PREŠOV. Poslanci Štefan Kužma, Stanislav Kahanec, Jozef Šimko a Jaroslav Ivančo vyzvali vládu, aby vyšetrila priebeh volieb v Prešovskom kraji.
Tlačovka pravicových poslancov
V sobotu, tesne pred desiatou večer, sa skončila tlačová beseda štyroch poslancov NR SR za KDH a SDKÚ v Prešove. Poslanci Štefan Kužma, Stanislav Kahanec, Jozef Šimko a Jaroslav Ivančo vyzvali vládu, aby dôkladne vyšetrila manipulácia s kupovaním hlasov pri regionálnych voľbách v Prešovskom kraji. Upozornili na to, že existujú hlásenia z množstva okrskov v kraji, kde sa podplácali rómski voliči. Situáciu prirovnali k voľbám v Afganistane.
„Táto skutočnosť jednoznačne spochybňuje regulárnosť a demokratičnosť týchto volieb. Žiaľ, takéto konanie zaraďuje Slovensko medzi krajiny, kde sa nedá veriť voľbám, ako Afganistan, či niektoré africké krajiny, kde sa bežne manipuluje s voľbami," vyhlásil Štefan Kužma (SDKÚ) a pokračoval: „Máme hlásené množstvá okrskov z nášho kraja, kde boli jasne kupované hlasy, kde sa tí voliči netajili tým, že im za hlasovanie bude zaplatené. Dokonca sú prípady, kde sa netajili s tým, že majú doniesť prázdne hlasovacie lístky naspäť, čiže zjavne označený dostali dopredu."
Uviedol aj príklad jednej voličky z osady, ktorá si prišla od okrskovej komisie vypýtať prázdny lístok, ktorý zabudla vziať, s odôvodnením, že ináč jej nedajú peniaze. „Vláda to musí vyšetriť, tí, čo to robia musia byť potrestaní, lebo absolútne stratíme dôveru medzi demokratickými krajinami a budú na nás pozerať ako na rozvojové krajiny, kde sa bežne falšujú voľby," povedal Š. Kužma.
Kahanec: Komisia nekoná
„Napriek tomu, že boli zdokumentované veci, ktoré súviseli s kupovaním hlasov v predchádzajúcich voľbách do samosprávnych krajov, o ničom sa dosiaľ nerozhodlo," povedal Stanislav Kahanec (KDH), ktorý v tejto veci už skôr interpeloval ministra vnútra. „Jeho postoj je podobný, ako ten, ktorý teraz zaujímajú niektorí zodpovední, napríklad z Krajskej volebnej komisie PSK. Keď niekto upozorní na nejaké problémy, pri ktorých je viditeľné, že je možné porušenie volebného zákona a kupovanie hlasov, tak takýto človek potom nemá mať priestor pre vyjadrovanie pre médiá. A predseda tejto komisie na otázky médií ani nereaguje. Sú to pre mňa nepochopiteľné veci," konštatoval S. Kahanec a poukázal na to, že v minulosti rozhodlo o prešovskom županovi len 242 hlasov, takže by sa tieto prípady nemali bagatelizovať: „Potom tieto výsledky hlasov, nebudú výsledkami voličov, ale kúpenia voličov."
Podľa Jaroslava Ivanča (SDKÚ) je situácia závažná, lebo demokratickú vôľu vyjadrenú vo voľbách nachádza vôľa peňazí. „To sú tak závažné skutočnosti a zistenia, že je povinnosťou pre zodpovedného ministra vnútra a p e vládu zamyslieť sa nad tým, čo sa deje a že táto krajina môže skončiť hlboko v koži porazených demokratických krajín," povedal.
„Sami ste zachytili slová policajného viceprezidenta, ktorý sa vyjadril, že dochádza ku kupovaniu hlasov rómskych voličov," pridal sa Jozef Šimko (KDH), ktorý mal vlastnú skúsenosť s tým, že pri volebnom okrsku, kde bol voliť, bola „veľká koncentrácia Rómov a spätne som si to overoval, pýtal som sa ich, koho idú voliť, tak mali veľmi jednotný názor".
Kužma: Ako za Stalina
Poslanci chystajú právne kroky, Š. Kužma už podal podnet na Ústrednú volebnú komisiu. „Krajská si odhlasovala, že sa nič nestalo, napriek tomu, že to máte všetci nahrané, všetci to videli. To je neuveriteľné. Možno za Stalina sa tak dialo, že sa dokázalo hlasovaním určiť, že niečo, čo sa stalo, sa nestalo," podotkol. Zároveň vylúčil, že by to bol povrch, ako sa bránia štáby ďalších kandidátov na župana: „Je neuveriteľná vec, že to, čo vy máte na kamerách, nafotené a videli ste to na vlastné oči, odrazu niekto povie, že sa to nestalo. To je absolútny vrchol drzosti, arogancia, ktorá nemá obdobu. Jednoznačne k tomu dochádzalo."
Pripustil, že k obchodom nemuselo dochádzať priamo vo volebných miestnostiach, okrskové komisie to preto nemuseli zachytiť. V niektorých osadách sa vraj vyskytla 60- až 70-percentná účasť, čo podľa Kužmu dokazuje, že „takúto aktivizáciu niekto organizoval, teda určite nejde o podvrh".
Stanislav Kahanec zdôraznil, že štáb kandidáta KDH a SDKÚ nič také neorganizoval: „My sa toho nemáme prečo obávať. Výsledky v týchto okrskoch jasne preukážu, kto ich kupoval." Ako dodal, nejde len o problém jednej obce či osady, ale deje sa tak po celom kraji.
Podľa poslanca Štefana Kužmu to môže mať ešte ďalekosiahlejšie následky. Najmä ak boli do obchodovania zapletení aj úžerníci. Ako potom môže vládna moc a polícia riešiť tento problém a ďalšie množstvo problémov, ktoré nám vznikajú v súvislosti s kriminalitou Rómov, keď jednoznačne budúci predstavitelia vládnej moci si ich kupujú, s nimi obchodujú? Aký bude rešpekt týchto ľudí pred zákonom, keď vedia, že priamo s nimi protizákonne obchodujú budúci mocní tohto kraja? Možno si to neuvedomujú, ale to je niečo hrozné aj pre budúce generácie," dodal.
Smer: Kislík rozohral špinavú hru
Stanovisko k údajnému kupovaniu voličských hlasov v rómskych osadách zaujala aj strana Smer. Poskytol ho jej krajský predseda Stanislav Kubánek, ktorý je tiež riaditeľom Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Podľa Smeru rozohral mediálnu hru člen krajskej volebnej komisie Jozef Kislík z KDH.
PREŠOV. „Volebná komisia samosprávneho kraja má v regionálnych voľbách pozíciu autority, ktorá dohliada na zákonný a bezproblémový priebeh volieb. Dnes však bola spochybnená jej nestrannosť. Stalo sa tak vyjadreniami člena volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja Ing. Jozefa Kislíka. Ten v čase volebného moratória zneužil svoju pozíciu a prostredníctvom médií rozohral špinavú mediálnu hru," tvrdí Kubánek, podľa ktorého boli všetky podnety neopodstatnené. Pripomína, že na Kislíkove vyjadrenia „k údajnému kupovaniu volebných hlasov a podozrenia na zneužívanie voličov reagovala komisia prijatím uznesenia, v ktorom sa nielenže dištancuje od jeho vyjadrení, ale aj rozhodla o neopodstatnenosti jednotlivých podnetov".
Podľa krajského šéfa Smeru konal Kislík na vlastnú päsť. „Samotné uznesenie prijalo všetkých osem prítomných členov komisie, čo je jasný dôkaz, že Jozef Kislík konal podľa osobného presvedčenia a iba vo svojom súkromnom záujme." Smer vo svojom stanovisku vyčíta Kislíkovi aj pôsobenie v spoločnosti Prešov Real, ktoré riešila prokuratúra. „Jozef Kislík mal ďalšiu príležitosť rozohrať špinavú hru. Prostredníctvom médií to aj urobil. Vedome zavádzal ľudí a počas moratória ovplyvňoval správanie voličov. Takéto správanie člena volebnej komisie sa nedá nikým a ničím ospravedlniť," dodáva krajský šéf Smeru Stanislav Kubánek.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári