PREŠOV. Tohtoročné voľby do vyšších územných celkov (VÚC) sprevádza séria škandálov. Týka sa kupovania hlasov rómskych voličov. Zasahovala aj polícia, ktorá zadržala niekoľkých podozrivých z porušovania volebného zákona a začala štyri trestné stíhania.
Kislík zápisnicu nepodpísal
Zápisnicu krajskej volebnej komisie v Prešove nepodpísal jej člen Jozef Kislík (KDH, SDKÚ).
"Mám dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu volebného zákona a moratória," odôvodnil svoj krok.
Z ústrednej komisie nepodpísali z rovnakého dôvodu zápisnicu dokonca štyria členovia. Poslanci Národnej rady SR za KDH a SDKÚ vyzvali vládu, aby konala, aby sa Slovensko nezaradilo ku štátom "ako Afganistan či niektoré africké krajiny, kde sa bežne manipuluje s voľbami".
Chystajú tiež trestné oznámenie i podanie na Ústavný súd SR.
Čo hovoria výsledky?
Výsledky volieb hovoria jasnou rečou, že osadníci, ktorí v mnohých prípadoch nemajú ani základné vzdelanie, patrili (na rozdiel trebárs od eurovolieb) k najuvedomelejším voličom. Priemerná účasť v Prešovskom samosprávnom kraji bola 26,31 percenta. No napríklad v Chminianskych Jakubovanoch, Chmiňanoch či Tuhrinej prekročila 30-percentnú hranicu, v Ruskej Novej Vsi sa priblížila ku 40 percentám.
Výsledky volieb v okrskoch pri osadách sa tiež výrazne odchyľovali od priemeru. V Žehni získal Ján Hudacký 4,42 percenta hlasov, kým Hagyari mal 26,55 % a Chudík dokonca 41,59 %. V Chmiňanoch dokonca získal terajší župan vyše 70 percent hlasov, v Ruskej Novej vsi mal vyše 51 percent hlasov, druhý tam bol Hagyari so ziskom vyše 25 percent hlasov.
Aj v Chminianskych Jakubovanoch, kde je veľká osada, mal Hudacký len 6,67 %, kým Hagyari 29,39 % a Chudík dokonca 34,85 % hlasov.
Na porovnanie, kandidát Rómskej inteligencie Slovenska Radoslav Ščuka získal v uvedených obciach od 1 po 13 hlasov.
Jarovnice, Zámutov, Ostrovany...
Takéto čísla sa potvrdili aj v medializovaných osadách. Výnimku tvoria Ostrovany, kde je možné, že predaju hlasov zabránil výjazd krajskej volebnej komisie. V tejto obci získali traja favoriti zhruba rovnaký počet hlasov a účasť bola 23 percent.
V najväčšej osade, v Jarovniciach, sú čísla jasné. V obecnom okrsku bola účasť 21 percent, Chudík tam získal 77, Hudacký 46 a Hagyari 22 hlasov, čo zodpovedá priemeru. V okrskoch pri osade bola účasť 36, resp. 34 percent a pomery hlasov boli nasledovné: Hagyari 119 a 70, Hudacký 17 a 17, Chudík 99 a 119. Rómsky kandidát Ščuka získal v oboch okrskoch po jednom hlase.
Ďalšia osada, ktorá sa skloňovala v médiách, sa nachádza v Zámutove vo Vranovskom okrese. Jeden z okrskov kopíroval celokrajský priemer. Druhý - ten pri osade - sa od neho značne líšil. Mal 52-percentnú účasť a najviac hlasov v ňom získali Chudík (252) a Hagyari (164). Hudacký získal 31 hlasov a Ščuka sedem.
Marcel Červeňák sa stal symbolom volebného diania. Priznal ovplyvňovanie a kupovanie hlasov Rómov v Jarovniciach.
Foto: Ingrid Timková
Hagyari vylučuje, Chudík zľahčuje
Pavel Hagyari kupovanie hlasov ľuďmi z jeho štábu razantne vylučuje: "Som si istý, že pokiaľ sa niečo také objavilo, je to vykonštruovaná snaha o diskreditáciu. Vylučujem, aby to robili moji ľudia." Dokonca tiež zvažuje možnosť napadnúť platnosť volieb na Ústavnom súde SR.
Predstavitelia Smeru situáciu zľahčujú. Kandidát Peter Chudík sa od kupovania hlasov dištancoval a tvrdí, že aj keby sa niekde dokázalo, nemalo by vplyv na konečný výsledok volieb.
Krajský šéf Smeru v Prešove Stanislav Kubánek z kauzy viní Kislíka, ktorý vraj "rozohral špinavú mediálnu hru" a premiér Robert Fico na tlačovke vyhlásil, že "opäť je to nejaká móda - kto prehral, obviňuje".
Signálov bolo dosť už pred voľbami
Hlasy o tom, že sa chystá kupovanie hlasov rómskych voličov, sa neobjavili až po voľbách. Ešte v apríli, pred prezidentskými voľbami, upozorňovali poslanci SDKÚ na možnú manipuláciu s hlasmi rómskych voličov. Po týchto voľbách vyzvali politikov, aby spoločne zabránili kupovaniu voličov v osadách.
Aj tesne pred voľbami do VÚC sa objavili indície, akým spôsobom sa majú voliči v osadách kupovať. Informovali o nich aj médiá, k dispozícii ich mala aj polícia. Deň pred voľbami, už počas moratória, bola podľa očitých svedkov pri jednom z prešovských sídiel Smeru zvýšená koncentrácia rómskych občanov s novými mobilnými telefónmi.
História sa opakuje
Kupovanie hlasov voličov z osád sa práve v súvislosti s regionálnymi voľbami spomína najčastejšie, lebo každý hlas môže rozhodnúť. V prípade prvých volieb do VÚC pred ôsmimi rokmi sa potvrdilo zvážanie rómskych voličov vo Vranovskom okrese. Peter Chudík vtedy porazil Juraja Kopčáka iba o 242 hlasov (v prvom kole bol rozdiel 8 472 hlasov v prospech Kopčáka). Údajný organizátor zvážania Rómov Bartolomej Bak (HZDS) sa následne stal poslancom Národnej rady SR, pričom mu toto kreslo uvoľnil práve Chudík.
Aj pred štyrmi rokmi sa vyskytli podozrenia z kupovania rómskych hlasov. V Chminianskych Jakubovanoch zvážal voličov z miestnej osady autobus oblepený plagátmi Petra Chudíka. Miestni Rómovia vtedy tvrdili, že majú voliť "dvojku" (čo bolo Chudíkovo číslo). V Jarovniciach zas Chudíkovi agitátori rozdávali klobásy, chlieb a múku. Oboma prípadmi sa zaoberala aj polícia, ktorá však porušenie zákona nepotvrdila. V jarovnickom "rómskom" okrsku č. 2 prišlo vtedy voliť 300 z 1 563 voličov, pričom Chudík získal 243 hlasov, Hruška 47. V Chminianskych Jakubovanoch volilo 311 z 887 voličov. Chudík dostal 293 hlasov, Hruška len desať.
Samotný Peter Chudík nevylúčil, ani nepotvrdil, že Rómov zvážali práve jeho podporovatelia. Považuje to za nepodstatné. "Osobne si myslím, že môžeme hovoriť z jednej i druhej strany, kde čo bolo porušené, mohol by som vytiahnuť množstvo vecí na druhú stranu... Výsledok je jasný a toto sú maličkosti, ktoré ho nemohli ovplyvniť," argumentoval Peter Chudík podobným spôsobom ako tento rok.
Županom sa stal, jediné, čo sa uskutočnilo, bolo nepodpísanie zápisnice jedným členom krajskej komisie, Miloslavom Murajdom (SDKÚ, KDH, DS).
POZNÁMKA
Volíme župana či vajdu?
Župné voľby sa stávajú nechutným divadielkom, ktoré neprospieva dobrému obrazu Slovenska. Kupovanie hlasov rómskych voličov je realitou, či už sa ju niekto snaží zľahčiť, zahmliť alebo poprieť. Vezmime si eurovoľby. Na nich sa zúčastnilo minimum voličov z osád. Ich účasť bola hlboko pod všeobecným priemerom. Naraz prišli voľby regionálne a účasť rapídne stúpla. Sú len dve možnosti. Buď ich osvietilo a zrazu sa stali uvedomelými voličmi, alebo ich niekto motivoval.
Chudík sa môže stokrát dištancovať od kupovania či zvážania Rómov, nie raz, ani nie dvakrát už bol usvedčený. Pravdou je len to, že on osobne im skutočne nič neplatil, ani ich nikde nevozil. Terajší a pravdepodobný budúci župan sa môže usmievať. Nech sa deje čokoľvek, nič sa nestane, žiadny postih nehrozí, pohoda.
Za chrbtom má Fica, ktorý tému zľahčuje tým, že hovorí o výkrikoch porazených. Samozrejme, blufuje. Určite sa aj pred voľbami dočítal o kupovaní voličov a o formách manipulácie. Určite si pamätá aj predošlé voľby. Voči tomu sa však predseda vlády a Smeru nepostaví. Nepôjde proti svojim. Nemyslíme tým len Chudíka, ale aj samotných Rómov.
Fico stále prízvukuje, že štát sa musí postarať práve o tých najslabších a Rómovia sa mu pravidelne odvďačia podporou. Stačí si pozrieť výsledky, koľko hlasov v osadách získal Chudík, Gašparovič i Fico osobne.
Polícia je tiež bezmocná. Niekoho možno chytí, vybaví ako priestupok, alebo mu nedokáže, že priamo agitoval za konkrétneho kandidáta. Čo s tým? Zákon je v tomto prípade zdrapom papiera, psy brechajú a karavána ide ďalej. Možno naozaj potom sa zmenia voľby na frašku spomínanú opozíciou, ktorá bude fungovať podľa vzorca 5 eur krát počet rómskych voličov rovná sa nový župan.
O čom to však potom je? Veď sú to azda voľby župana, nie vajdu! Nečudo, že mnohých voličov potom takáto volebná "súťaž" odrádza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári