Udalosti spred dvadsiatich rokov od štvrtka pripomína socha Prešovská sloboda. Bronzová skulptúra je vysoká 2,6 metra, stojí na polmetrovom betónovom podstavci. Váži 400 kilogramov. Za sochu zaplatilo mesto Prešov 56 220 eur.
PREŠOV. Pamätník nežnej revolúcie, ktorý má názov Prešovská sloboda, odhalili vo štvrtok. Autorom je Humenčan Jaroslav Drotár, pedagóg na Prešovskej univerzite (PU).
"Nežná revolúcia je náročná na výtvarné stvárnenie, lebo je to abstraktná téma, pod ktorou si každý predstavuje niečo iné. Rozhodol som sa pre figurálnu kompozíciu," uviedol J. Drotár. Použil viaceré abstraktné výtvarné prostriedky. "Socha je viacplánová, má niekoľko vrstiev, niekoľko významov," povedal. "Odohráva sa tam dokonca akýsi dej, ktorý smeruje zdola nahor, zozadu dopredu, v takom mohutnom prúde ľudskej energie. Samotná hmota sochy stúpa hore až do krídel. Symbolizuje to vzopätie ľudí, ktorí sa pred dvadsiatimi rokmi postavili a snažili sa starať o veci verejné a chytiť ich do svojich rúk." Krídla v tvare písmena "V" ako "víťazstvo" sú symbolom spätým s nežnou revolúciou. Naklonená hlava symbolizuje pietu a úctu k obetiam komunizmu. Jaroslav Drotár konštatoval, že v jeho skulptúre sú aj odkazy na históriu: "Odhalená hruď nie je len tak z plezíru. Symbolizuje schopnosť obetovať sa. Známe sú fotky z roku 1968, keď sa ľudia hádzali pred tanky a odhaľovali si hruď."
Kritiku nekomentuje
Po oznámení víťazného výtvarného návrhu prišla vlna kritiky, najmä zo strany výtvarníka Ladislava Gajdoša. "Nesnažil som sa reagovať na tieto veci, nemienil som ich komentovať, lebo som to nepovažoval za podstatné," povedal na margo kritiky Jaroslav Drotár a dodal, že sa od odbornej verejnosti dočkal zväčša kladných odoziev.
Chcú ďalšie úpravy
Odhalenie sochy je druhou etapou budovania pamätníkov pripomínajúcich výročie 17. novembra. Prvou bola pamätná tabuľa, odhalená na Hlavnej ulici v roku 2006. K soche má podľa predstáv samosprávy pribudnúť ešte fontána a upravené má byť celé okolité námestie. "Som rád, že sa podarilo osadiť sochu v rekordne krátkom čase," povedal prorektor PU Peter Kónya, ktorý ocenil, že autorom diela je človek spätý s touto univerzitou.
Včerajšieho aktu odhalenia sochy s následným happeningom sa zúčastnilo iba zopár poslancov. Chýbali poslanci z KDH (neprišli ani ich partneri z SDKÚ), ktorí boli pred piatimi rokmi iniciátormi výstavby pamätníka obetiam komunizmu. Odôvodnili to tým, že akcia bola načasová do obdobia tesne pred župnými voľbami, hoci do 17. novembra je ešte dosť času. Podujatie označili za frašku a považujú ho za zneužívanie na kampaň.
Autor sochy Jaroslav Drotár so svojim dielom.
Fotio: Michal Frank
Fakty
Aj Bardejovčania spomínajú
Nežná revolúcia v novembri 1989 mala svojich aktérov aj v Bardejove. Kľúčmi na Radničnom námestí štrngali mnohí. Tí však, čo stáli na tribúne a angažovali sa vo Verejnosti proti násiliu (VPN), niesli kožu na trh.
"Spojil nás vzdor," hovorí Jozef Peteja, ktorý bol na výzve signatárov VPN za zmenu režimu podpísaný ako prvý. Angažoval sa aj Dušan Skirkanič, Milan Martiček, Ján Snak, Vladimír Savčinský, František Chrzan a ďalší Bardejovčania. Schádzali sa v Klube mladých. "Mali sme obavy. Pchali sme hlavu do slučky, nevedeli sme, či neskončíme tak, že budeme dýchať kockovaný vzduch. Bola však v nás silná potreba zrušiť diktatúru komunistickej strany," dodáva Peteja.
Peteja nezabudne na okamih, keď sa v športovej hale zúčastnil prvej verejnej debaty s predstaviteľmi bardejovského predsedníctva okresného výboru Komunistickej strany Slovenska. VPN na nej zastupovali ešte Jozef Porjanda, Milan Martiček a František Chrzan.
Spomienkový koncert sa uskutoční v pondelok 16. novembra o 17.00 hod na Radničnom námestí. Organizuje ho Komunitná nadácia Bardejov. V programe účinkujú hudobné skupiny Projekt s Robom Miklom, Slnovrat, Liquid Error a Wandraci. Po koncerte bude v Poľsko-slovenskom dome otvorená fotovýstava z udalostí v Bardejove, i z prvých slobodných volieb po páde komunistického režimu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári