995 - Za zastrelenie piatich Vietnamcov a zadusenie dvojročného dieťaťa poslal Mestský súd v Bratislave na doživotie Róberta Mattu a Viliama Hausera z Bratislavy.

30. septembra 2003 - Krajský súd v Prešove odsúdil na doživotie nájomného vraha Alojza Kromku prezývaného Lojzo Čistič. Kromka zavraždil žilinského bossa Milana Holáňa a jeho ochrancu Stanislava Vnuka v bare Astória v Žiline. Súd ho uznal vinným aj z vraždy Žanety Mirgovej, ktorá sa stala obeťou streľby do idúceho auta pri Hrabušiciach.

3. mája 2006 - Špeciálny súd v Pezinku poslal na doživotie za mreže kyselinára Jozefa Kákoniho. Uznal ho vinným zo surovej vraždy bielych koní a rozpustenia ich tiel v kyseline.

17. februára 2009 - Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil trojčlenný senát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku údajného šéfa východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta Okoličányh a ďalšieho obžalovaného v procese so skupinou Róberta Okoličányho - Jaroslava Potučka. Organizácia na čele s Róbertom Okoličánym, Róbertom Nigutom a Jozefom Leškom má údajne na svedomí šesť vrážd. Okrem toho sa mali obžalovaní dopustiť aj niekoľkých pokusov o vraždu.

24. februára 2009 - Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na doživotie údajného šéfa zločineckej skupiny Branislava Adamča z Veľkých Kapušian. Branislav Adamčo sa mal podieľať na vražde Mariána Karcela a 19. mája 2004 zavraždiť Arpáda Nistora. Adamča stíhali aj za prevádzačstvo a za smutne známu vraždu mladej ženy a desaťročného chlapca z konca roku 2004 v Moste pri Bratislave.

27. februára 2009 - Na súhrnný výnimočný doživotný trest odňatia slobody odsúdil Krajský súd v Bratislave (KS) údajného bossa slovensko-ukrajinského gangu a bývalého boxera 46-ročného Volodymyra Yegorova a jeho troch komplicov - Bratislavčana Eduarda V., Ukrajinca Vasyla P. a Litovčana Jurija R.

tasr, r

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 609
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 636
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 154
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 374
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 039
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 674
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 394
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 221
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 092
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 482
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Humennom.

Mesto pripraví päť odberných miest.

11m
Priebežné výsledky plošného testovania.

K horším sa ešte môže prehupnúť Prešov a Spišská Nová Ves.

3 h
Vodič ukázal policajtom SMS-ku.

Ľudia často tvrdia, že idú k lekárovi.

17m
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Darine Antalovej (72) z bratislavskej Petržalky vďaka liečbe liekom Keytruda takmer úplne vymizla rakovina krčku maternice. VšZP jej ho však nechce preplácať, lebo nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Trojtýždňová liečba ním stojí 4170 eur.

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

20 h
Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

8 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

17 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop